گم شدن در کوهستان | عاشقان طبیعت ایران | گم شدن در کوه

گم شدن در کوهستان

گم شدن در کوهستان

کوهستان آبستن خطرات است و یکی از این خطرات گم کردن مسیر خصوصا در هوای طوفانی است. به راستی درصورت گم شدن در کوهستان چه اقداماتی باید انجام بدهیم؟

به هنگام گم شدن در کوهستان توقف کنید

اگر دریافتید که مسیر را گم کرده‌اید و دارید داخل بوته‌زار یا جنگل راه می‌روید و یا در کولاک و برف گیر کرده‌اید (دید کم به علت ابرها / برف درحال باریدن / مه)، از این فکر بیرون بروید که امیدوارانه به جلو حرکت کنید. توقف کنید. کمی صبر کنید. به اطراف نگاه کنید و به صداها گوش کنید.

گم شدن در کوهستان | عاشقان طبیعت ایران | گم شدن در کوه
وجود یک نقشه راه به هنگام گم شدن در کوهستان می‌تواند امیدبخش باشد

از یکدیگر جدا نشوید

گروه‌های دو یا چند نفره به ندرت بطور خطرناکی گم می‌شوند به شرطی که همراه هم باشند. کسی را برای جستجو به جلو نفرستید. در عوض فردی را به عنوان عقب نگهدار بگمارید تا دنبال افراد جامانده باشد.

فریاد بزنید

به هنگام گم شدن در کوهستان اگر از گروهتان جدا افتاده‌اید وحشت‌زده نشوید. در تمام جهات فریاد بزنید (یا از سوت استفاده کنید) و بعد به جواب این صداها گوش دهید.

نقشه را بیرون بیاورید

به نقشه نگاهی بیندازید و ببینید آیا می‌توانید محل خود را تخمین بزنید. برای یافتن نشانه‌ها به اطراف نگاه کنید: قله‌های بزرگ، بزرگراه‌ها، نهرها یا برآمدگی‌ها. با استفاده از قطب‌نما مسیریابی کنید (و اگر نحوه استفاده از آن را نمی‌دانید از موقعیت خورشید و یا روشنایی آسمان استفاده کنید).

اگر این روش جواب نداد، سعی کنید به آخرین باری فکر کنید که شما یا گروهتان بدرستی محل دقیق شما را می‌دانستند. اگر این مکان نسبتا نزدیک است – تقریبا یک ساعت – همان مسیر را برگردید و سعی کنید به مسیر برگردید.

اگر این محل ساعت‌ها عقب است یا وضعیت زمین طوری است که برگشتن را بسیار دشوار ساخته، با احتیاط به جلو حرکت کنید و یک چشمتان به نشانه‌ها باشد. در بوته‌های پُرپشت، برف یا کولاک با احتیاط جلو بروید چون نمی‌خواهید قوزک پایتان در برود یا روی سنگ بیفتید.

گم شدن در کوهستان | عاشقان طبیعت ایران | گم شدن در کوه
گم شدن در کوهستان | استفاده از نقشه

محل خود را علامت گذاری کنید

سنگ‌ها را روی هم بچینید؛ شاخه‌ها را به همدیگر گره بزنید، چوبی را در برف فرو کنید یا از نوار پارچه‌ای استفاده کنید (اگر همراهتان باشد). حال تمام جهات را جستجو کنید و هر بار به محلی که علامت گذاشته‌اید برگردید. به جستجوی خود برای علامت‌های مسیر یا نشانه‌هایی که به جهت یابی موقعیت شما کمک می‌کنند ادامه دهید.

اگر از مسیرتان نسبتا مطمئن هستید، در حالی که به جلو حرکت می‌کنید گه گاه علامت‌هایی را بگذارید. این کار مانع از این می‌شود که بی‌هدف دور خود بچرخید و ممکن است به دیگران کمک کند که مسیر شما را دنبال کنند.

گم شدن در کوهستان | عاشقان طبیعت ایران | گم شدن در کوه
گم شدن در کوهستان | همفکری و استفاده از نقشه

اگر پس از تاریکی گم شوید

قبل از اینکه هوا تاریک شود با پیدا کردن آب، هیزم و سرپناه برای شب آماده شوید. لباس‌های اضافی خود را بپوشید و غذایی بخورید تا خود را گرم نگهدارید. سرپناهی را جستجو کنید که از باد یا آب مصون باشد و بدور از خطر سقوط بهمن یا ریزش سنگ باشد (در داخل آب راهه شیب‌دار نروید). اگر در برف هستید حفره کوچکی برای خود درست کنید.

در ارتفاعات پایین‌تر از شاخه‌های خشک برای عایق کاری استفاده کنید. کوله پشتی خود را خالی کنید و پایتان را داخل آن قرار دهید. آتشی درست کنید تا نشانه‌ای باشد برای کسانی که بدنبال شما هستند.

سعی کنید برای بالا بردن روحیه و احتمالا شنیدن دیگران آواز بخوانید. خود را مشغول نگهدارید؛ احتمالا صبح روز بعد شما را پیدا خواهند کرد.

منبع: ورزش و سلامتی (فریدون شیرمحمدلی)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۳.۷]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عاشقان طبیعت ایران