کوهنورد

کوهنورد کیست؟

کوهنورد کیست؟

کوهنورد از دو بخش تشکیل شده است: کوه + نورد!!!

بخش اول ” کوه ”

کوهنورد باید با کوهستان همراز و هم‌منش باشد. باید شبیه کوه باشد… قلب کوهنورد باید از محبت به کوه لبریز باشد. خصوصیات و صفات روحی و اخلاقی او باید منطبق با کوهستان باشد.

آرام اما درونی پر از خروش، سختگیر اما بخشنده، متواضع اما سرفراز و برافراشته، استوار ولی لطیف …

آنچه او را مانا و جاوید می‌کند همین است.

بخش دوم ” نورد! نه نبرد “

یک کوهنورد با کوه نبرد نمی‌کند و با کوهستان نمی‌جنگد بلکه با دانش کوهنوردی آگاهی و آمادگی به عنوان جزئی از اکوسیستم طبیعت در کوه زندگی می‌کند.

بنابراین یک کوهنورد باید:

  • از دانش کوهنوردی و زندگی در کوهستان بهره‌مند باشد.
  • از کوهستان و شرایط پیش رو کاملا آگاه بوده و بداند کجا می‌رود و با چه چیزهایی ممکن است روبرو شود.
  • از آمادگی جسمی، ذهنی – روحی و تجهیزاتی کافی برای زندگی در کوه برخوردار باشد.

کوهنوردی چیست؟

کوهنوردی پوشیدن یک کفش کوهنوردی و بستن یک کوله‌ پشتی سنگین و صعود به یک قله معروف و عکس یادگاری گرفتن برای اثبات صعود آن قله نیست. کوهنوردی آمیخته شدن با کوه، لذت بردن از خوبی‌هایش و کنار آمدن و دست و پنجه‌ نرم‌ کردن با سختی‌ها و خشونت‌هایش است.

کوهنوردی این نیست که به هر ترتیبی شده به یک قله‌ای صعود کنیم و از این که کوهی را به زیر پا کشیدیم احساس غرور کنیم و فقط به فکر این باشیم که کلکسیون قله‌هایمان را تکمیل کنیم بلکه کوهنوردی سراسر کسب تجربه، تعالی بخشیدن و پالایش روح، ذهن و جسم با بهره‌گیری از کوه است.

کوهنوردی ورزشی است که قوانین و مقررات زیادی دارد و هیچکدام از آنها را انسان وضع نمی‌کند بلکه فقط کشفشان می‌کند. پس یک کوهنورد کسی است که سعی می‌کند قوانین و مقررات کوه را بشناسد و هر بار با کوله باری از تجربیات که در زندگی روزمره یاری‌اش می‌کنند از کوه بازگردد و این درحالیست که جسم و روحش سالمتر از قبل شده است در یک کلام کوهنوردی درس زندگیست.

نوشته: عباس بهرامی‌نیا

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *