کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی

کلاه کوهنوردی

کلاه کوهنوردی

استفاده از کلاه کوهنوردی یک ضرورت مطلق است. اگر از پیاده‌روی زیر آفتاب یا کوهنوردی در زمستان لذت می‌برید وقت آن است که روی یک کلاه کوهنوردی خوب سرمایه‌گذاری کنید. استفاده از کلاه، از سر شما در برابر عناصر طبیعی و محیطی محافظت می‌­کند.

شاید از خود بپرسید که کلاه کوهنوردی چه کاربردی دارد و انتخاب یک کلاه کوهنوردی خوب چگونه است؟ کلاه کوهنوردی نه تنها می‌تواند شیک باشد بلکه هدف مهمی را نیز دنبال می‌کند.

به عنوان مثال، اگر شما به یک ماجراجویی بروید که سر شما برای مدت‌ زمان طولانی در معرض آفتاب قرار گیرد، مانند پیاده‌روی یا حتی کوهنوردی؛ یک کلاه کوهنوردی می‌خواهید که از سر و صورت شما در برابر اشعه ماورا بنفشِ مضر (اشعه UV) و همچنین عرق و ورود گرد و خاک به چشمانتان محافظت کند.

انواع مختلفی از کلاه وجود دارد، بنابراین مهم نیست که هنگام پوشیدن یکی از این کلاه‌ها چه فعالیتی انجام می‌دهید. چون هدف همه آنها یکی است. بیشتر کلاه‌های طبیعتگردی نه تنها برای فعالیت‌های کوهنوردی بلکه هنگام قایقرانی یا هنگام پیاده‌روی در سطح شهر نیز مناسب هستند.

گرمازدگی موضوعی نیست که بتوان آن را سبک و بی‌اهمیت دانست. ممکن است گرمازدگی شما را از ادامه فعالیتتان منصرف کند. بیایید به بررسی نحوه انتخاب بهترین کلاه برای پیاده‌روی و کوهنوردی بپردازیم.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
ضرورت استفاده از کلاه کوهنوردی

ضرورت خرید کلاه

دلیل اصلی خرید کلاه طبیعتگردی محافظت از خود در برابر آفتاب است. برای بسیاری از افراد یک ساعت پیاده‌روی در آفتاب شدید می‌تواند سبب صدمات زیادی به سر و پوست صورت گردد.

یک کلاه کوهنوردی باعث نمی‌شود که سر و گردن شما به صورت کامل از آسیب آفتاب در امان باشد. آنها حتی اگر از مواد مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش (اشعه UV) نیز ساخته شده باشند، از محافظت کاملی برخوردار نیستند. بنابراین، مانع برخورد اشعه UV به صورت شما نمی‌شوند. با این حال، محافظت کم به مراتب بهتر از عدم حفاظت است.

کلاه‌های مخصوص پیاده‌روی، سایه را برای صورت و تا حدی برای چشم شما ایجاد می‌کنند. آنها همچنین از بینی شما در برابر آفتاب سوختگی محافظت می‌کنند. کلاه‌هایی با لبه بزرگ، از گردن شما نیز محافظت خواهند کرد.

صرفا یک کلاه کوهنوردی مهارکننده آفتاب محسوب نمی‌شود، بلکه استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب و پوشیدن کلاه کوهپیمایی و نیز بهره بردن از یک عینک کوهنوردی مناسب می‌تواند تا حد زیادی باعث کاهش آفتاب سوختگی گردد.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
ضرورت خرید کلاه کوهنوردی مناسب

ویژگی یک کلاه خوب چیست؟

بهترین کلاه برای استفاده در برنامه‌های کوهپیمایی، پیاده‌روی و طبیعتگردی با پنج ویژگی زیر ارائه می‌شود:

  1. به خوبی روی سر شما قرار می‌گیرد و تنظیم می‌شود.
  2. طرحی دارد که امکان تهویه مناسب را فراهم می‌کند.
  3. یک بند چانه قابل تنظیم دارد. (نه به سبک کلاه بیس‌بال)
  4. دارای لبه‌ای گسترده برای محافظت در برابر آفتاب و باران است.
  5. از مواد ضدآفتاب ساخته شده است.
  6. با داشتن نوار ضد تعریق از ورود عرق سر و پیشانی به چشم شما جلوگیری می‌کند.

برای آب و هوای خنک یا وزش باد بهتر است یک کلاه پشمی یا کلاه ساخته شده از مواد مصنوعی داشته باشید، تا سر خود را گرم نگه دارید. وقتی که قصد پیاده‌روی در زیر باران را دارید، همین وضعیت وجود دارد. کلاه‌های پیاده‌روی ضدآب نیستند، این بدان معنی است که قابلیت تنفس نیز ندارند.

کلاه‌های مخصوص پیاده‌رویِ ضدآب نیز وجود دارد که می‌توانید خریداری کنید، اما بیشتر کسانی که در هوای بارانی پیاده‌روی می‌کنند از پانچو استفاده می‌کنند. همچنین برخی از کوهنوردان دوست دارند از یک اسکارف یا باندانا در زیر کلاه خود به عنوان چیزی اضافی که عرق را جذب می‌کند استفاده کنند.

کلاه‌های بزرگ لبه‌دار دارای بندهای کششی هستند که به شما این امکان را می‌دهد که کلاه را روی سر خود تنظیم کنید.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
ویژگی یک کلاه مخصوص پیاده‌روی و طبیعتگردی

بهترین کلاه برای فصل تابستان

با شروع فصل گرما و به دنبال آن اجرای برنامه‌­های کوهنوردی در تابستان، کلاه کوهنوردی یکی از بهترین گزینه‌ها برای جلوگیری از آفتاب سوختگی می‌باشد. این امر به این دلیل است که صورت، سر و گردن بیشتر در معرض اشعه ماورا بنفش آفتاب قرار دارد در حالی که پوست در این مناطق نیز نازک‌تر است. بنابراین نسبت به سوختگی و ایجاد سرطان‌­های پوست (به ویژه سرطان پوست پایه و سلول سنگفرشی) حساسیت بیشتری دارد.

افرادی که کچل هستند و یا موهای خود را می‌­تراشند طبیعتاً نسبت به سایر افراد توجه بیشتری به محافظت از پوست سر خود در روزهای طولانی در فضای باز نشان می­‌دهند تا دچار آفتاب سوختگی و گرمازدگی نشوند.

هنگامی که نوبت به صورت می­‌رسد، توجه به این نکته ضروری است که باید از کلاه آفتابی به همراه کرم ضدآفتاب استفاده شود، زیرا اشعه آفتاب نیز از سطح براق (آب، چمن، شن و …) به داخل صورت منعکس می‌­شود. با این حال، از آنجا که مردم اغلب توجهی به استفاده از کرم ضدآفتاب ندارند و یا فقط یکبار در روز از آن استفاده می‌­کنند، یک کلاه آفتابی راهی عالی برای اطمینان از محافظت صحیح و مداوم شما است.

یک کلاه آفتابی مناسب میزان اشعه ماورا بنفش را که به چشم شما می‌­رسد نیز کاهش می‌­دهد، اما در نور شدید خورشید استفاده از یک عینک آفتابی نیز توصیه می‌­شود.

استفاده از کلاه بیس‌بال برای محافظت در برابر آفتاب در برنامه‌های پیاده­‌روی توصیه نمی‌شود، زیرا لبه نسبتاً باریک کلاه، گردن، گوش‌­ها و کناره­‌های صورت را کاملاً در معرض آفتاب قرار می‌­دهد. چنین کلاه‌هایی را بهتر است برای کوهنوردی در جایی که می­‌توانید آن را به صورت برعکس قرار دهید، استفاده نمایید؛ آن هم هنگامی که صورت شما به دلیل وجود صخره یا کوه در مقابلتان از خورشید محافظت می­‌شود.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
یک کلاه مناسب شما را در برابر آفتاب سوختگی محافظت می‌کند.

نکات مهم در خرید کلاه آفتابی برای کوهنوردی یا پیاده روی

عرض لبه

همواره توصیه شده‌ که برای محافظت در برابر آفتاب، کلاهی لبه دار از الیاف کدر کاملاً بافته شده استفاده کنید، ترجیحاً با عرض لبه حداقل ۴ اینچ، اما در مورد پیاده‌­روی مهم است که لبه آن خیلی پهن یا شل نباشد که در بینایی شما تداخلی ایجاد کند. اگر قسمت زیرین لبه به رنگ تیره باشد که باعث کاهش تابش از سطح براق و غیره شود، یک مزیت است.

مواد

مواد بسته به فصل، کیفیت مطلوب و ضدآب بودن یا نبودن، متفاوت است. مواد کلاه برای پیاده‌روی معمولاً یکی از موارد زیر یا ترکیبی از این موارد است:

کلاه آفتابی برای طبیعتگردی باید از موادی ساخته شود که نه تنها از ضدآفتاب مناسب برخوردار باشد (به عنوان مثال دارای درجه UPF بالایی باشد)، بلکه هنگام استفاده شما باید در برابر لمس، رطوبت، خشک شدن سریع و مقاومت در برابر سایش احساس راحتی ­کنید.

لازم به ذکر است که کلاه‌­های حصیری بافته شده، محافظت از آفتاب بسیار کمی دارند و به عنوان یک قاعده کلی اگر می‌بینید که از طریق الیاف آن نوری درخشان ساطع می‌شود از کلاه برای محافظت در برابر آفتاب استفاده نکنید.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی

درجه بندی UPF

درجه بندی استاندارد UPF ماده میزان اشعه ماورا بنفش را که پارچه از آن عبور می‌کند نشان می‌دهد. به عنوان مثال، UPF-40 به این معنی است که ۱ از ۴۰ اشعه ماورا بنفش به پوست شما نفوذ می‌کند، که بسیار خوب است. این درجه‌بندی از میزان تراکم و محکم بودن بافت پارچه حاصل می‌شود.

همراه با آن، یک سری عوامل دیگر در رتبه‌بندی نقش دارند که نوع مواد، سطح کشش و رنگ‌ها هستند. البته باید توجه داشته باشیم که پارچه بسیار استفاده شده و فرسوده از تأثیر کمتری برخوردار است.

کلاه مناسب

استفاده از کلاه آفتابی مناسب برای پیاده‌روی مهم است. اگر خیلی تنگ باشد، در طول روز احساس ناراحتی می‌­کنید. در حالی که کلاه آفتابی که خیلی شل روی سر شما نشسته است، بسته به باد و همچنین حرکات شما مستعد فرو رفتن یا افتادن است.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی

بهترین کلاه پیاده روی برای زمستان

کلاه یکی از مهمترین لوازم و تجهیزات کوهنوردی زمستانی است، زیرا از دست دادن گرمای بدن به میزان قابل توجهی می‌‌کاهد. در مطالعات اخیر که توسط ارتش آمریکا صورت گرفته است میزان ۱۰٪ از حرارت بدن از ناحیه سر از بین می­‌رود، که درصد قابل توجهی است. بنابراین، هنگام کوهنوردی در هوای سرد باید کاملاً سر خود را گرم نگه دارید.

با این حال، هر کلاهی برای پیاده‌روی، کوهنوردی و سایر فعالیت­‌های فضای باز مناسب نیست. برخی از کوهنوردان هنوز از کلاه‌های نخی استفاده می­‌کنند که به سرعت با عرق خیس می‌­شوند و خیلی آرام خشک می‌­شوند.

چنین کلاه‌هایی بهترین گزینه برای فعالیت‌­­های هوازی نیستند. زیرا لباس مرطوب، گرما را بسیار سریعتر از لباس خشک حمل می­‌کند و بنابراین اگر کلاه خیس بپوشید سر شما به خصوص در هنگام استراحت به سرعت سرد می‌­شود.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
بهترین کلاه پیاده روی برای زمستان

نکات مهم در خرید کلاه برای کوهنوردی یا پیاده‌روی زمستانی

مواد

یک کلاه کوهنوردی باید از موادی ساخته شود که زود خشک شوند، رطوبت را جمع کند و قابلیت تنفس بالایی داشته باشد. علاوه بر این، مواد باید با به دام انداختن هوای گرم شده در بدن، عایق‌بندی خوبی فراهم کنند. کلاه‌های طبیعتگردی مدرن یا از مواد مصنوعی مانند پشم گوسفند پلی‌استر یا از مواد طبیعی مانند پشم مرینو ساخته شده‌اند.

پشم مرینو به طور فزاینده‌ای در لباس پیاده‌روی محبوب هست، زیرا لمس آن نرم، ضد رطوبت و مقاوم در برابر بو است. بعلاوه، به دلیل ساختار منحصر به فرد الیاف، پشم مرینو برخلاف مواد مصنوعی گرما را حتی در حالت مرطوب فراهم می‌کند. با این حال، پشم مرینو گرانتر از مواد مصنوعی است و کمی کندتر خشک می‌شود.

ضد میکروبی

در سفرهای چند روزه پیاده‌روی و کمپینگ، کلاه اغلب به مدت چند روز بدون شستشو پوشیده می‌شود. بنابراین اگر در برابر بو مقاوم باشد فواید خوبی دارد.

برخی از مواد به طور طبیعی مقاوم در برابر بو هستند (به عنوان مثال پشم مرینو)، در حالی که برخی دیگر را می‌­توان با ماده ضد میکروبی مانند Polygiene تقویت کرد تا در برابر بو مقاوم شود (پلی استر، نایلون و غیره). مواد مقاوم در برابر بو، باکتری‌‌‌های ایجادکننده بو را از بین می­‌برند و در نتیجه بهداشت بیشتری نیز دارند.

دوام

از آنجا که کلاه به عنوان لایه بیرونی پوشیده می‌شود، باید دوام خوبی داشته باشد. کوک‌ها باید محکم و از مواد محکمی باشند. کلاه همچنین باید در برابر شسشوی منظم مقاوم باشد و فرسوده نشود.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی

آیا کلاه‌های مخصوص پیاده‌روی برای زنان وجود دارد؟

هیچ کلاهی برای زنانی که عاشق پیاده‌روی هستند وجود ندارد. یک کاری که خانم‌هایی با موی بلند باید انجام دهند این است که در صورت داشتن موهای بلند به اندازه کلاه مورد نیاز خود فکر کنند. برخی ترجیح می‌دهند هنگام پیاده‌روی موهای خود را دم اسبی ببندند و برخی دیگر می‌خواهند موهای خود را رها بگذارند. این به سبک آنها و البته به آب و هوا و وزش باد بستگی دارد.

در هوای سرد، موهای رها گرمای بیشتری را ایجاد می‌کنند، در حالی که در تابستان موهای بسته باعث خنک شدن پشت گردن می‌شود. همین مورد در باره مردان با موهای بلند نیز صدق می‌کند.

برخی از کلاه‌های آفتابی زنان از حصیر، کاه یا حتی کاغذهای بازیافتی ساخته شده‌اند. این کلاه‌ها سنگین‌تر از کلاه‌های پیاده‌روی معمولی هستند، شما نمی‌توانید آنها را جمع کنید و در کوله پشتی خود بگذارید. این مدل کلاه‌ها ممکن است فقط برای چند ساعت پیاده‌روی آسان مفید باشند.

بهترین کار استفاده از پوشش مناسب برای برنامه مورد نظرتان است. کلاه‌های آفتابی دارای رنگ‌ها و سبک‌های مختلفی هستند و قطعاً موارد زیادی برای انتخاب وجود دارد.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
کلاه کوهنوردی مخصوص موهای بلند

چگونه بهترین کلاه‌های پیاده‌روی را بصورت آنلاین انتخاب کنیم؟

برخی از کلاه‌های طبیعتگردی دارای اندازه‌هایی هستند. به این ترتیب که می‌توانید دور سر خود را اندازه بگیرید و طبق اندازه سر خود کلاه را خریداری کنید. بهترین کار این است که کلاهی دقیقاً نزدیک به آن اندازه خریداری کنید. با بند تنظیم می‌توانید کلاه را روی سر خود تنظیم کنید. با استفاده از همان بند در یک روز طوفانی می‌توانید فوراً کلاه را روی سر خود بکشید و محکم کنید.

این روزها، بیشتر کلاه‌ها یک اندازه ثابت برای همه دارند. تولید مارک‌های این‌چنینی آسان‌تر و ارزانتر است. با این حال بهتر است کلاه‌های مدل سطلی دقیقاً به اندازه سر خود خریداری کنید.

انواع کلاه طبیعتگردی و کوهنوردی

انواع مختلف کلاه‌ها بسته به شکل و سبک آنها نامگذاری می‌شوند. 

کلاه آفتابی لبه دار

اگر که می‌خواهید قسمت بالای سر، گردن و قسمتی از صورت سایه داشته باشید، این مدل کلاه‌ها مناسب هستند. بهترین گزینه کلاه‌های ۱۰۰٪ پلی استر، با بسته شدن بند و طناب کششی قابل تنظیم عقب است، یک اندازه متناسب با دور سر بزرگسالان ۲۲-۲۴ اینچ است. راحت و قابل تنفس و ضد آب است.

این کلاه بیشتر با رنگ‌های خاکستری و سیاه وجود دارد برای خانمها یا آقایانی که موهای دم اسبی دارند مناسب است. این کلاه آفتاب از پلی استر قابل تنفس و با قابلیت خشک شدن سریع ساخته شده است.

کلاه مخصوص پیاده روی مدل سطلی

این کلاه‌ها معمولاً بند یا کش برای تنظیم کلاه روی سر شما ندارند. بهتر است یکی را انتخاب کنید که اندازه مناسب سر شما باشد. این کلاه‌ها در اندازه‌های مختلف تولید و معمولاً از پنبه ساخته می‌شوند و باعث گرم شدن سر شما می‌شوند. شیک هستند، جمع و بسته بندی آنها آسان است.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
کلاه مخصوص پیاده روی مدل سطلی

کلاه‌های توپی (به سبک بیس‌بال)

کلاه‌های توپی یا آنهایی که به سبک بیس‌بال هستند با طراحی کاملاً متفاوتی ارائه می‌شوند در حالی که مانند سایر کلاه‌ها از طرح کلی گردی که همه ما می‌شناسیم پیروی می‌کنند. لبه بزرگی در اطراف کلاه ندارند اما در قسمت جلوی آن لبه بزرگی دارند. معمولا از نایلون ساخته شده اند، قابلیت رطوبت‌زدایی و خشک شدن سریع دارند.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
کلاه توپی (به سبک بیس بال)

کلاه‌های مخصوص دویدن و کلاه‌های با عملکردی مشابه خود دسته دیگری هستند، چنین کلاه‌هایی برای پیاده‌روی نیز به همان اندازه مفید هستند. با وزن سبک و مناسب برای پیاده‌روی است. ما چنین کلاه‌هایی را برای تابستان ترجیح می‌دهیم.

کلاه‌های عایق‌بندی شده

برای هوای سرد ایده‌آل هستند و از مواد مختلفی ساخته می‌شوند (به عنوان مثال مرینو، اکریلیک، اسپندکس یا ترکیبی از آنها).

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
کلاه‌ عایق‌بندی شده

کلاه‌هایی با لبه برآمده

ما این مدل کلاه را برای پیاده‌روی ایده‌آل نمی‌دانیم. شاید این مدل کلاه برای ورزش‌هایی مانند تنیس عالی باشند، اما هنوز هم بزرگترین عیب آنها این است که تقریباً تمام سر شما را در معرض آفتاب یا / و سرما قرار می‌دهند. البته وقتی شما از آنها برای دویدن استفاده می‌کنید مفید هستند زیرا بدون اینکه سرتان گرم شود سایه ایجاد می‌کنند.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
کلاه‌ با لبه برآمده

کلاه گورتکس ( کلاه ضد آب )

برای یک کلاه ضد آب، به یک کلاه با فناوری گورتکس (Gore-tex) نیاز دارید. این کلاه برای استفاده در فضای باز و کوهنوردی انتخاب بسیار مناسبی است. کلاه‌های کاملاً ضد آب چون تهویه زیادی ندارند، در نتیجه گرمای بیشتری به سر شما وارد می‌کنند.

 

کلاه طوفان

معمولا کوهنوردان از این مدل کلاه جهت محافظت از صورت و گردن در برابر باد و سرما، با تنفس آسان و گرم برای هوای سرد و طوفانی استفاده می‌کنند. این کلاه طوری طراحی شده که تمامی نقاط سر، صورت و گردن شما را پوشش می‌دهد و زمانی که طوفان نیست می‌توانید لبه‌های آن را جمع کرده تا خنک شوید.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
کلاه طوفان

اسکارف کوهنوردی

نوع دیگری از سرپوش که می‌تواند روشی برای محافظت از سر و گردن شما ایجاد کند، اسکارف کوهنوردی می‌باشد. آنها هیچ سایه‌ای ایجاد نمی‌کنند ولی می‌توانند به طور موثری سر و گردن شما را بپوشانند. اندازه و طول آنها متفاوت است، اما معمولاً قدی کوتاه داشته و از مواد گرم (مصنوعی / پشمی) تولید می‌شوند و اغلب در زمستان و فصول سرد سال استفاده می‌شود.

کلاه کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کلاه کوهنوردی
اسکارف کوهنوردی

منابع: besthiking.net, mindfultravelexperiences.com ترجمه و گردآوری: پریسا رهبری

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

1 دیدگاه دربارهٔ «کلاه کوهنوردی»

  1. درود، مطلب بسیار جامع کامل و مفصلی بود، از خواندنش لذت بردم‌. درباره ی راهنمای خرید شلوار کوه هم مطلب اموزشی بزارین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عاشقان طبیعت ایران