خرید و نگهداری کفش کوهنوردی

خرید و نگهداری کفش کوهنوردی

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی یکی از لوازم اصلی کوهنوردی است. در صورتی که قصد کوهنوردی داشته باشید، تهیه‌ یک کفش کوهنوردی مناسب برای شما ضروری است. دقت کنید مستحکم بودن، تنها ویژگی کفش کوهنوردی نیست و یک کفش مناسب علاوه بر مستحکم بودن می‌بایست از قوزک و کف پای شما محافظت کند و هنگام راه رفتن روی صخره‌ها تکیه‌گاه مناسبی برای بدن شما باشد.

جنس کفش کوهنوردی

در گذشته کفش‌های کوهنوردی از دوختن چرم‌های سنگین درست می‌شدند. تلاش‌هایی که برای کم کردن هزینه‌ها و بالابردن قابلیت کفش‌ها انجام گرفت، منجر به پیدایش مواد اولیه جدید و روش‌های دیگری برای ساختن کفش‌ها شد.

کفش‌های سنتی (چرمی) امروز کمتر متداول هستند و جای خود را به کفش‌هایی با طرح‌های جدید و رویه‌هایی از پلاستیک، الیاف مصنوعی و سایر مواد ترکیبی و مصنوعی داده‌اند. هرچند کفش‌ها در حال تغییر هستند ولی وظایف و کارهایی که باید انجام دهند، تغییر پیدا نکرده است.

خرید و نگهداری کفش کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | کفش کوهنوردی
کفش کوهنوردی چرمی

 

عاملی که بعضی از افراد، کفش‌های چرمی را ترجیح می‌دهند، امکانات چند منظوره آنهاست. یک کفش کوهنوردی معمولی باید فصل مشترکی از سفتی و سرسختی در برخورد به سنگ‌ها، محکم بودن در هنگام ضربه زدن به برف و راحتی کامل در طول برنامه سفر باشد.

در یک برنامه یک روزه ممکن است که کفش‌ها با چیزهایی مثل گل، پاکوب، جریانات آب، علف‌ها، سنگ‌ریزه‌ها، برف سفت، صخره، سراشیبی و یخ درحال مبارزه و تماس باشند.

خرید و نگهداری کفش کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | کفش کوهنوردی
کفش کوهنوردی الیاف مصنوعی

انتخاب درست کفش کوهنوردی

یک کفش خوب کوهنوردی باید قابلیت مواجه شدن با شرایط سفر را داشته باشد که البته هیچ کفشی قادر نیست که به تنهایی دارای کلیه قابلیت‌ها باشد. به این منظور فروشگاه‌ها دارای مجموعه‌ای از انواع کفش‌های راهپیمایی‌های سبک، نیمه سبک تا کوهنوردی‌های تمام عیار هستند.

درجه سختی تخت کفش، سفتی و محکمی ساق کفش و چگونگی تأثیر تخت و ساق کفش مقابل یکدیگر از مسایل مهم هستند. به طور کلی هر کفش باید فصل مشترکی از راحتی پا در هنگام راه رفتن و توانایی فنی آن باشد.

برای مسیرهای پاکوب و برفی ساده و یا سنگی، کفش باید دارای تختی سفت و ساقی محکم برای محافظت از پا بوده، در عین حال به اندازه کافی دارای انعطاف و راحتی باشد. هر دو نوع کفش کوهنوردی چرمی و چرمی – الیاف مصنوعی برای این منظور مناسب هستند، چرا که کف و ساق آنها به اندازه کافی محکم است.

جهت راهپیمایی‌های فنی‌تر، کفش‌های محکم‌تر و سفت‌تر برای راه رفتن روی لبه‌ها مناسب می‌باشد. در هنگام خرید کفش کوهنوردی به جنس آن توجه کنید. چرم، گورتکس (Gore-tex)، سیمپاتکس (Sympatex) و تین‌سولیت (Thinsulate) از جمله جنس‌های رایج می‌باشند.

خرید و نگهداری کفش کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | کفش کوهنوردی
کفش کوهنوردی / گورتکس (Gore-tex)

استفاده از کفش‌های مناسب در مکان‌های مناسب

با توجه به نوع برنامه یک طبیعت‌گرد ممکن است در مسیرهای کوتاه یک نوع کفش به پا کند، نوع دیگری در کمپ به پا داشته باشد و شاید کفشی دیگر را هم برای مواقع صعود مورد استفاده قرار دهد. اگر تعداد کفش‌های بیشتری در دسترس هستند و شخص هم در حمل بار اضافی مشکلی ندارد به این نکات برای انتخاب کفش توجه کنید:

1) کفش‌های مناسب و قابل انعطاف برای مسیرهای آسان و قابل دسترس – معمولا پا در این نوع کفش‌ها تاول نمی‌زند و نسبت به کفش‌های چرمی، خستگی کمتری در پا ایجاد می‌کنند. البته این کفش‌های سبک نقاط اتکاء خوبی برای مواقع حمل کوله پشتی کوهنوردی سنگین نیستند، مخصوصاً در راه‌های سخت و یا در هنگام پایین آمدن یا بازگشت.

2) کفش‌های دو، کتانی، سندل و یا جوراب‌های ضخیم جهت راحتی در هنگام اقامت در کمپ استفاده می‌شوند. با استفاده از این نوع کفش‌ها، به پاها و کفش‌های کوهنوردی خود که آنها را ساعت‌ها پوشیده‌اید، استراحت کوتاهی خواهید داد. از این کفش‌ها برای عبور از عرض رودخانه هم می‌توان استفاده کرد.

3) کفش‌های حرارتی یا عایق و یا جوراب‌های از جنس پولار برای هنگام اقامت یا در مواقع خواب.

4) برای هر برنامه کوهنوردی، از پوتین مناسب برای آن برنامه استفاده کنید.

خرید و نگهداری کفش کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | کفش کوهنوردی
کفش کوهنوردی / سیمپاتکس (Sympatex)

چگونگی تنظیم اندازه کفش کوهنوردی

1) هنگام خرید و امتحان کردن کفش کوهنوردی پیش از بستن بندهای، پایتان را تا جایی که امکان دارد در داخل کفش به قسمت جلو برانید و پنجه‌ی پایتان را کاملاً در جلوی کفش قرار دهید. در این هنگام باید به اندازه حداقل قطر یک انگشت پاشنه با انتهای کفش فاصله داشته باشد.

2) پس از مرحله یک بند کفش را محکم بسته و با آن راه بروید. اگر کفش مناسب پای شما باشد پایتان در داخل آن کاملاً راحت است. در این حالت کفش نباید هیچگونه فشاری بر انگشتان شست از لایه‌ی بیرونی و بر روی انگشت کوچکتان از لایه‌ی درونی و کناری و قوس استخوانی روی پایتان وارد نماید. راه رفتن با آن می‌توانید از راحت بودن آن مطمئن شوید.

3) پس از پوشیدن کفش کوهنوردی و بستن بند آن، روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر خود به دیوار ضربه وارد کنید. اگر کفش مناسب باشد در این حالت هیچگونه ضربه‌ای به طور مستقیم به پایتان وارد نمی‌شود.

4) بعد از پوشیدن پوتین و بستن بندهای آن، با ایستادن روی کناره‌ی خارجی پای خود، مطمئن شوید پوتین از قوزک پایتان محافظت می‌کند.

توجه به نکات زیر به شما در خریداری یک کفش مناسب کمک می‌کند:

1) کفش‌هایی را انتخاب کنید که مستحکم و با دوام باشند و نسبت به حرارت و رطوبت عایق‌بندی شده باشند.

2) مطمئن شوید کفی کفشی که می‌خرید در عین مستحکم و سفت بودن، انعطاف‌پذیر است.

3) کفش کوهنوردی باید ساق بلند ( 14تا 19 سانتیمتر) باشد تا مچ پا را محکم نگه داشته و خوب محافظت کند.

4) کفش‌های مناسب یک لایه‌ی چرمی باریک به‌عنوان کفی دارند. این کفی به کوهنورد کمک می‌کند بدون دغدغه انواع سطوح سفت و صخره‌ای را بپیماید. استحکام و منعطف بودن از ویژگی‌های ضروری کفی کفش کوهنوردی است.

5) پای شما در كفش مناسب کاملاً راحت است. كفش باید هیچگونه فشاری بر انگشتان شست از لایه‌ی بیرونی و بر روی انگشت کوچکتان از لایه‌ی درونی و کناری و قوس استخوانی روی پایتان وارد نماید. پیش از خرید کفش، با پوشیدن آن و بستن بندهایش و راه رفتن با آن می‌توانید از راحت بودن آن مطمئن شوید.

6) تخت ويبرام براي توليد اصطكاک روی مسیرهای لغزنده برفی، گلی و پوشش‌های گياهی لازم و ضروری است.

7) وجود لایه‌ای عايق بین تخت و قمست روكش ضروری است، اين لایه یک نوار لاستیكی و عایق است كه به ضدآب بودن آن كمک می‌كند.

8) يک صحفه داخلی در قسمت پاشنه پا بايد وجود داشته باشد كه باعث افزایش ثبات و راحتی پاشنه هنگام فرور از شیب‌ها می‌شود.

بعضی از برندهای معروف كفش كوهنوردی

la sportiva

در میان کفش‌های سنگین کوهنوردی می‌توان به لسپورتیوا اعتماد کرد. این مدل ایتالیای الاصل در بازارهای اروپا طرفداران زیادی دارد. اين نوع کفش‌های به تعداد محدود در شهر val di fiemme ایتالیا تولید می‌شوند.

خرید و نگهداری کفش کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | کفش کوهنوردی
la sportiva محصول کشور ایتالیا

Meindl

مایندل محصولی آلمانی است که کمتر در ایران به چشم می‌خورد. کیفیت عالی همراه با رعایت اصول ارگونومی، مطابق با استاندارهای جهانی تولید شده، اين نوع كفش‌ها را می‌توانيد در نمونه‌های کوهپیمایی و کوهنوردی بیابید.

سیستم MFS Vacuum در طراحی پاشنه و زیره اين نوع کفش‌ توانايی جذب شوک‌های گام‌برداری را بالا برده و فوم برگشت‌پذیر در بدنه کفش کاملا با زوایای پا منطبق می‌شود. در ضمن تولید کفش مایندل در خود آلمان است.

خرید و نگهداری کفش کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | کفش کوهنوردی
Meindl محصول کشور آلمان

SALEWA

سالیوا هم یکی از معروف‌ترین نمونه‌های اروپایی است که بیشتر اصالت آلمانی دارد و در اکثر نقاط جهان به عنوان یکی از یاران دیرینه کوه‌نوردی به شمار می‌آید. در تولید کفش سالیوا نیز استانداردهای جهانی رعایت شده و در کل کفشی قابل اطمینان است.

خرید و نگهداری کفش کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | کفش کوهنوردی
SALEWA محصول کشور آلمان

LOWA

لووای آلمانی نیز متولد ۱۹۲۳ می‌باشد و در ایران معرف حضور اکثر کوهنوردان است. زیره ویبرام و کف شوک‌گیر با سیستم PU، همراه با محافظ‌های لاستیکی دور بدنه، کارايی منحصر به فرد و دوام بیشتر را برای کفش تضمین می‌کند. استفاده از گورتکس نیز در ساختار کفش، قابلیت تنفس و ضد تعریق را به مزایای کفش اضافه می‌کند.

سگک‌ها در کفش‌های لووا علاوه بر نمونه‌های فلزی، نمونه‌های جدید تسمه‌ای می باشد که امکان شکستن و یا کنده شدن سگک را به صفر می‌رساند.

خرید و نگهداری کفش کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | کفش کوهنوردی
LOWA محصول کشور آلمان

SCARPA

این برند نیز محصولات خود را در کشور ایتالیا و با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های روز تولید می‌کند، و دارای تنوع مدل فراوانی است و اغلب مدل‌ها در داخل کشور موجود و قابل تهیه است. اسکارپا از برندهای محبوب در ایران نیز می‌باشد.

خرید و نگهداری کفش کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | کفش کوهنوردی
SCARPA محصول کشور ایتالیا

zamberlan

اين كفش هم در ایتالیا تولید می‌شود. کفش‌های زامبرلن ایتالیا دارای تنوع مدل زیادی هستند و تمام مدل‌های روز آن را در ایران می‌توان سفارش داد. کیفیت بالایی دارند و کفش‌های پیاده‌روی و کوهپیمایی آن جزو بهترین محصولات هستند.

خرید و نگهداری کفش کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | کفش کوهنوردی
zamberlan محصول کشور ایتالیا

منبع: گروه کوهسار

2 دیدگاه برای «خرید و نگهداری کفش کوهنوردی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *