کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی

کاپشن کوهنوردی

کاپشن کوهنوردی

کاپشن کوهنوردی آخرین لایه (شِل لایر) از لباس کوهنوردی و پیاده‌روی است که هدف این لایه محافظت شما در برابر باد، باران و برف است. به طور کلی لباس‌های ضدآب که سریع خشک می‌شوند، با دوام و اغلب قابل تنفس هستند به این معنی که رطوبت داخل بدن را به خارج منتقل می‌کند تا بدن خشک بماند.

لایه بیرونی معمولاً روی لایه میانی (عایق) و لایه پایه (بیس) پوشیده می‌شود. این لایه، خود از دو لایه اصلی سافت شل (softshell) که به عنوان عایق به کار رفته و از پوشش‌های قبلی در مقابل سرما، رطوبت، باد و …. محافظت می‌کند و هارد شل (hardshell) که خاصیت ضد باد و باران دارد و وظیفه محافظت در برابر باد و باران را به عهده دارد، تشکیل شده است. در هوای گرم، لایه بیرونی را می‌توان مستقیماً روی لایه پایه پوشید زیرا لایه عایق نیاز نیست.

لباس‌های لایه بیرونی شامل کاپشن کوهنوردی بارانی، کاپشن سافت شل و کاپشن هاردشل یا عایق (ضدآب یا مقاوم در برابر آب) می‌باشد.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی | نکات کلی خرید کاپشن کوهنوردی

نکات کلی خرید کاپشن کوهنوردی

پوشیدن لباس مناسب در فضای باز هنگام پیاده‌روی برای راحتی و عملکرد شما ضروری است. هنگام خرید یک کاپشن کوهنوردی پارچه با کیفیت اولین چیزی است که باید به آن توجه کنید. پارچه‌ای ضد آب، مقاوم، با قابلیت تنفس بالا بدون اینکه زیاد سنگین باشد. GORE-TEX Pro یک نمونه عالی است و به دلیل ترکیب عالی، دوام و کارایی در عین سبک بودن و راحتی در پوشیدن، توسط برندهای لوازم کوهنوردی مختلف انتخاب شده است.

 • تناسب
 • زیپ تهویه
 • زیپ کش
 • کلاه
 • جیب
 • دامن پودری

تناسب

یک لباس ضد آب مناسب می‌تواند عملکرد بهتری در حفظ راحتی و محافظت شما داشته باشد. علاوه بر این، اگر کاپشن کوهنوردی ضد آب شما بسیار کوچک و تنگ باشد، حرکت شما را محدود می‌کند، به خصوص اگر نیاز به افزودن لایه‌های اضافی داشته باشید این موضوع اذیت‌کننده خواهد بود. در این صورت ممکن است کاپشن کوهنوردی پاره شود و شما را در برابر شرایط آب و هوایی آسیب‌پذیر کند.

اگر کاپشن شما خیلی بزرگ باشد، پارچه اضافی نیز ممکن است مانع از پیدا کردن سریع وسایل در مواقع نیاز شود و همچنین می‌تواند گیر کرده و شما را در موقعیت‌های دشوار قرار دهد.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
تناسب کاپشن کوهنوردی

زیپ تهویه

زمستان: کوهنوردی در زمستان کار سختی است و حتی افراد با بهترین سیستم‌های لایه بندی لباس کوهنوردی متوجه خواهند شد که هر از چند گاهی کمی تهویه مفید است. ناحیه زیر بغل، یک مکان مناسب برای زیپ‌های تهویه است که به زیپ‌های حفره‌ای نیز شناخته می‌شوند، یک منطقه کلیدی که در آن قسمت بیش از حد گرم می‌شویم، بنابراین از زیپ‌های تهویه می‌توان زمانی که آب و هوا بدتر می‌شود، استفاده کرد.

تابستان: آب و هوا در تابستان گرمتر از زمستان است و در نتیجه زیپ‌های تهویه ضروری‌تر خواهد بود.

زیپ کش

زیپ کش‌هایی که به راحتی قابل چنگ زدن هستند، مخصوصاً هنگام پوشیدن دستکش ضروری هستند. هنگامی که نیاز دارید چیزی را از جیب خود بیرون بیاورید یا زیپ تهویه را تنظیم کنید، آخرین چیزی که می‌خواهید نگران آن باشید این است که مجبور شوید دستکش خود را در بیاورید، به خصوص اگر بیش از یک جفت دستکش پوشیده باشید.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی Montane با زیپ تهویه و زیپ کش‌های مناسب

کلاه

استفاده از کلاه هنگام کوهنوردی زمستانی مهم است، اما کلاه ایمنی احتمالا شما را گرم نگه نمی‌دارد یا از آب و هوا محافظت نمی‌کند، بنابراین مهم است که بتوانید به راحتی کلاه کاپشن کوهنوردی خود را برای محافظت کامل روی کلاه ایمنی خود قرار دهید. اگر اغلب در زمین‌های شیب‎‌دار و صخره‌ای در حال پیاده‌روی و کوهنوردی هستید، به احتمال زیاد در نقطه‌ای با ریزش سنگ و حتی یخ مواجه خواهید شد.

یک پوشش محکم روی سر می‌تواند از صورت شما در برابر آفتاب، باران، برف و سقوط سنگ محافظت کند. قابلیت تنظیم کلاه کاپشن به شما این امکان را می‌دهد که آن را محکم کنید و برای روزهایی که نیازی به کلاه ایمنی نیست روی سرتان کلاه کاپشن را سفت ببندید.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی Rab متناسب با کلاه ایمنی

جیب

اگرچه هنگام کوهنوردی نمی‌خواهید چیز زیادی را در جیب خود بگذارید، اما بهتر است که بتوانید به راحتی به جیب خود دسترسی داشته باشید. بسیاری از جیب‌های کاپشن‌های غیرفنی در اطراف ناحیه لگن می‌باشد که متأسفانه این دقیقا همان جایی است که کمربند هارنس و لگن قرار دارند. در نتیجه کاپشن‌هایی که با هدف کوهنوردی طراحی شده‌اند، باید جیب‌های خود را بالاتر روی نیم تنه قرار دهند.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی Simond با جیب‎‌های بزرگ و مناسب

دامن پودری (Powder Skirt)

دامن پودری یک بخش ضد آب از پارچه الاستیک در پایین یک کاپشن کوهنوردی در بالای سجاف است و شامل یک قسمت کشسان پایینی است که مانعی محکم جهت جلوگیری از ورود برف و خیس شدن در اطراف کمر شما ایجاد می‌کند.

زمستان: هنگام بیرون رفتن در شرایط زمستانی، حفظ آب و هوا در خارج و خشک و گرم ماندن در داخل برای راحتیِ فرد بسیار مهم است. داشتن دامن پودری در قسمت داخلی کاپشن کمک زیادی به حفظ شرایط در آب و هوای طوفانی یا برف می‌کند.

کاپشن‌های فنی‌تر ممکن است این گزینه را داشته باشند که دامن پودری گفته شده را برای محافظت بیشتر به شلوار شما بچسبانند، در حالی که سایر کاپشن‌ها دارای یک سجاف الاستیک و دستگیره سیلیکونی برای نگه داشتن آن در جای خود هستند. علاوه بر این، سرآستین‌های قابل تنظیم و یک سجاف قابل تنظیم به شما این امکان را می‌دهند که آب و هوا را کاملاً کنترل کنید.

تابستان: برخی از دامن‌های پودری قابل جدا شدن هستند، بنابراین اگر دوست دارید در تمام طول سال بیرون بروید، می‌توانید در تابستان که هوا گرم است چند گرم وزن کم کنید. اگر قصد ندارید در طول زمستان کوهنوردی کنید، می‌توانید کاپشن کوهنوردی بدون دامن پودری را خریداری کنید.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی با قابلیت داشتن دامن پودری (Powder Skirt)

نکات خرید کاپشن بارانی کوهنوردی

در یک دنیای ایده‌آل، تمام فعالیت‌های خارج از منزل در هوای خشک آفتابی انجام می‌شود. با این حال، حتی اگر بعد از پیش‌بینی آب و هوا، سفرهای پیاده‌روی خود را با دقت برنامه‌ریزی کنید، همیشه این احتمال وجود دارد که با باران غیرقابل پیش‌بینی مواجه شوید به خصوص در ارتفاعات بالاتر که آب و هوا می‌تواند ناگهان تغییر کند. بنابراین شما باید تجهیزات و لباس مناسب داشته باشید.

به این فکر کنید که می‌خواهید از کت ضد آب خود برای چه استفاده کنید. اگر برای کوهنوردی در تابستان است، احتمالاً باید آن را در چند نوبت بیرون بیاورید، بنابراین خرید چیزی که تعادل خوبی بین دوام و محافظت ارائه می‌دهد، شاید بهترین باشد.

اگر برای صعود زمستانی است که به احتمال زیاد کاپشن کوهنوردی خود را در تمام طول روز بپوشید، بنابراین ممکن است چیزی را انتخاب کنید که در برابر سایش مقاوم‌تر باشد، به خصوص در بازوها و در مناطقی که بندها و تسمه‌های کوله پشتی استفاده می‌شود.

 • وزن و اندازه
 • مواد
 • لایه‌های پارچه
 • کلاه
 • مقاومت در برابر آب و تنفس پذیری
 • ویژگی‌های عملکردی
 • سایزبندی
کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی | نکات خرید کاپشن بارانی کوهنوردی

وزن و اندازه

ورزش‌های خارج از منزل مانند پیاده‌روی و کوهنوردی نیاز به وسایلی با وزن سبک دارند، زیرا وسایل سبک نه تنها به شما امکان می‌دهند سریع‌تر حرکت کنید، بلکه خستگی را نیز به تأخیر می‌اندازند.

از آنجایی که یک کاپشن کوهنوردی بارانی زمانی که هوا مرطوب و بارانی نیست در کوله پشتی شما حمل می‌شود، باید بسته‌بندی آن نیز کوچک باشد تا فضای زیادی را اشغال نکند. می‌توانید در هوای گرم یک کاپشن بارانی را مستقیماً روی لایه پایه خود یا در هوای سردتر روی لایه‌های میانی مانند لباس پلار بپوشید.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی Simond با حجم بسته بندی کوچک

مواد

کاپشن کوهنوردی بارانی از مواد به اصطلاح ضدآب/قابل تنفس (که مواد WPB نیز گفته می‌شود) ساخته شده‌اند. برخی از تولیدکنندگان از مواد شناخته شده از برندهای نساجی مانند Gore-Tex، eVent و Pertex استفاده می‌کنند در حالی که برخی دیگر مواد خود را مانند Marmot (NanoPro) یا Patagonia (H2NO) تولید می‌کنند. این مواد از لمینت یا روکش استفاده می‌کنند که فناوری‌های مختلف ضد آب هستند.

لمینت‌ها قابلیت تنفس بهتری نسبت به روکش‌ها دارند اما از طرف دیگر گران‌تر نیز هستند. کاپشن‌های بارانی که از روکش‌ها استفاده می‌کنند معمولاً ارزان‌تر هستند، اما روکش‌ها به اندازه لمینت‌ها قابلیت تنفس و مقاومت در برابر آب را ندارند. در هر صورت، پارچه‌ معمولاً با قابلیت DWR پوشش داده می‌شود تا خاصیت آب گریز را داشته باشد.

لایه‌های پارچه

کاپشن‌های بارانی را می‌توان از پارچه‌های ۳ لایه (که هاردشل نیز نامیده می‌شود)، ۲.۵ لایه و ۲ لایه ضدآب/تنفسی درست کرد. این لایه‌ها به هم چسبیده‌اند، بنابراین با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند.

کاپشن‌های بارانی ۳ لایه معمولاً بسیار بادوام هستند، بنابراین برای کوهنوردی، هایکینگ و اکسپدیشن عالی هستند. کاپشن‌های بارانی ۲.۵ لایه بسیار سبک و حجم بسیار کوچکی دارند. بنابراین، آنها برای پیاده‌روی و حمل در کوله پشتی مناسب هستند.

انواع کاپشن‌های بارانی دو لایه (پارچه‌ای با روکش) معمولاً برای محافظتی که ارائه می‌دهند بسیار سنگین هستند و بنابراین برای استفاده روزمره مناسب‌تر هستند، اما استثناهایی مانند پارچه PacLite GoreTex وجود دارد که بسیار سبک وزن است. در غیر این صورت، انتخاب شما بین کاپشن کوهنوردی بارانی ۲.۵ لایه (پارچه با روکش / لمینت + مواد غیر پارچه داخل) و کت بارانی ۳ لایه (پارچه + غشاء + آستر) است.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
لایه‌های پارچه کاپشن کوهنوردی

کلاه

البته هر کاپشن کوهنوردی بارانی باید یک کلاه کاملاً قابل تنظیم داشته باشد که کاملاً روی سر شما قرار گیرد و مزاحم شما نشود. برخی از کاپشن‌های بارانی دارای کلاه متناسب با کلاه ایمنی هستند. اگر قصد کوهیپمایی، کوهنوردی، یا سنگنوردی را دارید، خرید یک کاپشن متناسب با کلاه ایمنی را توصیه می‌کنیم.

مقاومت در برابر آب و تنفس پذیری

هدف از پوشیدن کاپشن بارانی، خشک ماندن به جای خیس شدن در باران است، اما اگر در عوض به دلیل پارچه غیر قابل تنفس، در عرق خود خیس شوید، تعریق شما را به دام می‌اندازد، نه اینکه در اثر باران خیس شود که این چندان منطقی نیست.

در هر دو مورد دمای بدن شما به دلیل از دست دادن گرما به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. بنابراین بسیار مهم است که پارچه بارانی شما بتواند رطوبت داخلی را از بین ببرد و همچنین از نفوذ باران به داخل کاپشن نیز جلوگیری کند. سازندگان مختلف برای حل این مشکل رویکردهای متفاوتی را اتخاذ می‌کنند.

برخی یک غشای ضدآب/تنفس‌پذیر را روی پارچه اصلی اعمال می‌کنند در حالی که برخی دیگر پوششی از پلی اورتان را در داخل پارچه می‌گذارند تا خاصیت مقاوم در برابر آب به آن بدهد.

با این حال، یک نکته قابل توجه این است که همه مواد لایه به یک اندازه قابل تنفس نیستند. بهترین عملکرد در این زمینه در حال حاضر eVent، Polartec Neoshell و Mountain Hardwear’s DryQ Elite هستند، اما همچنین Gore-Tex Pro (که نباید با Gore-Tex Pro Shell قدیمی‌تر و ضعیف‌تر است اشتباه گرفته شود) یک رقیب خوب است.

در نظر داشته باشید که چیزی به نام کاملا ضد آب و پارچه قابل تنفس وجود ندارد؛ تمام کاپشن‌های بارانی تنفسی اگر آنها را در معرض ساعت‌های طولانی باران سیل آسا قرار دهید در نهایت خیس می‌شوند.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی

ویژگی‌های عملکردی

یک کاپشن بارانی باید یک کلاه (احتمالاً می‌توان آن را بسته‌بندی کرد و در یقه آن قرار داد)، درزهای نواری چسبانده شده برای جلوگیری از ورود آب از  محل دوخت و یک فلپ طوفانی برای پوشاندن زیپ جلویی به منظور جلوگیری از باران از همه جهات داشته باشد. زیپ‌های ضد آب مانند PU (پلی اورتان) یا زیپ‌های YKK AquaGuard می‌توانند نیاز به دومی را کاهش دهند.

سایر ویژگی‌های مفید می‌تواند زیپ‌های حفره‌ای (برای افزایش تهویه در صورت نیاز) و جیب‌های مناسب برای نگهداری وسایل ضروری که به‌ ویژه اگر قصد دارید از کت بارانی (۳ لایه) خود برای فعالیت‌های کوهنوردی استفاده کنید، بسیار مهم است.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی Simond

سایزبندی

قبل از انتخاب سایز، در نظر بگیرید که زیر کاپشن کوهنوردی خود چه می‌پوشید. اگر قصد دارید آن را روی وسایل حجیم مانند کاپشن یا لباس پشمی و پلار ضخیم بپوشید، ممکن است بخواهید سایز بزرگتری را انتخاب کنید.

کاپشن کوهنوردی Polartec NeoShell

برای فعالیت‌های هوازی مانند کوهنوردی و کوهنوردی آلپاین به لباس بارانی با قابلیت تنفس بالا نیاز دارید تا در طول صعودهای طاقت‌فرسا خیس عرق نشوید. Polartec NeoShell از همه نظر قابل‌تنفس‌ترین پارچه ضدآب موجود در حال حاضر است. Polartec پارچه NeoShell را در سال ۲۰۱۱ روانه بازار کرد و خیلی زود مشخص شد که نفوذپذیری هوای بهتری نسبت به سایر پارچه‌های ضدآب/تنفس‌پذیر بالا مانند Gore-Tex Pro Shell و eVent دارد.

علاوه بر این، پارچه NeoShell بسیار کشسان است (بیشتر شبیه یک پارچه پوسته نرم است تا یک پارچه سخت) و بنابراین لباس بارانی NeoShell معمولاً آزادی حرکت زیادی را فراهم می‌کند. با این حال، به دلیل قیمت بالای پارچه NeoShell، تنها تعداد انگشت شماری از برندها لباس بارانی NeoShell را تولید می‌کنند.

اگر بودجه لازم برای خرید کاپشن کوهنوردی NeoShell را ندارید، به جای آن، بررسی ما را در مورد بهترین کاپشن بارانی مطالعه کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که این کاپشن‌ها از نظر قابلیت تنفس با کاپشن‌های NeoShell مطابقت ندارند.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی | نکات خرید کاپشن‌ Polartec NeoShell

نکات خرید کاپشن‌ Polartec NeoShell

وزن و حجم

استفاده از وسایل سبک وزن برای فعالیت‌های هوازی توصیه می‌شود زیرا فشار کمتری به عضلات شما نسبت به وسایل سنگین وارد می‌کند و بنابراین به شما امکان می‌دهد سریعتر و راحت‌تر به مقصد برسید. از آنجایی که کاپشن بارانی اغلب در کوله پشتی شما حمل می‌شود، باید بسته‌بندی آن نیز کوچک باشد.

جیب‌

از آنجایی که یک کاپشن بارانی روی یک لایه پایه (بیس) یا لایه میانی پوشیده می‌شود، باید حداقل یک جیب با قابلیت دسترسی آسان برای نگهداری وسایل ضروری داشته باشد. البته جیب‌ها باید زیپ‌دار و به اندازه کافی عمیق برای ذخیره اقلام بزرگ مانند نقشه، دستگاه GPS و غیره باشند.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی با جیب‌های بزرگ

کلاه

اگر قصد انجام فعالیت‌های فنی مانند کوهنوردی و سنگنوردی، غارنوردی را دارید، کلاه کاپشن شما باید برای تناسب خوب قابل تنظیم باشد و با کلاه ایمنی سازگار باشد. یک کلاه سازگار با کلاه ایمنی بزرگتر از یک کلاه معمولی است که روی کلاه کوهنوردی قرار می‌گیرد.

درزهای نواری

درزهای نواری اطمینان حاصل می‌کنند که آب از آنها نشت نمی‌کند. امروزه اساساً هر کاپشن بارانی سطح بالا دارای درزهای نواری است و کت‌های NeoShell در این انتخاب مستثنی نیستند.

زیپ‌

یک کاپشن بارانی باید دارای زیپ‌های ضد آب (زیپ جلو، جیب‌ها، مناطق تهویه و غیره) باشد تا آب از آن وارد نشود. زیپ‌های ضد آب دارای پوشش پلی اورتان هستند که آب را دفع می‌کند. برندهای سطح بالا معمولاً از زیپ‌های YKK Aqua Guard (که توسط شرکت ژاپنی معروف YKK ساخته شده است) استفاده می‌کنند، زیرا این زیپ‌ها طول عمر بالایی دارند و مقاومت بالایی در برابر آب دارند.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی

پرسش و پاسخ

آیا Polartec NeoShell ضد آب است؟ Polartec NeoShell محافظت خوبی در برابر باران ایجاد می‌کند. با این حال، هیچ پارچه‌ای به اصطلاح ضد آب/ تنفس‌پذیر کاملا ضدآب نیست. همیشه بین ضدآب بودن و تنفس‌پذیری معاوضه‌ای وجود دارد و از آنجایی که لباس‌های پیاده‌روی باید قابل تنفس باشند (به هر حال در عرق خود خیس می‌شوید) نمی‌توانند کاملا ضد آب باشند.

چگونه Polartec NeoShell را تمیز می‌کنید؟ اکثر لباس‌های Polartec NeoShell را می‌توان در ماشین لباسشویی در دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد شستشو داد. پس از شستن آنها، از DWR استفاده کنید زیرا DWR شسته می‌شود. DWR لباس را قادر می‌سازد تا آب را به جای جذب آن دفع کند.

آیا Polartec NeoShell تنفس‌پذیرتر از Gore-Tex است؟ بله، در حال حاضر Polartec NeoShell تنفس بهتری نسبت به انواع پارچه‌های Gore-Tex (Gore-Tex Pro، Gore-Tex Active و غیره) ارائه می‌دهد.

تفاوت بین کاپشن softshell و hard shell چیست؟ کاپشن‌های هاردشل محافظت بهتری در برابر عناصر ایجاد می‌کنند و معمولا سبک‌تر هستند. با این حال، کاپشن‌های سافت‌شل تنفس‌پذیرتر، سفت‌تر و در پوشیدن راحت‌تر هستند. کاپشن‌های پوسته نرم از نایلون محکم بافته شده ساخته شده‌اند که با DWR (به گونه‌ای که آب را دفع می‌کنند) ساخته شده‌اند، در حالی که کاپشن‌های پوسته سخت معمولاً دارای یک غشای ریز متخلخل یا پوششی هستند که قطرات آب را مسدود می‌کند.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
تکنولوژی پارچه Neoshell

کاپشن کوهنوردی سافت شل

پیاده‌روی در هوای سرد و همراه با باد لذت‌بخش نیست مگر اینکه لباس مناسب بپوشید که شما را گرم و راحت نگه دارد. این شامل یک لایه پایه با کیفیت بالا، لایه عایق و یا یک لایه بیرونی است. یک کاپشن نرم به عنوان لایه بیرونی بسیار مفید است زیرا هم عایق و هم از شما در برابر باد و باران خفیف محافظت می‌کند.

با این حال، این کاپشن‌ها به اندازه کاپشن‌های بارانی در برابر آب مقاوم نیستند، اغلب دو برابر سنگین‌تر بوده و دیرتر خشک می‌شود که برای پیاده‌روی در هوای مرطوب و یا پیاده‌روی‌های طولانی‌تر از یک روز برای برنامه‌های کمپینگ نامناسب می‌کند. یک کاپشن نرم برای کسانی که پیاده‌روی‌های روزانه را در شرایط آب و هوایی خشک با احتمال بارندگی کم انجام می‌دهند عالی است.

یک کت پشمی را می‌توان در هوای سرد برای گرمای بیشتر زیر یک کاپشن کوهنوردی پوشید. با این حال، در صورت عدم نیاز به عایق اضافی، یک کاپشن کوهنوردی نرم را می‌توان مستقیماً روی یک لایه پایه پوشید.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی | نکات خرید کاپشن کوهنوردی سافت شل

نکات خرید کاپشن‌ سافت شل

مواد

یک کاپشن نرم باید عایق و محافظت خوبی در برابر باد و باران سبک داشته باشد. همچنین باید تنفس‌پذیر، سبک وزن، سریع خشک شود و پوشیدن آن راحت باشد. کاپشن‌های سافت شل معمولاً از دو پارچه تشکیل شده‌اند که به هم چسبیده‌اند. یک پارچه پشمی پلی‌استر و یک پارچه بافته شده.

پارچه بافته شده معمولاً با فناوری مبتنی بر فلوئوروکربن (DWR) تقویت می‌شود که به بیرون پارچه می‌چسبد. با توجه به بکارگیری DWR، پارچه، آب‌گریز می‌شود. DWR تنفس پارچه را کاهش نمی‌دهد، اما از طرف دیگر پارچه‌های تقویت شده با خاصیت DWR فقط می‌توانند برای مدت زمان کوتاه‌تری در برابر آب مقاومت کنند و برای رگبارهای بارانی در طول روز مناسب نمی‌باشد.

پارچه‌های پشمی پلی‌استر در داخل کاپشن معمولاً نسبتاً نازک هستند. با به دام انداختن هوای گرم بدن در الیاف خود، عایق را فراهم می‌کند. علاوه بر این، رطوبت (تعریق) را نیز به بیرون هدایت می‌کند تا لایه‌های داخلی نزدیک به پوست را خشک و گرم نگه دارد. برخی از کاپشن‌های سبک وزن دارای پارچه پشمی پلی‌استر در داخل نیستند، اما در عوض از یک آستر بسیار نازک استفاده می‌کنند.

هرچه کاپشن کوهنوردی سبک‌تر باشد، عایق کمتری ایجاد می‌کند. قبل از تصمیم‌گیری در مورد خرید کاپشن کوهنوردی، نیازهای خود را به طور کامل در نظر بگیرید، اما به یاد داشته باشید که همیشه می‌توانید کمبود عایق را با پوشیدن یک لایه میانی گرم جبران کنید.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی سافت شل

برای اطلاعات بیشتر و یادگیری نحوه لایه بندی صحیح لباس‌های خود برای پیاده‌روی و کوهنوردی مقاله اصول لایه بندی لباس کوهنوردی ما را بخوانید.

وزن

یک کاپشن نرم برای پیاده‌روی باید سبک وزن باشد تا در سفرها سرعت شما را کاهش ندهد. کاپشن‌های سافت‌شل به طور کلی نسبت وزن به گرما بدتری نسبت به کت‌های پشمی و کت‌های بارانی دارند، اما از طرف دیگر قابلیت تنفس بهتری نیز دارند و پوشیدن آنها راحت‌تر هست.

جیب

از آنجایی که کاپشن‌های پوسته نرم به عنوان یک لایه بیرونی پوشیده می‌شوند، باید با جیب‌هایی با جای مناسب مجهز شوند. این به شما امکان می‌دهد وسایل ضروری خود را در دسترس آسان قرار دهید.

کلاه

هنگام تصمیم‌گیری برای خرید یک کاپشن کوهنوردی softshell با یا بدون کلاه، باید در نظر بگیرید که واقعاً چقدر از آن استفاده خواهید کرد. کاپشن‌های پوسته‌دار نرم به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عمدتاً در هنگام کوهنوردی در ارتفاعات بالا و استفاده از کلاه، گرما را در اطراف گردن شما به دام می‌اندازند، به این معنی که وقتی یقه کاپشن پایین است، گرمای بیشتری از آن خارج می‌شود، در حالی که آنهایی که بدون کلاه هستند معمولاً یقه‌ای بلند و نسبتاً محکم دارند که گرما را در داخل حبس می‌کند.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی | کاپشن کوهنوردی با کلاه نیمه الاستیک جادار و یقه بلند

کاپشن‌ گورتکس

برای فعالیت‌های خارج از منزل مانند پیاده‌روی و کوهنوردی، خوب است لباس بارانی با کیفیت داشته باشید که از شما در برابر عوامل (باران، باد، برف و غیره) محافظت کند و در عین حال تنفس خوبی را فراهم کند تا در حین فعالیت خیس از تعریق نشوید. امروزه پارچه‌های به اصطلاح ضدآب/تنفس‌پذیر زیادی در دسترس هستند، اما گورتکس به دلیل شهرت خوبش محبوب‌ترین آنهاست.

پارچه گورتکس در سه نوع مختلف موجود است: گورتکس، گورتکس اکتیو و گورتکس پرو. در ادامه نیز تفاوت این سه نوع پارچه گورتکس را توضیح خواهیم داد. از آنجایی که کاپشن‌ گورتکس ارزان نیست، اگر بودجه لازم برای خرید این نوع کاپشن‌ها را ندارید به بررسی و خرید بهترین کاپشن‌های بارانی بپردازید.

نکات خرید کاپشن گورتکس

 • نوع پارچه
 • کلاه
 • جیب
 • درزهای نواری
 • زیپ
کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی | نکات خرید کاپشن گورتکس

انواع پارچه گورتکس

پارچه Gore-Tex در سه نوع مختلف Gore-Tex، Gore-Tex Active و Gore-Tex Pro موجود است.

گورتکس

پارچه Gore-Tex همه‌کاره‌ترین پارچه است و تقریباً برای همه چیز، از لباس‌های طبیعتگردی گرفته تا پیاده‌روی، قابل استفاده است. نسبت به Gore-Tex Pro ارزان‌تر است، اما از طرف دیگر تنفس‌پذیری کمتری داشته و سنگین‌تر است. بنابراین، برای استفاده روزمره و فعالیت‌های کم شدت در فضای باز بهترین است.

همچنین نوعی از این پارچه Gore-Tex به نام Gore-Tex Paclite وجود دارد که تنها از ۲ لایه استفاده می‌کند. Gore-Tex Paclite به گونه‌ای ساخته شده است که سبک وزن، قابل تنفس و حجم بسیار کوچکی دارد. این ویژگی مشابه پارچه Gore-Tex Active است.

گورتکس اکتیو

پارچه Gore-Tex Active بسیار سبک است و تنفس‌پذیری فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد. با این حال، در مورد محافظت در برابر عناصر با دو نوع دیگر پارچه گورتکس مطابقت ندارد. پارچه Gore-Tex Active برای فعالیت‌های بسیار هوازی مانند دویدن، دوچرخه‌سواری و اسکی صحرایی طراحی شده است.

Gore-Tex Pro

پارچه Gore-Tex Pro پیشرفته‌ترین پارچه این برند نمادین است. تنفس‌پذیری، دوام و محافظت عالی در برابر عناصر را فراهم می‌کند. با این حال، کاپشن‌های ساخته شده از مواد Gore-Tex Pro بسیار گران هستند. این کاپشن‌ها در درجه اول برای هایکینگ، کوهنوردی و اکسپدیشن در نظر گرفته شده‌اند، اما می‌توانند برای فعالیت‌های دیگر نیز پوشیده شوند.

کلاه

کاپشن‌های بارانی گورتکس معمولاً دارای یک کلاه قابل تنظیم برای تناسب خوب هستند. اگر اغلب فعالیت‌های فنی انجام می‌دهید که نیاز به کلاه ایمنی دارید، به سراغ کاپشن‌هایی بروید که دارای کلاه سازگار با کلاه ایمنی هستند.

جیب

از آنجایی که کاپشن بارانی به عنوان لایه بیرونی پوشیده می‌شود، اگر جیب‌هایی برای نگهداری لوازم جانبی داشته باشد، فایده زیادی دارد. جیب‌ها باید ضد آب باشند تا وسایل شما خشک بماند.

درزهای نواری

کاپشن‌های گران‌قیمت دارای درزهای نواری هستند که از نشت آب از داخل آنها اطمینان حاصل می‌کند. حتی در برخی موارد، تولیدکنندگان به جای دوخت، پانل‌ یا حاشیه‌های پارچه را به هم جوش می‌دهند. این تکنیک وزن لباس را کاهش می‌دهد و مقاومت در برابر آب را افزایش می‌دهد. لباس‌هایی که با جوش دادن پانل‌های پارچه‌ای به یکدیگر تولید می‌شوند معمولاً بسیار گران هستند.

زیپ

کاپشن‌های بارانی گران‌قیمت از زیپ‌های ضدآب (مانند زیپ YKK Aqua Guard) استفاده می‌کنند که آب را دفع می‌کند.

کاپشن کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید کاپشن کوهنوردی
کاپشن کوهنوردی | YKK زیپ مقاوم در برابر آب

پرسش و پاسخ

آیا کاپشن‌های گورتکس گرم هستند؟ کاپشن‌های گورتکس عایق/گرما را ارائه نمی‌دهند. کاپشن گورتکس یک لباس عایق است که به به این معنی که شما را در برابر باد، باران و برف محافظت می‌کند. معمولاً روی لایه میانی که گرما را حفظ می‌کند پوشیده می‌شود.

آیا کاپشن‌های گورتکس ضد آب هستند؟ بله می‌توانید DWR را روی لباس‌های گورتکس اعمال کنید. DWR تضمین می‌کند که پارچه به جای جذب آب، آن را دفع می‌کند.

آیا می‌توانید کاپشن گورتکس را بشویید؟ اکثر کاپشن‌های گورتکس قابل شستشو با ماشین لباسشویی هستند. بعد از شستن باید از DWR استفاده کنید زیرا شسته خواهد شد.

 

منابع: ellis-brigham.com؛ besthiking.net ترجمه: پریسا رهبری

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *