خرید و نگهداری از پانچو | عاشقان طبیعت ایران | پانچو کوهنوردی | راهنمای خرید پانچو

خرید و نگهداری از پانچو

خرید و نگهداری از پانچو

در این مقاله با لزوم داشتن یک پانچو در فهرست تجهیزاتتان و چگونگی خرید و نگهداری از پانچو آشنا خواهید شد.

در فصل بهار و پاییز، بارش باران به اوج می‌رسد. در اینگونه شرایط پانچو به کمک طبیعتگردان می‌آید. پوشش محبوب طبیعتگردها و کوهنوردانی که قدم زدن در زیر باران را به نشستن در کنج خانه و تماشای باران از پشت شیشه بخار گرفته ترجیح می‌دهند.

برای کوهنوردان و طبیعتگردان خیس نشدن و خشک ماندن لباس‌ها امری بسیار ضروری است، چرا که خیس شدن لباس اگر با کاهش دمای هوا و وزش باد همراه شود، منجر به تشکیل مثلت مرگ (سرما – رطوبت – باد) شده و می‌تواند خطر هیپوترمی و سرمازدگی و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.

عده‌ای از طبیعتگردان اما ادامه مسیر در زیر باران را دوست دارند و یا گاهی برای اینکه زودتر به کمپ اصلی برسند، مجبورند در زیر باران به مسیر خود ادامه دهند.

راهنمای خرید پانچو

در انتخاب پانچو حتما باید به گشاد بودن آن توجه داشت. پانچوی مناسب باید به اندازه کافی گشاد باشد تا هوا در زیر آن کاملا جریان داشته باشد و از تعریق جلوگیری کند.

در انتخاب پانچو بهتر است نوعی را انتخاب کنیم که با وجود بلند و گشاد بودن، دستان ما کمی از آن بیرون باشد تا در صورت نیاز به راحتی بتوانیم دستان خود را حرکت داده و یا به زیپ لباس‌های زیر پانچو دسترسی داشته باشیم.

انتخاب رنگ پانچو علاوه بر سلیقه ما، می‌تواند دلایل محیطی هم داشته باشد. اگر در برنامه‌های بازدید از حیات وحش شرکت کرده‌اید، بهتر است پانچو شما رنگی سازگار با طبیعت داشته باشد و رنگ آن آرامش حیوانات ساکن در منطقه را بهم نزند.

اما برای طبیعتگردها انتخاب رنگ‌های شاد و روشن گزینه مناسب‌تری است چرا که در صورت گم شدن، این رنگ‌ها در میان رنگ‌های طبیعت، به راحتی قابل شناسایی است و می‌تواند تا حدود زیادی مانع گم شدن افراد شود.

خرید و نگهداری از پانچو | عاشقان طبیعت ایران | پانچو کوهنوردی | راهنمای خرید پانچو

پانچوها در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند. حتی انواعی برای کودکان نیز وجود دارد. پس با خیال راحت برای سفرهای طبیعتگردی خانوادگی خود برنامه‌ریزی کنید و برای فرزندانتان پانچو مناسب را تهیه کنید.

بعضی از پانچوها یکبار مصرف هستند ولی بهتر است از پانچوهایی استفاده کنید که قابلیت شستشو و استفاده و مجدد را داشته باشد.

پانچو کوهنوردی موارد استفاده بسیار زیادی دارد و تنها برای محفوظ ماندن در مقابل باران و رطوبت استفاده نمی‌شود. در واقع به همراه داشتن یک پانچو علی‌رغم وزن بسیار کم آن گاهی می‌تواند به بقاء جان افراد کمک کرده و آنها را از خطر مرگ نجات دهد.

از طرف دیگر، کوهنوردان و طبیعتگردها همیشه با مشکل بار اضافه و حجم زیاد وسایل مواجه هستند. استفاده صحیح از این پوشش در بسیاری موارد می‌تواند کوهنوردان را از حمل بار اضافه نجات داده و کارایی بسیاری برای آنها داشته باشد.

ویژگی‌های یک پانچو خوب

۱- یک پانچو خوب باید به اندازه کافی گشاد باشد تا هوا داخل آن جریان پیدا کرده و مانع از عرق کردن شخص شود. البته باید گشادی مناسب داشته باشد. اگر زیاد گشاد باشد هنگام وزش باد کمی دست و پاگیر شده و حتی مانع دید جلوی پایتان می‌شود.

۲- جلوی پانچو ترجیحا دارای زیپ یا چسب باشد که قابلیت باز شدن داشته باشد. در مواقع لزوم می‌توانید جلو آن را باز کرده تا عرق نکنید.

۳- پشت پانچو جای کوله داشته باشد. مقداری فضای اضافی که در صورت نیاز می‌توانید چسب آن را باز کرده تا کوله داخل آن قرار گیرد.

۴- جنس آن دارای ضخامت مناسب باشد که ضمن مقاومت خوب وزن و حجم کمتری داشته باشد.

۵- مواردی مثل داشتن پره و کش سایزینگ در قسمت کلاه و یا چسب در قسمت سرآستین می‌تواند کارایی پانچو را در شرایط مختلف افزایش دهد.

موارد استفاده از پانچو در شرایط اضطراری

پانچو یکی از کم‌حجم‌ترین، ارزان قیمت‌ترین و کاربردی‌ترین تجهیزات و لوازم کوهنوردی است که می‌تواند کاربردهای فراوانی برای طبیعتگردها و کوهنوردان داشته باشد.

چادر و پناهگاه

از پانچو می‌توان در مواقع ضروری به عنوان یک پناهگاه موقت یا چادر استفاده کرد. ضدآب بودن بدنه آن می‌تواند در موقع بارندگی برای ساخت یک پناهگاه سریع مناسب می‌باشد.

برای این کار کافیست آن را روی یک چوب درخت یا باتوم خود پهن کنید و و طرفین آن را با استفاده از چند میخ چادر و قطعه‌ای بند و یا با استفاده از چند قطعه سنگ محکم کنید.

زیرانداز

در صورت خشک بودن هوا و در مناطق گرم می‌توانید به هنگام استراحت از پانچوی خود به عنوان زیرانداز استفاده کنید.

در مکان‌های خیس نیز استفاده از پانچو به عنوان زیرانداز بهترین گزینه است. این پوشش ضدآب شما و وسایلتان را از خیس شدن محفوظ نگه می‌دارد.

کیسه خواب

در مواقع ضروری پانچو می‌تواند به عنوان کیسه خواب عمل کند. خیلی مهم است که کوهنوردان به هنگام استراحت، بدن خود را گرم و خشک نگه دارند.

در مواقع نیاز و در صورت نبودن کیسه خواب و یا خیس شدن آن می‌توان با قرار دادن پتو داخل پانچو و پیچیدن آن دور بدن و خوابیدن در لابه لای برگ درختان یا گیاهان، یک کیسه خواب گرم و مناسب درست کرد و از شر سرما و رطوبت در امان ماند.

کیسه حمل آب یا جمع‌آوی آب

استفاده از پانچو گزینه مناسبی برای حمل آب است. با درست کردن یک مشک بوسیله پانچو در موارد ضروری می‌توان آب مورد نیاز را به کمپ و محل استراحت منتقل کرد.

در مواقع بارندگی نیز با استفاده از پانچو و یک طنابچه انفرادی می‌توان آب باران را جمع‌آوری کرد. همچنین از پانچو برای جمع آوری برف و ذوب کردن آن نیز می‌توان استفاده کرد.

خشک نگه داشتن زخم

در صورتی که قسمتی از بدن شما زخمی شده باشد، بهتر است برای ترمیم آن محل زخم را خشک نگه داشت. برای این منظور می‌توان قسمتی از پانچو را برید و آن را روی پانسمان قرار دارد و به این ترتیب سطح پانسمان را از رطوبت محفوظ داشت.

انبار غذا

در صورتی که محفظه و یا چادری مخصوص برای نگهداری مواد غذایی خود ندارید، و یا ممکن است مواد غذایی شما در معرض گزند حیوانات قرار بگیرد، می‌توانید از پانچو به عنوان انبار مواد غذایی استفاده کنید.

برای این منظور کافی است مواد غذایی را داخل آن قرار دهید و آن را بالای درختی آویزان کنید تا هم از خیس شدن محفوظ بماند و هم از حمله حیوانات گرسنه.

جمع‌آوری مواد غذایی

اگر سفر شما به دل جنگل‌های بکر و یا کوهپایه‌ها است، به راحتی می‌توانید با استفاده از پانچوی خود کیسه‌ای درست کنید و در آن گردو، تمشک، گیاهان خوراکی و دارویی، توت وحشی و سبزیجات معطر جمع‌آوری کنید و آن را گره زده و از چوب دست یا باتوم برای حمل آن استفاده کنید.

سپس در اولین استراحتگاه با استفاده از این مواد غذایی یک دمنوش معطر و گرم و یا یک غذای لذیذ برای خود درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

حفاظت در برابر باد

در صورت وزش باد شدید به راحتی می‌توان با استفاده از یک طناچه انفرادی یا مقداری طناب معمولی و پهن کردن پانچو روی آن، در فضای بین دو درخت یک پانل ضد باد درست کرد و از آن برای روشن کردن آتش، و استراحت استفاده کرد.

علامتگذاری

استفاده از پانچو به خصوص اگر رنگ آن روشن باشد، در مواقع گم شدن بسیار کاربردی است.

در صورت گم شدن می‌توانید با درست کردن نوارهای کوچک از آن و گره زدن به درختان و گیاهانی که در مسیر حرکت قرار دارند، جهت حرکت را برای تیم امداد و نجات مشخص کنید.

نکات قابل توجه درباره پانچو

– در روزهای بارانی به محض پوشیدن گورتکس (خصوصا جنس‌های فیک و معمولی) سریع گرمتان شده و عرق می‌کنید اما پانچو بخاطر گشاد بودن و گردش هوا داخل آن نسبت به گورتکس و بادگیر تعریق کمتری دارد.

برخلاف ذهنیت اغلب کوهنوردان، خیلی از پانچو فراری نباشید بلکه گاهی نسبت به گورتکس اولویت هم دارد.

– در روزهای بارانی خصوصا در اوایل بهار و پاییز که انتظار سرما ندارید در روزهای بارانی دستکش متوسط ضدآب و گرم بردارید.

حتی اگر برنامه ارتفاع داشتید دستکش زمستانی همراه داشته باشید. در اثر تماس مداوم باران با دستهایتان ممکن است در ناحیه دست‌ها احساس سرمای آزار دهنده کنید.

– یکی از ویژگی‌های خوب بعضی از پانچوها حلقه‌هایی است که در گوشه‌ها و لبه‌های خارجی آنها وجود دارد.

با استفاده از این حلقه‌ها چند تکه طنابچه کوچک یا حتی بند کفش و یک باتوم با یک تکه چوب در شرایط خاص و اضطراری می‌توانید یک سرپناه فوری برای خود درست کنید.

منبع: مجله اِراول و نشاط کوهنوردی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

3 دیدگاه دربارهٔ «خرید و نگهداری از پانچو»

    1. از توجهتون ممنون و متشکرم. درصورتی که مطالبی افزون بر مطالب ما در راستای آگاهی رساندن به عزیزان مشتاق در این حوزه دارید میتوانید با ما درمیان بگذارید. درود فراوان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *