نکات غارنوردی | عاشقان طبیعت ایران | آشنایی با نکات مهم غارنوردی

آشنایی با نکات غارنوردی

نکات غارنوردی

غارها از عجایب جهان هستند که از سرتاسر دنیا علاقمندان بسیاری را به بازدید از خود جلب می‌کنند. اگر شما هم ماجراجو هستید یا به زمین‌شناسی علاقه دارید، قبل از ورود به هر غاری، باید با نکات غارنوردی آشنا شوید.

در این مطلب سعی بر آن داریم تا برخی از نکات غارنوردی را که برای این فعالیت لازم و ضروری است، با شما علاقه‌مندان به رشته غارنوردی به اشتراک بگذاریم. اگر حتی با خانواده به بازدید از غارهای مشهور ایران سفر می‌کنید، باز هم بهتر است که بسیاری از این موارد و نکات غارنوردی را بدانید و رعایت کنید.

نکات غارنوردی | عاشقان طبیعت ایران | آشنایی با نکات مهم غارنوردی
نکات مهم غارنوردی

همواره احتیاط را رعایت کنید

همراه داشتن بسته غذای اضافه بسایر مفید خواهد بود. هرگز از آب‌های درون غار ننوشید. بسیاری از غارهای جهان، آب‌های غیر قابل نوشیدن دارند. خوردن این آب‌ها ممکن است باعث مسموم شدن شما شود. همواره احتیاط را رعایت کنید. هر قدمی که بر می‌دارید از محکم بودن جای پایتان مطمئن شوید.

در غارهایی که صخره‌های لیز دارند، بهتر است از کفش‌ها و بوت‌هایی با پاشنه‌های آج‌دار استفاده کنید. همچنین بستن گیره‌های مخصوص بر روی کفش برای غارنوردی می‌تواند بسیار کارساز باشد.

به آب و هوای بیرون غار دقت کنید

در زمان‌های بارندگی به غارنوردی نپردازید. حداقل دما و وضعیت آب و هوا را در روزهای قبل و بعد از پیمایش غار بررسی کنید. از نکات غارنوردی که باید به آن توجه کنید، میزان بالا آمدن آب درون غارهاست. همچنین در فصول بارندگی از ورود به غارهایی که مستعد سیل هستند دوری کنید.

نکات غارنوردی | عاشقان طبیعت ایران | آشنایی با نکات مهم غارنوردی
نکات غارنوردی / از آب و هوای خارج از غار مطلع باشید.

چه تعداد چراغ قوه لازم دارید؟

از دیگر نکات غارنوردی که بایستی به آن دقت داشته باشید این است که حداقل ۳ منبع نوری مختلف به همراه داشته باشید. منابع نوری مانند چراغ‌قوه‌ها را از میان لوازم ضدآب انتخاب نمایید.

همچنین بهتر است با خود فانوس و شمع نیز داشته باشید. اگر به درون غارهایی می‌روید که به نوعی حکم اکتشاف دارند و از دهانه غار بسیار دور می‌شوید، حتما مدت زمان روشن ماندن چراغ قوه‌ها را در نظر داشته باشید.

حداقل با خود برای ۴ بار استفاده از چراغ قوه‌ها، باتری اضافه بردارید. دو دست از باتری‌ها را درون کوله پشتی ضدآب و یک دست را در جیب‌های شلوار خود نگه دارید. یک چراغ پیشانی همانند هدلامپ، یک چراغ‌قوه دستی برای زیر آب و یک چراغ قوه کوچک دیگر خیال شما را از بابت روشنایی درون فضا تاریک غارها، راحت می‌نماید.

نکات غارنوردی | عاشقان طبیعت ایران | آشنایی با نکات مهم غارنوردی
نکات غارنوردی / همراه داشتن تعداد کافی چراغ قوه

کیف کمک‌های اولیه

همانطور که راهنمای گروه باید یک کیف کمک‌های اولیه کامل به همراه داشته باشد؛ شما نیز سعی کنید که در بین لوازم غارنوردی خود بعضی از لوازم کمک‌های اولیه را نیز به همراه داشته باشید. لازم نیست حتما بار زیادی را با خود حمل کنید. شاید یک باند، چند چسب زخم، بتادین و دیگر لوازم پزشکی برای جراحت‌های کوچک و زخمی درون کیفتان کمک‌کننده خوبی است.

همچنین به دلیل سرد بودن محیط داخل غارها، حتما لباس گرم بپوشید و اگر کسی آسیب دید، سعی کنید که بدن فرد آسیب دیده را گرم نگه دارید. در راهپیمایی درون غارها، سعی کنید که کمتر بنشینید. چرا که اکثر زمین‌ها خیس بوده و همین موضوع باعث خیس شدن لباس‌های شما و در نتیجه کم شدن دمای بدنتان می‌شود.

باید مراقب دمای بدن خود باشید. به همراه داشتن نوشیدنی‌های گرم در فلاسکی کوچک یا تنقلات انرژی‌زا مانند انواع آجیل‌ها نیز می‌تواند انرژی و گرما را به بدن شما بازگرداند.

نکات غارنوردی | عاشقان طبیعت ایران | آشنایی با نکات مهم غارنوردی
نکات غارنوردی / همراه داشتن کیف کمکهای اولیه

گذاشتن بعضی از وسایل در بیرون از غار

از نکات غارنوردی که ممکن است کسی به آن توجهی نداشته باشد، وسایلی است که باید بیرون از غار بگذارید. یکی از این وسایل، سوئیچ وسیله نقلیه‌تان است. اگر به دیدن غارهای کمتر شناخته شده می‌روید، یک بطری آب، سوئیچ وسیله نقلیه و آنچه که به نظرتان لازم است را، در بیرون از غار بگذارید.

اگر به دیدن غارهایی می‌روید که افراد و گردشگران بسیاری از آنها دیدن می‌کنند، می‌توانید وسایلی همانند کلیدها، کیف پول و مدارک شناسایی و سوئیچ ماشینتان را به صندوق امانات یا فردی قابل اعتماد در بیرون بگذارید. این مدارک را با خود به درون غار نبرید. چرا که اگر بیفتند و گم شوند، دیگر هیچ دسترسی به آنها نخواهید داشت. بهتر است که احتیاط را رعایت کنید.

ابزارهای غارنوردی خود را بررسی کنید

قبل از اینکه پا به درون غاری بگذارید، تمام وسایل تکنیکی که با خود دارید را بررسی کنید. کار با گیره‌های مختلفی که برای صخره‌نوردی دارید، طناب‌ها و انواع گره‌ها را بشناسید. نحوه کار با چراغ قوه‌ها و خاموش و روشن کردن آنها، را یاد بگیرید.

کلاه ایمنی را روی سرتان بررسی کنید. حتی بهتر است که نحوه محکم کردن بندهای کلاه یا کمربندهای مختلفتان را بیاموزید. در مجموع تمام وسایلی را که با خود به درون غار می‌برید، بشناسید و بدانید که آنها را در کجای کیفتان یا در کدام جیبتان گذاشته‌اید. از سالم بودن وسایلتان مطمئن باشید. مخصوصا اگر نیاز به غواصی یا صخره‌نوردی درون غار دارید.

نکات غارنوردی | عاشقان طبیعت ایران | آشنایی با نکات مهم غارنوردی
نکات غارنوردی / بررسی ابزار غارنوردی

همواره به حرف‌های راهنما گوش دهید

از حیاتی‌ترین نکات غارنوردی که در بسیاری از مواقع خطرات احتمالی از شما دور می‌کند، سخنان راهنما است. برای هر غاری که می‌خواهید به درونش پا بگذارید، با راهنمایی همراه باشید که چندین بار وارد آن غار شده باشد یا تجربه غارنوردی زیادی داشته باشد.

بسیاری از راهنمایان غارنوردی تجربیات صخره‌نوردی، کوهنوردی و غواصی متعددی دارند و می‌توانند به خوبی گروه بازدیدکننده را رهبری کنند. در بازدید از غارهای ایران یا دیگر کشورها، با راهنما و گروه همراه باشید و هیچگاه از گروه جدا نشوید.

نکات غارنوردی | عاشقان طبیعت ایران | آشنایی با نکات مهم غارنوردی
نکات غارنوردی / همواره به توصیه‌های راهنما توجه داشته باشید.

اطلاعات خود را راجع به غارها بیشتر کنید

غاری را که قصد سفر به درون دهلیزها و دالان‌های آن دارید، بشناسید. نوع غار را مشخص کنید. از نکات غارنوردی که اهمیت دارد، توجه به نوع غاری است که می‌خواهید به درون آن بروید.

  • آیا از غار خشک دیدن می‌کنید یا غاری آبی؟
  • آیا برای غار مورد نظرتان تنها یکی راه ورود و خروج وجود دارد یا راه‌های خروج دیگری هم هست؟
  • دمای درون غار، تا چند درجه پایین می‌آید؟
  • وسایل مورد نیاز برای غارنوردی چیست؟

از راهنمای خود، تمام این سوالات را بپرسید.

به سراغ منابع چاپی راجع به غار مورد نظرتان بروید. راجع به استالاگمیت‌ها و استالاگتیت‌ها و دیگر زیبایی‌های زمین‌شناسی درون غارها، مطالعه کنید. حیوانات درون غارها مثل خفاش‌ها را بشناسید. ببینید آیا درون غاری که از آن بازدید می‌کنید، حیوانی زندگی می‌کند؟ با دانستن تمام این موارد، شما با اعتماد به نفس بیشتری سفر ماجراجویانه خود را شروع خواهید نمود.

نکات غارنوردی | عاشقان طبیعت ایران | آشنایی با نکات مهم غارنوردی
غار پراو / کرمانشاه

افکار ترسناک را از خود دور نمایید

اگر برای اولین بار است که به غارنوردی و اکتشاف غار می‌روید، یادتان باشد که افکار منفی و ترسناک را از خود دور کنید. اینکه شما چندین متر درون زمین و غاری قرار گرفته‌اید، مخصوصا اگر فوبیای مناطق زیرزمینی یا تاریک را دارید، می‌تواند اوضاع را برای شما وخیم‌تر کند.

در نتیجه در نکات غارنوردی به شما توصیه می‌نماییم که حواستان را به راهنمایی‌های راهنما و دیگر افراد کارکشته بدهید و بر روی زیبایی‌های درون غار تمرکز کنید. پرت کردن افکارتان با جاذبه‌های درون غار می‌تواند اوقات خوشی را برای این نوع اکتشافات به وجود آورد.

نکات غارنوردی | عاشقان طبیعت ایران | آشنایی با نکات مهم غارنوردی
افکار منفی و ترسناک را از خود دور کنید.

عمیق نفس بکشید

برای اینکه بتوانید به راحتی درون غار حرکت کنید و از دیدنی‌های آن لذت ببرید، بهتر است که عمیق نفس بکشید. نفس کشیدن درست از مهمترین نکات غارنوردی است که باید رعایت کنید. چرا که اگر احساس ترس داشته باشید، در این محیط ناشناخته، تاریک و گاهی تنگ در تنفستان به مشکل برخواهید خورد و ادامه مسیر برایتان مشکل می‌شود.

در هر کجا که احساس ترس داشتید، بایستید یا اگر امکان داشتید جایی امن بنشینید. نفسی عمیق بکشید و پس از آرام شدن ضربان قلبتان دوباره به حرکت ادامه دهید.

در طول مسیر نیز، چه درون آب شنا می‌کنید و چه در دالان‌های غار پیاده می‌روید، سعی نمایید که دم و بازدمی طولانی داشته باشید و این حالت تنفس را حفظ نمایید.

نکات غارنوردی | عاشقان طبیعت ایران | آشنایی با نکات مهم غارنوردی
با تمیز نگهداشتن فضای غارها از تماشای دیدنی‌ها و جاذبه‌های خیره‌کننده درون غارها لذت ببرید.

هیچ زباله‌ای از خود به جا نگذارید

بسیاری از بهترین غارهای ایران و البته جهان، هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کنند. عموما در این غارها، برای اینکه گردشگران بتوانند در امنیت بیشتر و با روشنایی کافی از درون غار دیدن کنند، امکانات خوبی فراهم شده است. در نتیجه شما به راحتی می‌توانید از دیدنی‌ها و جاذبه‌های خیره‌کننده درون غارها بازدید داشته باشید.

اما تصور کنید که هر گردشگری که به درون غاری وارد می‌شود، یک بطری آب پلاستیکی هم با خود می‌آورد. اگر گردشگران، به تمیزی درون غارها اهمیت ندهند، این حفره‌های زیبای زیرزمینی، در مدت زمان کوتاهی به زباله‌دان‌های بزرگ و کثیف تبدیل می‌شوند.

در نکات غارنوردی و در مجموع در نکات سفر به درون طبیعت جمله بسیار معروفی رایج است که می‌گوید: “هر گردشگری که می‌تواند زباله خود را به درون طبیعت حمل کند، می‌تواند آن را به بیرون از طبیعت نیز حمل نماید”. پس درون غارها به هیچ وجه آشغال نریزید و بدون هیچ اثری از آن خارج شوید.

منابع: دانشنامه آزاد ویکی‌پدیا، بیاموز و اقامت ۲۴

گردآوری: پریسا رهبری

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عاشقان طبیعت ایران