طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی

طناب کوهنوردی

طناب کوهنوردی

طناب کوهنوردی از مهمترین لوازم و تجهیزات کوهنوردی و از جهاتی آسیب‌پذیرترین وسیله شماست. طناب‌های الیاف طبیعی مورد استفاده کوهنوردان از سال ۱۸۶۰ تا ۱۹۵۰ تقریباً ضخامت طناب‌های مدرن را داشتند، اما عملکرد بسیار ضعیف‌تری داشتند و هنگام قرار گرفتن در معرض بارهای ناگهانی به راحتی شکسته، پاره و منجر به سقوط می‌شدند.

طناب کوهنوردی در دهه ۱۹۵۰ با تولید طناب‌های نایلونی پویاتر و توسعه تکنیک‌های جدید شروع به تغییر کرد. اما تا زمانی که طرح طناب کرنمانتل (Kernmantle) توسط ادلرید در سال ۱۹۶۴ که طرح پایه طناب‌های کوهنوردی مدرن می‌­باشد اختراع نشده بود، توسط مؤسسه کوهنوردی تایید و تدوین نشدند.

وقتی تصمیم به خرید یک طناب کوهنوردی می‌گیرید، باید بدانید که چگونه از طناب استفاده کنید؟ چه فناوری‌هایی در دسترس است؟ و چه شرکت‌هایی در اختیار شما هستند؟ در ادامه مطلب، سعی کردیم تا راهنمای جامعی از خرید طناب‌ کوهنوردی را در اختیارتان بگذاریم.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
همیشه از یک طناب دینامیک برای کوهنوردی استفاده کنید.

جنس طناب کوهنوردی

ماده اولیه‌ای که الیاف طناب‌های صعود فعلی از آن ساخته شده است پلی آمید (PAD) است. پلی آمید استحکام کششی و کشش بالایی دارد. استحکام کششی تا ۰.۶ گیگا پاسکال (۱ گیگا پاسکال تقریباً ۱۰۰ کیلومتر بر میلی‌متر مربع) است. در دمای بالاتر از ۱۵۰ درجه سانتیگراد ذوب می‌شود. طناب کوهنوردی از هسته (هسته) و غلاف (جبه) ساخته شده است. هسته عملکرد باربری اصلی را دارد، غلاف به عنوان محافظ هسته عمل می‌کند، اما در بخش کوچکتر به کل ظرفیت باربری طناب نیز کمک می‌کند.

هسته از رشته‌های نایلونی به شدت پیچ‌خورده ساخته شده است و منبع قدرت طناب و قابلیت جذب انرژی است. برخی از آن‌ها در جهت عقربه‌های ساعت و به همان میزان در خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌پیچند. این کار از چرخش خود به خود طناب جلوگیری می‌کند. 

غلاف از الیاف نایلون درشت‌تر ساخته شده است و برای محافظت از هسته در برابر سایش، زوال UV، لبه‌های تیز و غیره طراحی شده است. هسته و غلاف با هم تمام خصوصیات طناب از جمله مقاومت آن در برابر آب و سایش، میزان کشش ایستا و دینامیکی آن و نیروهای سقوطی که می‌تواند تحمل کند را تعیین می‌کنند.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
رشته‌های سفید، هسته و رشته‌های رنگی غلاف هستند.

رنگ غلاف می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال در زمستان مفید است، زمانی که طناب پوشیده از برف است و به لطف رنگ آن می‌توانیم آن را بهتر ببینیم. از دست دادن رنگ غلاف به ما یادآوری می‌کند که طناب در حال پیر شدن است (یا احتمالاً توسط مواد شیمیایی آسیب دیده است). تغییر رنگ کهنه برای همه طناب‌ها یک قانون نیست، برخی از طناب‌ها با گذشت زمان رنگ خود را از دست نمی‌دهند، و در عین حال کهنه شده‌اند و باید دور انداخته شوند. اکثر سازندگان توصیه می‌کنند طناب را بعد از ۵ سال دور بیندازید، حتی اگر از آن استفاده نشده باشد.

برخی از تولیدکنندگان طناب، نخ رنگی را به هسته می‌دوزند. رنگ آن به سال تولید خاصی متصل است. این ما را قادر می‌سازد سال تولید طناب‌هایی را که برای ما ناشناخته است، که از سن آنها چیزی نمی‌دانیم، بررسی کنیم (با بریدن انتهای طناب به نخ می‌رسیم، سپس انتهای طناب باید دوباره مهر و موم شود). ما باید سازنده طناب را بشناسیم و بدانیم که آنها از چه رنگ‌های نخی برای سال‌های خاص استفاده کرده‌اند. (هر سال یک رنگ تعیین می‌شود)

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
خطوط دینامیک منفرد برای اکثر کوهنوردان گزینه مناسبی هستند.
مهم است که به یاد داشته باشید که خطای کاربر رایج‌ترین دلیل برای تصادفات کوهنوردی است.

دسته‌بندی کلی طناب کوهنوردی

طناب‌های کوهنوردی شامل دو دسته اصلی هستند. طناب‌های دینامیک و طناب‌های استاتیک که از نظر عملکرد بسیار متفاوت هستند. منظور از طناب‌های دینامیک (dynamic) یا پویا، طناب‌هایی هستند که به طور قابل توجهی کشیده می‌شوند و توان آن را دارند که ضربه‌های یک کوهنورد در حال سقوط را جذب کنند. این امر باعث کاهش نیروی ضربه‌ای می‌شود که بر روی کوهنورد و تجهیزات آن هنگام سقوط ایجاد می‌شود. 

نیروهای ضربه‌ای بالا، شما و تجهیزاتتان را سریعتر فرسوده می‌کند. این نوع طناب به دلیل توانایی در تحمل نیروهای ضربه زیاد، برای استفاده کوهنوردان طراحی شده است. اگر در حال خواندن این مقاله هستید، احتمالاً به دنبال یک طناب دینامیک هستید.

برخلاف طناب دینامیک، طناب‌های کار و ایستا هنگام تحمل بار کشیده نمی‌شود و در موقعیت‌هایی مانند پایین آوردن یک کوهنورد مجروح، بالا رفتن از طناب یا حمل بار و راپل بسیار کارآمد هستند. (بیشتر طناب‌های غارنوردی) هرگز از طناب‌های ایستا (استاتیک) نباید به عنوان طناب کوهنوردی استفاده شود زیرا در سناریوی سقوط هیچ نیرویی را جذب نمی‌کند و می‌تواند منجر به آسیب جدی شود.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
همیشه از یک طناب دینامیک (پویا) برای کوهنوردی استفاده کنید.

انواع طناب کوهنوردی دینامیک

طناب‌های کوهنوردی متنوع هستند، با تمایزات اولیه از نظر قطر، درمان خشک (یا عدم وجود آن)، طول و قیمت. بسیاری از کوهنوردان به دنبال طناب‌هایی برای نیازهای مختلف هستند: یک طناب کوتاه سالن بدنسازی، یک طناب کوهنوردی ارزان قیمت برای طناب زدن بالا، یک طناب سبک برای حمل آسان مسیرهای طولانی، یک طناب حتی نازک‌تر برای صعود یا کوهنوردی در کوهستان به رنگ قرمز. اگر به دنبال یک طناب دینامیک برای کوهنوردی هستید، سه انتخاب خواهید داشت: تک طناب‌ها، نیم طناب‌ها و دوقلو.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
انواع طناب کوهنوردی طبق استاندارد UIAA که در انتهای هر طناب مشخص شده‌اند.

تک طناب‌ (SINGLE ROPE)

تک طناب‌ها محبوب‌ترین نوع طناب‌های کوهنوردی هستند. به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای صخره‌نوردی معمولی، کوهنوردی، یخ‌نوردی، بالا رفتن از دیواره‌های بزرگ و طناب زدن از بالا بهترین هستند. یک طناب کاملاً گرد و متنوع. تک طناب‌ها در قطرها و طول‌های متفاوتی وجود دارند که آنها را برای طیف گسترده‌ای از رشته‌های کوهنوردی مناسب می‌سازد و به طور کلی راحت‌تر از سیستم‌های زوج طناب (دوقلو) استفاده می‌شوند.

قطر آنها معمولاً بین ۸.۵ تا ۱۱ میلی‌متر است، طول آنها معمولاً بین ۵۰ تا ۸۰ متر است. برای جلوگیری از سقوط‌ بدون استفاده از طناب دوم طراحی شده‌اند. عنصر دیگر در گرفتن سقوط، مهارت شما است و استفاده از برترین هارنس کوهنوردی می‌باشد. برخی از تک طناب‌ها نیز به عنوان نیم طناب‌ها و دوقلو رتبه‌بندی می‌شوند که به شما امکان می‌دهد از آنها با هریک از سه تکنیک صعود استفاده کنید. مهم است که از هر طنابی متناسب با کارایی که دارد استفاده کنید. تک طناب‌ها با دایره ۱ در هر انتهای طناب مشخص شده‌اند.‌

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
نحوه استفاده از تک طناب

نیم طناب (HALF ROPE)

نیم طناب‌ها برای صخره‌نوردی معمولی در مسیرهای صخره‌ای، کوهنوردی، دیواره نوردی، یخ نوردی و مسیرهای میکس مناسب هستند. هنگام صعود با نیم طناب، از دو طناب استفاده می‌کنید. در هنگام صعود، یک طناب را به میانی سمت چپ و دیگری را به میانی سمت راست ببندید. اگر این کار به درستی انجام شود، طناب‌ها موازی و مستقیم می‌توانند حرکت کنند، در نتیجه کشش طناب در مسیرهای سرگردان که حفاظت کمتر از حد مطلوب است کاهش می‌یابد (نیم طناب‌ها نیروی ضربه بسیار کمتری نسبت به تک طناب‌ها اعمال می‌کنند).

نیم طناب‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به طور متناوب در هر قسمت میانی گیره شوند. آنها به طور جداگانه آزمایش می‌شوند و هر کدام رتبه سقوط خود را دارند. کوهنوردی با نیم طناب مستلزم مدیریت طناب اضافی است، بنابراین ما همیشه یک طناب را انتخاب می‌کنیم مگر اینکه طناب دو برابری کاملا ضروری باشد.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
نحوه استفاده از نیم طناب

نیم طناب‌ها در مقایسه با تک طناب‌ها دارای مزایا و معایبی هستند:

مزایا
 • تکنیک نیم طناب کشش طناب را در مسیرهای نا مطمئن و ریزشی کاهش می‌دهد.
 • محافظت از لبه‌های تیز
 • کاهش قابل توجه نیروی ضربه و راپل‌ها (نیروی ضربه نیروی حاصل از سقوط که توسط طناب به بدن فرد منتقل می‌شود. نیروی ضربه به عواملی مثل جنس و طول طناب، وزن صعود کننده، فاکتور سقوط بستگی دارد.)
معایب
 •  با توجه به اینکه شما با دو طناب بالا می‌روید و می‌چرخید، نیم‌طناب‌ها به مهارت و تلاش بیشتری نسبت به یک تک طناب نیاز دارند.
 • وزن ترکیبی دو طناب از یک طناب منفرد سنگین‌تر است. (با این حال، می‌توانید با حمل یک طناب، بار را با همنورد خود تقسیم کنید.)

نیم طناب‌ها فقط برای استفاده به عنوان یک جفت تطبیق طراحی و آزمایش شده‌اند. اندازه‌ها یا برندهای طناب کوهنوردی را با هم ترکیب نکنید. برخی از نیم طناب‌ها نیز به عنوان طناب‌های دوقلو رتبه‌بندی می‌شوند که به شما امکان می‌دهد از آنها با هر دو روش نیم طناب و دوقلو استفاده کنید. همچنین تعدادی طناب با درجه سه‌گانه وجود دارد که می‌توانند به عنوان نیم طناب‌ها، دوقلو و تک طناب‌ برای حداکثر تطبیق‌پذیری استفاده شوند.

کوهنوردی با نیم طناب مستلزم مدیریت طناب اضافی است، بنابراین ما همیشه یک طناب را انتخاب می‌کنیم مگر اینکه حمل طناب دو برابری کاملا ضروری باشد. نیم طناب‌ها دارای یک علامت دایره‌ای ½ در هر انتها هستند.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
مهم است که از هر طنابی متناسب با کارایی که دارد استفاده کنید.

طناب دوقلو (TWIN ROPE)

برای صخره‌نوردی معمولی در مسیرهای صخره‌ای غیر سرگردان، کوهنوردی و یخنوردی بهترین هستند. طناب‌های دوقلو تقریباً یک میلی‌متر نازک‌تر از نیم طناب‌ها هستند و استفاده از آن نیز ساده‌تر است. این بدان معناست که کشش طناب بیشتر از نیم طناب‌ها خواهد بود و طناب‌های دوقلو را گزینه خوبی برای مسیرهای نامطمئن می‌کند.

از طرفی، طناب‌های دوقلو کمی نازک‌تر از نیم طناب‌ها هستند که باعث می‌شود سیستم سبک‌تر و کم حجم‌تر باشد. در برخی مزایا مشابه نیم طناب می‌باشد. درست مانند نیم طناب‌ها، طناب‌های دوقلو فقط برای استفاده به عنوان یک جفت منطبق طراحی و آزمایش شده‌اند.

شما باید همیشه هر دو رشته طناب را از داخل یک میانی بیاندازید و از آنها به صورت جفت استفاده کنید. به طور خلاصه، کوهنورد با دو طناب به عنوان یک طناب رفتار می‌کند.

طناب‌های دوقلو گاهی اوقات برای یخ‌نوردی استفاده می‌شوند، زمانی که می‌خواهید میزان نیروی ضربه‌ای روی یک پیچ را کاهش دهید، طناب باریک‌تر به معنای کشش بیشتر و در نتیجه نیروی کمتر است. طناب‌های دوقلو دارای نماد بی نهایت دایره‌ای (∞) در هر انتها هستند.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
نحوه استفاده از طناب دوقلو

طناب‌های دوقلو در بسیاری از مزایا و معایب مشابه نیم طناب‌ها هستند:

مزایا
 • گره زدن دو طناب به هم هنگام راپل زدن به شما این امکان را می‌دهد که با یک طناب تا دو برابر بیشتر پیش بروید.
 • اگر طناب در حین سقوط آسیب ببیند یا در اثر ریزش سنگ بریده شود، دو طناب افزونگی و کشش بیشتری ایجاد می‌کنند.
معایب
 • طناب‌های دوقلو در مقایسه با تک طناب به مهارت و تلاش بیشتری برای مدیریت نیاز دارند، زیرا با دو طناب بالا می‌روید.
 • وزن ترکیبی دو طناب از یک طناب منفرد سنگین‌تر است. (با این حال، می‌توانید با حمل یک طناب، بار را با همنورد خود تقسیم کنید.)

  طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
  طناب‌های دوقلو اغلب برای یخ نوردی استفاده می‌شود.

طناب ایستا (استاتیک)

طناب‌های استاتیک برای کار در ارتفاع، غارنوردی، دره نوردی، امداد و نجات، بالا رفتن از خطوط ثابت با بالارونده‌ها و حمل بار مناسب هستند.

طناب‌های ایستا در موقعیت‌هایی که نمی‌خواهید طناب کشیده شود، مانند زمانی که یک کوهنورد آسیب دیده را پایین می‌آورید، از طناب بالا می‌روید، یا باری را با طناب به بالا می‌برید، عالی هستند. هرگز از طناب استاتیک برای طناب زدن بالا یا موارد مشابه استفاده نکنید زیرا برای آن نوع کارها طراحی، آزمایش یا تایید نشده‌اند.

ویژگی‌های طناب کوهنوردی

هنگام مقایسه طناب‌های کوهنوردی به دنبال این ویژگی‌ها باشید. آنها می‌توانند در عملکرد و سهولت استفاده تفاوت ایجاد کنند.

قطر طناب کوهنوردی

به طور کلی، طناب لاغرتر سبک‌تر است. با این حال، طناب‌های باریک‌تر می‌توانند دوام کمتری داشته باشند و به مهارت بیشتری نیاز دارند تا با خیال راحت به آن‌ها بچسبید.

طناب‌هایی با قطر ضخیم‌تر می‌توانند در برابر سایش مقاوم‌تر باشند و اغلب در برابر استفاده مکرر بهتر می‌ایستند. اگر در صخره‌های محلی طناب می‌زنید، احتمالاً طناب ضخیم‌تری می‌خواهید. اگر مسافت‌های طولانی را برای صعودهای کوهنوردی و خط الراسی طی می‌کنید، طناب لاغرتر و سبک‌تر می‌خواهید. 

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
طناب‌های نازک برای صعودهای طولانی که کشش طناب مشکل ساز است، عالی هستند.

طناب‌های تکی تا ۹.۴ میلی‌متر: طناب‌های این محدوده بسیار سبک هستند و برای صعودهای طولانی چند مرحله‌ای که وزن مهم است، ایده‌آل هستند. با این حال، طناب‌های تکی لاغر به اندازه طناب‌های ضخیم‌تر نمی‌توانند سقوط را تحمل کنند، کنترل آن‌ها سخت‌تر است و دوام کمتری دارند.

اگر قصد دارید تا قله طناب زدن زیادی انجام دهید یا سقوط های مکرر را در حین انجام حرکات در یک صعود ورزشی انجام دهید، طناب ضخیم‌تری انتخاب کنید. توجه داشته باشید که یک طناب لاغر می‌تواند به سرعت از طریق یک دستگاه قلاب یا میانی حرکت کند، بنابراین برای بالا رفتن با یک طناب بسیار باتجربه و با دقت باشید.

طناب‌های ۹.۵ تا ۹.۹ میلی متری: یک طناب در این محدوده برای استفاده همه جانبه از جمله صخره نوردی و ورزشی مناسب است. این طناب‌ها به اندازه‌ای سبک هستند که می‌توانند برای کوهنوردی استفاده شوند و در عین حال به اندازه کافی برای طناب زدن در صخره‌های محلی مقاوم هستند. به طور کلی از طناب‌های بسیار لاغر بادوام تر هستند و کار با آنها راحت‌تر است.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
طناب ۹.۵ میلی‌متری ترکیبی عالی از وزن سبک و دوام بالا است.

طناب‌های ۱۰ میلی متری و بالاتر: طناب‌هایی با قطر ۱۰ میلی متر و بالاتر برای کوهنوردی در سالن بدنسازی، طناب زدن مکرر از بالا، تشخیص حرکات در مسیرهای ورزشی و بالا رفتن از دیوارهای بزرگ بهترین هستند. این سبک از کوهنوردی می‌تواند طناب را سریعتر فرسوده کند، بنابراین عاقلانه است که با طناب‌های ضخیم تر و بادوام تر همراه باشید.

نیم طناب‌ها و طناب‌های دوقلو: نیم طناب‌ها معمولاً قطری در حدود ۸ تا ۹ میلی متر دارند، در حالی که طناب‌های دوقلو معمولاً ۷ تا ۸ میلی متر ضخامت دارند.

طناب‌های ایستا: قطر طناب‌های استاتیک ۹ تا ۱۳ میلی‌متر است و معمولاً بر حسب اینچ اندازه‌گیری می‌شوند، بنابراین ممکن است قطر را به عنوان مثال ۷/۱۶ ببینید.

طول طناب کوهنوردی

اندازه طول طناب کوهنوردی بستگی به رشته مورد استفاده دارد. طناب‌های دینامیک برای صخره نوردی دارای طولی بین ۳۰ تا ۸۰ متر است. طناب ۶۰ متری استاندارد است و در بیشتر مواقع نیازهای شما را برآورده می‌کند.

طناب‌های کوهنوردی در فضای باز: هنگام تصمیم گیری در مورد طول خرید، به یاد داشته باشید که طناب شما باید به اندازه‌ای بلند باشد که نصف طول آن مساوی یا بزرگتر از مسیر یا زمینی باشد که قرار است صعود کنید.

به عنوان مثال، اگر یک مسیر کوهنوردی ۳۰ متر طول داشته باشد، حداقل به یک طناب ۶۰ متری نیاز دارید تا بتوانید صعود کنید و پایین بیایید. برخی از مسیرهای مدرن کوهنوردی ورزشی به طناب ۷۰ متری برای پایین آمدن روی زمین نیاز دارند. طناب‌هایی با طول ۲۵ تا ۳۵ متر مناسب مسیرهای گرده‌ای، خط الراسی می‌باشد.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
قطر و طول طناب کوهنوردی

طناب‌های کوهنوردی داخل سالن: طناب‌هایی با طول کوتاه‌تر، حدود ۳۵ متر، معمولاً برای کوهنوردی در سالن بدنسازی استفاده می‌شوند، زیرا مسیرهای داخلی کوتاه‌تر از مسیرهای بیرونی هستند. باز هم، مطمئن شوید که طول طناب به اندازه کافی بلند است تا یک کوهنورد را پایین بیاورید.

طناب‌های استاتیک: طناب‌های استاتیک برای کارهای امداد و نجات، غارنوردی، بالا رفتن از خطوط ثابت با بالارونده و بارهای حمل و نقل دارای طول‌های مختلف هستند و گاهی اوقات با پا فروخته می‌شوند تا بتوانید طول دقیق مورد نیاز خود را بدست آورید.

بنابراین قبل از خرید طناب، باید یک سرشماری مختصری از کاربرد مورد نظر خود انجام دهید. اگر مطمئن نیستید که برای یک منطقه کوهنوردی به چه طول طناب کوهنوردی نیاز دارید، بهتر است از سایر کوهنوردان بپرسید و یا یک کتاب راهنما را مطالعه کنید.

وزن طناب کوهنوردی

وزن کلی یک طناب کوهنوردی تا حد زیادی با قطر و طول تعیین می‌شود. وزن تابعی از طول و قطر است. به طور کلی، طناب لاغرتر از طناب ضخیم‌تر سبک‌تر است، اما ساختار هسته عاملی است که می‌تواند طناب لاغر را سنگین‌تر از طناب ضخیم کند. طبق استاندارد در انتخاب طناب تنها به قطر نباید توجه کرد بلکه وزن نیز از شاخص‌های مهم در انتخاب طناب بوده که به ازای گرم در هر متر نشان داده می‌شود.

مثلاً ۵۸ گرم در متر، که مقایسه وزن طناب را بدون توجه به طول کلی آسان می‌کند. برای محاسبه وزن کلی طناب از عدد گرم بر متر و طول طناب استفاده کنید. وزن طناب‌های استاتیک اغلب به عنوان وزن در هر پا مشخص می‌شود.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
هر چه طناب باریکتر و کوتاهتر باشد، سبکتر خواهد بود.

غلاف در مقابل هسته

غلاف طناب بافت بیرونی است که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. وظیفه غلاف کنترل نرم و محافظت از هسته است که در امتداد مرکز طناب قرار دارد و وظیفه تحمل بار را بر عهده دارد. یک هسته ایده‌آل در حالی که قابلیت ارتجاعی خود را حفظ می‌کند، سقوط‌های زیادی خواهد داشت.

شایان ذکر است که همه غلاف‌ها و هسته‌ها یکسان ایجاد نمی‌شوند. علاوه بر این، بسته به بافت یا طرح غلاف، شاهد تغییرات زیادی از نظر دوام و حس لمس دست هستیم.

اندازه‌گیری مقداری که غلاف از هسته جدا می‌شود. ۰% اندازه مطلوبی است که در اکثر طناب‌های سنگ نوردی مدرن باید این نکته رعایت شود.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
برخی از طناب‌ها برای مقاومت در برابر سایش، حجم بیشتری در غلاف دارند.

ضد آب کردن طناب

هنگامی که طناب آب را جذب می‌کند، سنگین‌تر می‌شود و کمتر قادر به مقاومت در برابر نیروهای ایجاد شده در سقوط است (طناب در صورت خشک شدن تمام استحکام خود را به دست می‌آورد). وقتی هوا به اندازه کافی سرد باشد که آب جذب شده یخ بزند، طناب سفت و غیر قابل کنترل می‌شود. برای مبارزه با این، برخی از طناب‌ها شامل تحت فرآیندهایی ضد آب و به اصطلاح خشک می‌شوند که جذب آب را کاهش می‌دهد.

ضد آب کردن طناب توسط موادی مانند: سیلیکون، پارافین و تفلون به ۲ روش قبل از تولید و بعد از تولید انجام می‌شود که روش اول بهتر است.

طناب‌‎های خشک شده گران تر از طناب‌های غیر خشک هستند، بنابراین در نظر بگیرید که آیا به درمان خشک نیاز دارید یا خیر. اگر در درجه اول ورزش کوهنوردی می‌کنید، احتمالاً طناب غیر خشک برایتان کافی است زیرا اکثر کوهنوردان هنگام بارندگی به خانه می‌روند. اگر یخ نوردی، کوهنوردی یا صخره نوردی میکس دارید و در برخی مواقع با باران، برف یا یخ مواجه خواهید شد، پس طناب خشک کاری شده را انتخاب کنید.

طناب‌های خشک می‌توانند دارای هسته خشک، غلاف خشک یا هر دو باشند. طناب‌هایی با هر دو ویژگی بهترین محافظت در برابر رطوبت را ارائه می‌دهند.

دو الگو / علامت میانی

اکثر طناب‌ها دارای یک علامت میانی، اغلب به رنگ سیاه هستند که به شما کمک می‌کند وسط طناب را شناسایی کنید. توانایی تشخیص وسط طناب هنگام راپلینگ ضروری است.

برخی از طناب‌ها دو رنگ هستند، به این معنی که تغییری در الگوی بافت دارند که به وضوح دو نیمه طناب را از هم متمایز می‌کند و یک علامت میانی دائمی و قابل تشخیص ایجاد می‌کند. این یک روش موثرتر و البته گرانتر برای علامت گذاری وسط طناب نسبت به رنگ سیاه است زیرا رنگ ممکن است محو شود و به سختی دیده شود.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
طرح‌های دو الگو به شناسایی وسط طناب کمک می‌کند.

علائم هشدار پایان

برخی از طناب‌ها دارای نخ یا رنگ سیاه هستند که نشان می‌دهد شما به انتهای طناب می‌رسید. این ویژگی زمانی که در حال راپل زدن یا پایین آوردن یک کوهنورد هستید مفید است.

رتبه‌بندی ایمنی طناب کوهنوردی UIAA

UIAA مخفف Union Internationale Des Associations D’Alpinisme است. اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های آلپینیسم (UIAA) یک فدراسیون بین‌المللی کوهنوردی و سنگنوردی است که استانداردهای ایمنی را ایجاد می‌کند که همه طناب‌های سنگنوردی باید به آن پایبند باشند. آزمایشگاه‌های مستقل مسئول انجام آزمایشات هستند.

کمیسیون ایمنی UIAA برای توسعه استانداردهایی برای به حداقل رساندن حوادث ناشی از خرابی تجهیزات، از نزدیک با صنعت همکاری می‌کند. یک قطعه گواهی شده از تجهیزات کوهنوردی یا صعود دارای برچسب ایمنی UIAA است که نشان دهنده انطباق تجهیزات با استانداردهای UIAA است. همه طناب‌های کوهنوردی ما باید استانداردهای ایمنی UIAA را داشته باشند.

بسته بندی روی طناب‌های سنگ نوردی پویا نتایج تست استانداردهای ایمنی UIAA از جمله رتبه سقوط، ازدیاد طول استاتیک، کشیدگی پویا و نیروی ضربه را فهرست می‌کند. نگاهی به این رتبه‌بندی‌ها در حالی که فکر می‌کنید چه نوع صعودی را انجام خواهید داد، می‌تواند به شما در انتخاب طناب کمک کند.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
مطمئن شوید که به طور متناوب از کدام انتهای طناب بالا می‌روید.

رتبه‌بندی سقوط (FALL FACTOR)

UIAA طناب‌ها را آزمایش می‌کند تا ببیند قبل از شکست می‌توانند چند سقوط را نگه دارند. سقوط‌های آزمایشگاهی نیروی بسیار بیشتری نسبت به بسیاری از سقوط‌های سنگ نوردی واقعی ایجاد می‌کنند. بنابراین، رتبه سقوط بیشتر یک مقدار مقایسه‌ای است.

ضریب سقوط با تقسیم فاصله سقوط بر مقدار طناب خارج شده محاسبه می‌شود. ضریب سقوط ۲ بدترین سناریو است. 

تک طناب‌ها با تحمل وزن ۸۰ کیلوگرمی روی طناب، نیم طناب‌ها با انداختن وزن ۵۵ کیلوگرمی روی یک رشته و طناب‌های دوقلو با انداختن وزنه ۸۰ کیلوگرمی روی ۲ رشته آزمایش می‌شوند. تمام تک طناب‌ها و نیم طناب‌ها باید حداقل ۵ سقوط UIAA را تحمل کنند. طناب‌های دوقلو باید حداقل ۱۲ سقوط UIAA را تحمل کنند.

طناب با درجه سقوط بالاتر ممکن است به این معنی باشد که آن طناب بیشتر از طناب با درجه پایین‌تر دوام می‌آورد. با این حال، همیشه طناب خود را پس از سقوط شدید به دقت بررسی کنید و در صورت مشاهده آسیب، آن را بازنشسته کنید.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
تمام طناب‌هایی که استاندارد رتبه بندی سقوط UIAA را دارند برای کوهنوردی ایمن هستند.

تعداد سقوط (NUMBER OF UIAA FALLS)

این معیار توانایی طناب برای جذب انرژی در یک سناریوی سقوط سخت است. یک جرم ۸۰ کیلوگرمی با ۲.۸ متر طناب به اندازه ۵ متر رها می‌شود تا ضریب سقوط ۱.۷ ایجاد شود. تعداد سقوط های UIAA که طناب می‌تواند قبل از شکست تحمل کند، نشانگر دوام کلی یک طناب است، اما به هیچ وجه نشان دهنده تعداد سقوط‌های “واقعی” که طناب می‌تواند تحمل کند، نیست.

ازدیاد طول استاتیک

ازدیاد طول ایستا، که به آن کشش کاری نیز می‌گویند، ازدیاد طول استاتیک مقدار کشش طناب تحت بار ۸۰ کیلوگرمی است. آزمایش روی یک رشته برای طناب تک و نیم، دو رشته برای طناب دوقلو انجام می‌شود. محدود به:

 • ۱۰% برای تک طناب‌ها (یک رشته طناب)
 • ۱۲ درصد برای نیم طناب (یک رشته طناب)
 • ۱۰% برای طناب‌های دوقلو (دو رشته طناب)

ازدیاد طول ایستا کمتر برای طناب زنی بالا، خطوطی که برای صعود یخچال استفاده می‌شود، مطلوب است.

در هنگام بالا رفتن از طناب، حمل دنده و بالا رفتن از طناب‌های ثابت با بالارونده، ازدیاد طول ایستا مهم است. ازدیاد طول استاتیکی بیشتر به طور کلی نشان دهنده کارایی کمتر است زیرا انرژی از طریق کشش طناب هدر می‌رود.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
مقدار کشش زمانی که یک فرد ۸۰ کیلوگرمی از طناب آویزان است، رخ می‌دهد.

ازدیاد طول دینامیک 

کشیدگی پویا فاصله ای است که طناب در طول اولین سقوط کشیده می‌شود. ازدیاد طول بیشتر مساوی است با سقوط طولانی‌تر، بنابراین به طور کلی، عدد کمتر بهتر است زیرا کشش کمتر ممکن است مانع از برخورد کوهنورد در حال سقوط به طاقچه یا زمین شود.

UIAA به طناب‌ها اجازه می‌دهد تا بیش از ۴۰ درصد طول کل طناب کشش نداشته باشند. برای یک سقوط کوهنوردی، کشیدگی دینامیکی طناب بین ۱۰ تا ۴۰ درصد است. این مقدار کشش در طول سقوط تست UIAA رخ می‌دهد. ازدیاد طول بیشتر برابر است با سقوط بیشتر و نیروهای ضربه کمتر. ازدیاد طول کمتر برابر است با سقوط کوتاهتر با نیروهای ضربه بیشتر. ازدیاد طول کمتر برای صعودهای ورزشی در جایی که نمی‌خواهید به اندازه‌ای دور بیفتید، مطلوب است به خصوص زمانی که احتمال سقوط نزدیک به زمین بیشتر است.

طناب کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب و خرید طناب کوهنوردی
ازدیاد طول دینامیکی کمتر به معنای نیروی ضربه بالاتر بر روی کوهنورد و تجهیزات است.

نیروی ضربه 

نیروی ضربه مقدار نیرو بر حسب کیلونیوتون است که در اولین سقوط به وزنه در حال سقوط وارد می‌شود. عدد کمتر نشان‌دهنده نیروی کمتری بر روی کوهنورد در حال سقوط، پشتیبان و تجهیزات است. هر چه کشش دینامیکی بیشتر باشد، نیروی ضربه کمتر است.

نیروهای ضربه کمتر باعث فرود نرم بر روی طناب در هنگام سقوط می‌شود، اما معمولاً کشش بیشتری به همراه دارد، که در هنگام طناب زدن از بالا کارایی کمتری دارد.

اندازه‌گیری نیروی وارد شده به یک کوهنورد و تجهیزات آنها در طول سقوط آزمایشی UIAA رابطه معکوس با کشیدگی دینامیکی دارد. ازدیاد طول بیشتر معادل نیروی ضربه کم است. باید تعادل بین ازدیاد طول و نیروی ضربه برقرار شود، زیرا UIAA حداکثر ۴۰٪ کشیدگی دینامیکی را به عنوان استاندارد خود قرار می‌دهد.

این اندازه گیری بر عملکرد روزانه طناب شما بیشتر از تعداد سقوط های UIAA تأثیر می‌گذارد. نیروهای ضربه کمتر برای صعودهای آلپ و یخ در جایی که حفاظت ممکن است کمتر باشد، مطلوب است. نیروهای ضربه کمتر، استرس کمتری را به شما، تجهیزات شما و شخص معلق وارد می‌کند.

 

منابع: gearx.com ,rei.com, switchbacktravel.com ترجمه: پریسا رهبری

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۵]

2 دیدگاه دربارهٔ «طناب کوهنوردی»

 1. مطلب خوب و کامل و مفیدی بود. لطفا درباره تعمیر طناب کوهنوردی و انواع گره ها هم مطلب بذارین تا استفاده کنیم. سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عاشقان طبیعت ایران