دریاچه ارواح | عاشقان طبیعت ایران | دریاچه ممرز | دریاچه ارواح نوشهر

دریاچه ارواح

دریاچه ارواح

دریاچه ارواح یکی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان مازندران در شمال ایران است. این دریاچه در میان مردم محلی با نام دریاچه ممرز شناخته می‌شود. دریاچه ممرز یا ارواح در روستای صلاح‌الدین کلا از توابع نوشهر استان مازندران واقع شده است.

این دریاچه هرساله گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری را به سوی خود جلب می‌کند. اما به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات جنگلی و دور از دسترس به نسبت سایر دیدنی‌های این منطقه، هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده است.

اگر به آشنایی با این دریاچه منحصربه‌فرد و مسیر دسترسی به آن علاقه دارید، در ادامه با ما همراه شوید.

دریاچه ارواح | عاشقان طبیعت ایران | دریاچه ممرز | دریاچه ارواح نوشهر
جنگل‌های اطراف این دریاچه از بکرترین و زیباترین نقاط جنگلی در شمال ایران است.

وجه تسمیه دریاچه ارواح

در مورد نامگذاری این دریاچه می‌توان به درختان توسکا و ممرز که اطراف دریاچه ارواح را پوشانده‌اند اشاره کرد که شاید علت نام‌گذاری این دریاچه به نام ممرز نیز همین باشد. از طرفی دیگر این دریاچه به دلیل داشتن یک افسانه محلی و تاریخچه‌ای مرموز، برای بسیاری از مردم جذابیت ویژه‌ای دارد.

طبق افسانه‌های محلی، دریاچه ارواح در گذشته محلی بوده که بر اثر سیلابی ناگهانی، روستاها و مردمان اطراف آن غرق شده‌اند و ارواح آنها در این دریاچه زندگی می‌کنند. به همین دلیل، این دریاچه به نام “دریاچه ارواح” شناخته می‌شود. البته این داستان‌ها بیشتر به عنوان یک افسانه بوده و هیچ دلیل علمی برای وجود ارواح در این منطقه وجود ندارد.

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه ارواح

دریاچه ارواح و مناطق جنگلی اطراف آن در فهرست مناطق حفاظت‌شده در شمال ایران قرار دارند. این مناطق با داشتن درختان توسکا و ممرز از بکرترین و دست‌نخورده‌ترین بخش‌های استان مازندران هستند که توجه گردشگران را در سال‌های اخیر به خود جلب کرده‌اند.

درختان کمر شکسته، وجود مه و آب باتلاقی این دریاچه، فضایی وهم‌آلود در این منطقه ایجاد کرده‌اند و به همین دلیل این جاذبه طبیعی را با نام یکی از اسرارآمیزترین نقاط دیدنی در شمال ایران می‌شناسند. درختان ممرز این منطقه به‌دلیل قرار داشتن در جوار آب در طول سالیان متوالی پوسیده‌اند و دلیل شکستگی درختان از تنه نیز همین است.

در ساحل دریاچه ارواح نیز درختان شکسته با ریشه‌های بیرون زده از خاک دیده می‌شوند. در گذشته این منطقه دشتی وسیع و پوشیده از درختان ممرز و توسکا بوده است که به مرور زمان و با جاری شدن آب در این دشت به تالابی با درختان بیرون زده از آب تبدیل شده است.

دریاچه ارواح | عاشقان طبیعت ایران | دریاچه ممرز | دریاچه ارواح نوشهر
دریاچه ارواح | عکس از علی توحیدی

دریاچه ارواح و مناطق اطراف آن گزینه‌هایی مناسب و امن برای رشد و حفاظت از گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی به شمار می‌روند.

دریاچه ممرز یا ارواح به‌دلیل ساختار جنگلی و بکری که دارد پناهگاه بسیاری از موجودات وحشی است. این دریاچه که توانسته است اکوسیستم طبیعی خود را حفظ کند، محل زندگی آبزیانی مانند انواع ماهی‌ها و جانوران دوزیستی مانند وزغ‌ها و مارها است.

در فصل‌های سرد سال نیز جانوران وحشی به حوالی دریاچه ارواح پناه می‌آورند. اگر در اطراف دریاچه ممرز قدم بزنید احتمال رویارویی شما با حیواناتی مانند سگ‌های وحشی، روباه و گراز وجود دارد، پس بهتر است به‌صورت تکی در این منطقه پیاده روی نکنید یا برای قدم زدن به فواصل دورتر نروید.

مسیر دسترسی به دریاچه ارواح

طول این دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض آن در حدود ۳۰۰ متر است. دریاچه ارواح نوشهر در مسیر نور به نوشهر، ۴۷ کیلومتری نوشهر و در نزدیکی روستای «صلاح الدین کلا» قرار دارد.

اگر از نور به‌سمت نوشهر می‌روید، می‌توانید از چند مسیر مختلف خود را به جاده اصلی دریاچه ارواح برسانید. جاده رویان به‌سمت روستای «بلده» با وصل شدن به جاده دریا بیشه و مسیر جاده ونوش شما را به ابتدای جنگل‌های حفاظت شده ممرز و جاده دریاچه ارواح می‌رسانند.

در مسیر جاده ونوش که از روستاهای صلاح الدین کلا و ونوش می‌گذرد، به نگهبانی ورودی منطقه حفاظت‌شده اطراف دریاچه می‌رسید. برای عبور از نگهبانی نیاز به مجوز عبور دارید. البته اجازه ورود به عموم گردشگران داده می‌شود؛ به‌جز مواقع خاص که شرایط آب‌و‌هوایی مناسب نباشد.

دریاچه ارواح | عاشقان طبیعت ایران | دریاچه ممرز | دریاچه ارواح نوشهر
مسیر دسترسی به دریاچه | عکس از محمد هادی

پس از پیمودن مسافت ۱۵ کیلومتری در جاده خاکی، به تابلوی راهنمای دریاچه ارواح خواهید رسید. ادامه مسیر را می‌توانید پیاده یا با ماشین‌های آفرود در کنید.

پیاده روی در این مسیر در حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت طول خواهد کشید. مسیر خاکی دریاچه ارواح از میان جنگل‌های مرتفع می‌گذرد و شما را به دریاچه ممرز می‌رساند. اگر دروازه ورودی نگهبانی بسته بود، می‌توانید نگهبان‌ها را صدا کنید و از آنها بخواهید تا دروازه را باز کنند.

برای ورود به این منطقه، ورودیه‌های دلخواهی از ماشین‌ها دریافت می‌کنند که نظارتی بر آن وجود ندارد. برای تردد با ماشین آفرود در این منطقه نیز نیاز به دریافت مجوز از محیطبانی دارید.

دریاچه ارواح | عاشقان طبیعت ایران | دریاچه ممرز | دریاچه ارواح نوشهر
مسیر دسترسی به دریاچه ارواح

دانلود ترک مسیر پیمایش نارنج بن تا دریاچه ارواح

تفریحات دریاچه ارواح

یکی از بهترین تفریحات در اطراف دریاچه ارواح نوشهر، قدم زدن و پیاده‌روی در جنگل‌های زیبا و بکر پیرامون این دریاچه است. دریاچه ارواح با آبی کریستالی و مناظر طبیعی خیره‌کننده‌ای که ارائه می‌دهد، گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

در این مکان می‌توانید از طبیعت زیبا لذت ببرید، قایق‌رانی کنید، پیاده‌روی در امتداد ساحل انجام دهید و از غروب و طلوع خورشید فوق‌العاده‌ای که در اینجا مشاهده می‌شود، لذت ببرید. در میان درختان سر به فلک کشیده این منطقه می‌توانید از طبیعت بکر و دلپذیر لذت ببرید و تصاویری به‌یادماندنی از خود ثبت کنید.

جنگل‌های اطراف، جاده‌های خاکی و پیچ در پیچی دارند که اگر از علاقه‌مندان به آفرود باشید، می‌توانید با ماشین‌های مجهز به گشت‌وگذار در این مناطق بروید. البته به یاد داشته باشید برای ورود به مناطق حفاظت‌شده با ماشین آفرود نیاز به کسب مجوز از اداره جنگلبانی منطقه دارید.

عکاسی از مناظر مختلف در دریاچه ارواح نیز برای بسیاری از گردشگران سرگرم کننده است. در زمان‌های پر مه و کم شدن آب که درختان پوسیده سر از دریاچه بیرون می‌آورند، مناظری جالب توجه و وهم‌آلود پیش روی شما قرار می‌گیرد.

دریاچه ارواح | عاشقان طبیعت ایران | دریاچه ممرز | دریاچه ارواح نوشهر
غروب دریاچه ارواح | عکس از محمد هادی

اگر به ماجراجویی در نقاط بکر و دست نخورده طبیعی علاقه دارید، می‌توانید برای پیک‌نیک در اطراف دریاچه ارواح برنامه‌ریزی یا یک شب در نزدیکی این منطقه کمپ کنید. 

برای کمپینگ در اطراف این دریاچه به خاطر داشته باشید از قبل وضعیت آب و هوای منطقه را بررسی کنید. در صورت مناسب بودن شرایط، تمام وسایل مورد نیاز خود را همراه ببرید، زیرا در این منطقه هیچ امکاناتی وجود ندارد.

در نزدیکی دریاچه ارواح، روستاهایی با معماری سنتی و زیبا قرار دارند که می‌توانید با بازدید از آنها فرهنگ و زندگی مردمان محلی را نیز بشناسید.

مهمترین نکته درباره بازدید از دریاچه ارواح این است که به حفظ محیط زیست و پاکیزگی منطقه توجه کنید و همچنین دستورالعمل‌ها و قوانین مربوط به حفاظت از محیط زیست را رعایت کنید.

دریاچه ارواح | عاشقان طبیعت ایران | دریاچه ممرز | دریاچه ارواح نوشهر
جنگل‌های اطراف دریاچه | عکس از سعید گودرزی

بهترین زمان سفر به دریاچه ارواح

دریاچه ارواح در همه فصول زیبا است و تماشای آن در همه روزهای سال می‌تواند خاطره‌انگیز باشد. اما مسیر دسترسی به این دریاچه در زمان‌ بارش برف و باران، گلی و لغزنده می‌شود. در پاییز و زمستان جنگل‌های اطراف دریاچه ممرز نیز به دلیل خاک نرمی که دارند گلی و باتلاقی می‌شوند.

اگر به بازدید از این دریاچه در فصول سرد سال علاقه دارید، حتما لباس مناسب و چکمه‌های بلند بپوشید.

تردد در مسیر جاده‌ای دریاچه ارواح نیز در زمان‌های بارندگی ممکن است سخت شود و پیمون آن تنها با ماشین‌های مجهز ممکن باشد. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ارواح نوشهر شش ماه نخست سال است.

اگر در روزهای نخست سال قصد رفتن به این دریاچه و جنگل‌های اطراف آن را دارید، حتما از وضعیت آب و هوای منطقه مطلع باشید. تا اواسط پاییز نیز شرایط برای بازدید از این منطقه مناسب است.

هرچه بیشتر به فصل زمستان نزدیک شوید، شرایط برای سفر به این منطقه سخت‌تر می‌شود. در روزهای پر بارش و زمان نامساعد بودن هوا، محیطبانی این منطقه اجازه بازدید از دریاچه ممرز را به گردشگران نمی‌دهد.

دریاچه ارواح | عاشقان طبیعت ایران | دریاچه ممرز | دریاچه ارواح نوشهر
جنگل‌های ممرز | عکس از میلاد جعفرصالحی

امکانات دریاچه ارواح نوشهر

بکر بودن این منطقه سبب وجود حیوانات وحشی در اطراف این دریاچه شده است و به همین دلیل بهتر است برای بازدید از این منطقه و جنگل‌های اطراف آن احتیاط کنید.

در اطراف دریاچه ممرز و جنگل‌های اطراف آن هیچ امکانات رفاهی وجود ندارد. اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید یا یک کمپ یکروزه را می‌خواهید در اطراف این دریاچه برقرار کنید، باید همه وسایل و مواد غذایی لازم را همراه خود ببرید.

آب کافی، غذای مناسب و خوراکی‌های لازم با توجه به مدت اقامت خود در این منطقه با خود ببرید. کیسه خواب و ابزار روشنایی نیز از دیگر وسایل لازم برای کمپ کردن در اطراف دریاچه ممرز هستند.

تا جایی که می‌توانید از غذاهای ساده استفاده کنید و به خاطر داشته باشید که غذاهای گوشتی می‌توانند در شب حیوانات وحشی را به سمت چادرهای شما جلب کنند. در این منطقه ممکن است با مشکل آنتن‌دهی تلفن همراه مواجه شوید. اما برای استفاده از مسیریاب گوشی بهتر است پاور بانک همراه داشته باشید تا تلفن همراه شما خاموش نشود. دوربین عکاسی، کرم ضد گزش حشرات و وسایل شخصی خود را نیز فراموش نکنید.

دریاچه ارواح | عاشقان طبیعت ایران | دریاچه ممرز | دریاچه ارواح نوشهر
دریاچه ارواح نوشهر از دست نخورده‌ترین بافت‌های جنگلی ایران به شمار می‌روند.

نکات لازم برای سفر به دریاچه ارواح

با توجه به طبیعت زیبا و دست نخورده در اطراف دریاچه ارواح و محیط بسته این دریاچه، به خاطر داشته باشید که هیچ زباله‌ای در این محیط باقی نگذارید. آلوده کردن محیط دریاچه ارواح و مناطق اطراف آن می‌تواند صدمات غیر قابل جبران به اکوسیستم این منطقه وارد کند. پس زباله‌های خود را در اطراف این دریاچه رها نکنید و به درختان و طبیعت این منطقه آسیب نرسانید.

برای رفتن به دریاچه ارواح در نخستین قدم از ایمنی و سالم بودن وسیله نقلیه خود مطمئن شوید. در صورت بروز خرابی یا مشکل در وسیله نقلیه خود ممکن است مشکل جدی برای شما به وجود آید. برای بازدید از این دریاچه و محیط اطراف آن بهتر است به صورت دسته‌جمعی و گروهی راهی شوید.

اگر در فصول سرد و پر بارش به دیدن دریاچه ارواح می‌روید، تجهیزات ایمنی مناسب همراه ببرید. پانچو و چکمه مناسب از ضرورتی‌ترین وسایل در فصل‌های سرد سال هستند. برای کمپ کردن در اطراف این دریاچه نیز باید چادر و وسایل کامل کمپ به‌همراه داشته باشید.

گردآوری: پریسا رهبری

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عاشقان طبیعت ایران