خلخال اسالم

ارتفاعات خلخال اسالم

ارتفاعات خلخال اسالم

جاده گردشگری خلخال اسالم که شهرستان خلخال در استان اردبیل را به اسالم در گیلان متصل می‌کند به دلیل برخورداری از شرایط خاص و اقلیم کوهستانی و ترکیب طبیعت جنگلی با دشت امروز به عنوان رویایی‌ترین جاده جنگلی کشور شناخته می‌شود. جاده خلخال اسالم یکی از دیدنیهای اردبیل به حساب می‌آید.

طبیعت بکر و دست نخورده، زیبایی‌های وحشی جنگلی، زندگی سنتی افراد بومی، تولید عسل‌های ناب، وجود آبشار و دریاچه، دشت وسیع گل و گیاهان کمیاب و… از جمله ویژگی‌هایی است که گردشگران می‌توانند در یک جاده ۷۰ کیلومتری یک جا همه این مواهب و دیدنی‌ها را مشاهده کرد.

ارتفاعات خلخال اسالم

جاده خلخال اسالم که به دلیل کوهستانی بودن حتی در تابستان از آب و هوای سرد، خنک برخوردار است، در اغلب اوقات به ویژه در نیمه دوم سال به دلیل بارش برف و باران‌های سیل‌آسا بسته بود و مسافران تنها می‌توانند در این فصول از زیبایی‌های آن لذت ببرند.

خلخال اسالم

جاده خلخال اسالم مسیری برای ورود به بهشت طبیعت است، چرا که جاده خلخال اسالم تنها یک جاده جنگلی نیست بلکه ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه است؛ تصویری از زیباترین جاذبه‌های طبیعی که کنار هم چیده شده‌اند تا بی هیچ سابقه و ذوق ادبی شاعرتان کند.

جاده خلخال اسالم یک از جاذبه‌های گردشگری ایران است که تاکنون ناشناخته مانده و شاید بزرگترین حسن این جاده نیز همین باشد. جاده‌ای با یک مسیر پیچ در پیچ که از خلخال در استان اردبیل شروع شده و با طی فاصله‌ای ۷۰ کیلومتری به اسالم در استان گیلان منتهی می‌شود.

خلخال اسالم

خلخال اسالم

دامنه‌های سرسبز و گله‌های سفید گوسفندی که در دوردست‌ها حرکت می‌کنند، چشم‌انداز ییلاق و کلبه‌های چوبی روستاییان و مه که دره‌ها را سفیدپوش می‌کند و گاهی حتی تا روی جاده می‌آید و درختان بلند و انبوه که سایه‌شان جاده کوهستان را گاهی تاریک می‌کند بخشی از زیبایی‌های این جاده رویایی است.

ماه‌های اردیبهشت و خرداد این جاده حتی شما را شاعر می‌کند چرا که پوشیده از گل‌های زیبای شقایق است که در فضای مه‌آلود جلوه دیگری دارد.

خلخال اسالم

برای رفتن به جاده خیال‌انگیز خلخال اسالم می‌توانید از راه مالرو که تنها مورد استفاده اهالی چند روستا و کوهنوردان و طبیعت‌گردان است، استفاده کنید. البته مسیر آسفالته اسالم به خلخال هم بی‌نظیر است جاده‌ای با شیب تند و پر از گردنه که اطراف آن پر است از درختان تنومند جنگلی و بوی رطوبت و طبیعی هزار رنگ.

حیف است که تنها از این مسیر عبور کنید و ساعاتی را به گشت و گذار و اتراق در جنگل‌های بکر آن نگذرانید می‌توانید پس از اقامتی کوتاه و صرف نهار به طرف دریاچه و دشت‌های ییلاقی تالش حرکت کنید. یک ساعتی که در این جاده برانید به تدریج جنگل تمام می‌شود و بعد از آن ییلاق‌های زیبا با چمنزارهای سبز در انتظارتان است. مناظر زیبای دریاچه نئور، پیاده‌روی در ارتفاعات و مراتع روستای “سوباتان” از زیبایی این مسیر است.

خلخال اسالم

در این منطقه علاوه بر چشم‌اندازهای زیبای دشت‌های سرسبز و دره‌های مه‌آلود کلبه‌های کوچکی وجود دارد که پذیرای مسافران و گردشگران است. بعد از گذر از دشت‌های سرسبز می‌توانید در سمت خلخال و روستاهای گردشگری اطراف آن حرکت کنید تا شاهد طبیعت جالب و روستاهای بکر و زیبای آن باشید.

منطقه‌ای که در تمام فصل تابستان، هوایی مطبوع دارد با نسیمی بسیار خنک که همواره در حال وزیدن است حتی در اواسط تابستان موقعی که مه غلیظ دریای خزر منطقه را فرا می‌گیرد هوا به قدری خنک و سرد می‌شود که مجبور به پوشیدن لباس گرم خواهید بود.

خلخال اسالم

در نزدیکی خلخال آبگرم معروفی به نام “کیوی” وجود دارد که بر عکس بسیاری از شهرهایی که آبگرم دارند موج مسافر در آن به چشم نمی‌خورد و با خیال آسوده از دغدغه‌های شلوغی مثل پیدا کردن جای پارک و اقامت و ترافیک می‌توانید در آن اتراق کنید و تنی به آب بزنید.

خلخال اسالم

البته جنگل‌نوردانی که به این جاده سفر می‌کنند می‌توانند از مسیر روستای “نهالستان پیرسون” در ۲۰ کیلومتری اسالم به خلخال وارد جنگل شده و از این مناطق زیبا و افسونگر طبیعی به سمت بالای جنگل و قله حرکت کنند تا به قله‌ای برسند که به دره “اشراف” معروف است، جایی که زیبایی و فریبندگی آن در حد کمال است؛ جایی مثل بهشت یا اصلا خود بهشت.

خلخال اسالم

خلخال اسالم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

1 دیدگاه دربارهٔ «ارتفاعات خلخال اسالم»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عاشقان طبیعت ایران