خط الرأس شرقی سرکچال

خط الرأس شرقی سرکچال

قله سرکچال با ارتفاع 4210 متر با دو قله فرعی با اختلاف ارتفاع حدود 50 متر در منطقه شمشک واقع در جاده فشم قرار دارد. قله سرکچال در خط الرأسی قرار دارد که از غرب به قله کلون بستک و از شرق به لالان و از شمال توسط گردنه ورزاب به خط الرأس برج خلنو راه دارد. 80 درصد صعودها به این قله از شمشک (جبهه جنوبی) با ارتفاع بیش از 2700 انجام می شود که بعد از جانپناه لجنی (در ارتفاع 3400 متری) به قله سرکچال فرعی با ارتفاع 4130 متر می رسد.

بیشتر گروه ها پس از صعود به قله سرکچال فرعی مسیر را تا قله سرکچال اصلی ادامه می دهند و گاهی این صعودها شامل ادامه صعود تا قله کلون بستک از غرب به شرق یا بالعکس هم می شود. کمتر از 20 درصد صعودهای سرکچال از جبهه شرقی و گرده آن انجام می شود که شامل شیب تند و دست به سنگ و بسیار دشوارتر می باشد. گروه های صعود کننده بعد از صعود یا از همین مسیر فرود می آیند تا به لالان برسند یا در نهایت خود را به شمشک می رسانند.

خط الرأس شرقی سرکچال | عاشقان طبیعت ایران

در زیر می توانید گزارشی از صعود گروه کوهنوردی ” خط الرأس ” را با هدف مسیر شرقی خط الرأس سرکچال مطالعه نموده و از تجربیات این گروه نکات مفیدی را دریافت نموده و از آنها در صعودهای خود بهره مند گردید.


گزارش برنامه کوهنوردی خط الرأس سرکچال

زمان برنامه: اول تیرماه 1397

مدت برنامه: یک روزه

هدف برنامه: صعود گرده شرقی سرکچال (قله های فرعی سرکچال + خط الرأس ولدر بالدر + قله کلون بستک)

محل شروع برنامه: دره لالان

محل پایان برنامه: گردنه دیزین


شرح برنامه:

صبح جمعه ساعت 4:30 توسط دو وسیله شخصی، گروهی 7 نفره شامل آقایان فرهاد احمدپور، حمید نورالهی، علی مقصودی، حمیدرضا شاه محمدی، بهادر علیرضایی، امیرحسین شیخ و مجید قیدی نژاد (سرپرست برنامه) از تهران حرکت کردیم و ساعت 6 صبح به لالان رسیدیم و برنامه را از ارتفاع 2460 متری آغاز کردیم.

خط الرأس شرقی سرکچال | عاشقان طبیعت ایران

جاده خاکی بعد از پل انتهای مسیر دوراهی می شود، سمت راست مسیر عمومی تلخاب و خلنو می باشد. ما کوچه سمت چپ را بالا رفتیم و از کنار دیوار یک ویلا خود را روی یال رساندیم. البته راه خاکی دیگری هم هست که به روستای میان لالان می رود و مسیر کمی کوتاهتر می شود که در اینصورت قله فرعی میان لالان هم صعود می شود.

خط الرأس شرقی سرکچال | عاشقان طبیعت ایران

مسیر شیب دار و نفسگیر بود، ساعت 7 در ارتفاع 3000 متری جهت صرف صبحانه توقف می کنیم. نمای زیبایی از قله های اطراف دیده می شوند، سمت راست روته و آبک و در دوردست توچال و سمت جنوب شرق، پیرزن کلوم و مهرچال و غرب آسمانکوه و دماوند و … .

از چپ به راست قله های پیرزن کلوم و همهن و روته و ابک و میان لالانخط الرأس شرقی سرکچال | عاشقان طبیعت ایران

مسیر را ادامه دادیم هر از گاهی دست به سنگ می شویم، هوا کاملا مساعد و آرام است سمت راست دره تلخاب و منطقه آبشار خلنو و چادرهای فراوان آن دیده می شوند ولی در مسیر ما کسی دیده نمی شود. به ارتفاع 3800 متری رسیدیم، شیب تند تمام می شود و بقیه مسیر خط الرأسی با شیب ملایمتر دارد ولی به صورت تیغه ای و دست به سنگ و پرتگاهی.

بقایای چندین نقاب برفی روی تیغه ها دیده می شود ولی دلگرم بودیم که سمت غرب تیغه خشک باشد تا مسیر صعود دشوارتر نشود که همینطور هم شد. ارتفاع حدود 4000 متری سخت ترین قسمت مسیر است تیغه های بلند و ریزشی و پرتگاه که باید از زیر تیغه با احتیاط رد شویم.

نمای زیبایی از یخچال و کاسه چین خورده و فرسایش یافته سرکچال که زیر قله قرار دارد دیده می شود با سختی عبور کردیم و به برف روی قله نزدیک شدیم و بالاخره ساعت 13 صعود قله 4210 متری سرکچال با موفقیت انجام شد. پس از شکر پروردگار جهت صعود موفق به این قله، مشغول استراحت و لذت بردن از مناظر زیبای اطراف شامل قله های آزادکوه ، خلنو ، پالون گردن و جانستون و … شدیم.

خط الرأس شرقی سرکچال | عاشقان طبیعت ایراندورنمای قله ازادکوه از فراز قله سرکچال

در ساعت 13:15 به حرکتمان ادامه دادیم و در ساعت 13:40 به قله سرکچال اول رسیدیم و صبر کردیم تا باقی همنوردان هم برسند. طبق قرار شرایط را چک و مشورت کردیم، ولی دوستان تصمیم نهیی را به عهده خودم گذاشتند. هوا مساعد بود و از نظر زمانبندی هم مشکلی نداشتیم، انرژی گروه هم در سطح مطلوبی بود، پس عزم ادامه مسیر به سمت قله کلون بستک کردیم.

گرده شرقی سرکچالخط الرأس شرقی سرکچال | عاشقان طبیعت ایران

زمان صعود به قله کلون بستک را حدود ساعت 17:00 تخمین زدم. خط الرأس دارای چند فراز و فرود و قله های فرعی می باشد که گاهی تا 3800 متری پایین می آید، کمی استراحت و ریکاوری کردیم و عازم آخرین صعود از شیب تند زیر قله مخروطی کلون بستک که باز هم تیغه و دست به سنگ هست شدیم که با توجه به خستگی و مسیر طولانی، دقت بیشتری را می طلبید.

خط الرأس شرقی سرکچال | عاشقان طبیعت ایران

تیغه های قبل از قله کلون بستک

خط الرأس شرقی سرکچال | عاشقان طبیعت ایران

بالاخره ساعت 17:40 قله کلون بستک به ارتفاع 4180 متر نیز با موفقیت صعود شد. توقف کردیم و پس از اندکی استراحت و صرف نهار به سمت گردنه ذیزین فرود آمدیم که در ساعت 20:00 به گردنه رسیدیم در ارتفاع حدود 3200 متر. نهایتا پس از صرف آشی خوشمزه، وسیله ای تهیه کردیم و به فشم برگشتیم.

خط الرأس سرکچال به کلون بستک نزدیک قله کلون بستکخط الرأس شرقی سرکچال | عاشقان طبیعت ایران

شکر خدای مهربان که با لطف او و کمک همنوردان، برنامه دیگری با سلامتی و موفقیت به پایان رسید.

جهت مشاهده عکس های بیشتر از این صعود می توانید به کانال ” گروه خط الرأس ” در تلگرام مراجعه نمایید.
عکس و نوشته: مجید قیدی نژاد (سرپرست گروه خط الرأس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *