خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

خرید و نگهداری هدلامپ

انتخاب یک هدلامپ مناسب ( خرید و نگهداری هدلامپ )

چرا باید یک چراغ پیشانی ( هدلامپ ) خرید؟

مزیت‌ استفاده از هدلامپ در مقابل چراغ‌قوه دستی، فانوس یا استفاده از فلش در گوشی‌های همراه به شرح زیر می‌باشد:

دستان آزاد

توانایی استفاده از دو دست، یک مزیت بزرگ در استفاده از هدلامپ به شمار می‌آید و برای فعالیت‌های خاصی مثل صخره‌نوردی، آزاد بودن دستان یک امر ضروری است.

حتی در محل‌های اطراف کمپ که توسط یک فانوس روشن شده است، اینکه بتوانید نوری مستقیم از نقطه‌ای روی پیشانی خود به هر محلی که دوست دارید بتابانید، یک مزیت مهم به حساب می‌آید.

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

پرتاب نور

بیشتر چراغ پیشانی‌های بالای ۳۰ دلار، نوری با قدرت پرتاب بالا را ارائه می‌دهند. این یک سرمایه بزرگ برای پیدا کردن اشیا در تاریکی، خصوصا یافتن راه‌های علامت‌گذاری شده برای برگشت به کمپ یا محل پارک ماشین می‌باشد.

جمع و جور و سبک

بسیار راحت در کوله‌پشتی جای می‌گیرند و بسیار سبک وزن هستند، معمولا کمتر از یک اونس ( ۲۸ گرم)

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

با دوام

خیلی از هدلامپ‌های با کیفیت بسیار سرسخت هستند، با قابلیت مقاوم در برابر آب که به شما اجازه استفاده از آنها را در هواهای طوفانی را نیز می‌دهد (IPX-4)، بعضی‌ها با قابلیت ضدآب تا عمق یک متری (IPX-7).

این قابلیت باعث جذابیت این محصول برای کسانی می‌شود که سفرهایشان به مناطقی با آب و هوای غیرقابل پیش‌بینی می‌باشد.

قابلیت دستان آزاد در حالی که نور را از یک نقطه روی سرتان به هر محل دلخواه هدایت می‌کنید، بزرگترین مزیت برای زمانیست که چیزهایی روند درست خود را طی نمی‌کنند.

شرایطی را تصور کنید که بعد از تاریکی هوا در طبیعت گرفتار شده‌اید و همراه شما نیز مصدوم شده و یا یکی از تجهیزاتتان را گم کرده‌اید در این شرایط یک منبع نور که به شما قابلیت استفاده از هر دو دست را می‌دهد چقدر می‌تواند به کار آید.

در رابطه با انتخاب چراغ پیشانی، با در نظر گرفتن این نکته که این وسیله همیشه دارای مزیت است، بهتر است به شرایطی فکر کنید که می‌خواهید از هدلامپ خود استفاده کنید: آب و هوای بد، هوای بسیار سرد، یافتن مسیرهای پیچیده، مصدومیت‌ها، تجهیزات و وسایل خراب شده، و نیاز به نور برای زمانی طولانی‌تر از آنچه انتظارش را داشته‌اید.

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

ویژگی‌های محصولات رقابتی

۱- پخش نور ( floodlight )

تقریبا تمام هدلامپ‌ها نور گسترده را به شما ارائه می‌دهند که معمولا در یک یا دو حالت قدرت اشعه نور تنظیم می‌شود. این نوع نوردهی معمولا بیشتر به درد استفاده در شرایط نزدیک می‌خورد. مثل آماده کردن غذا در کمپ، جستجو در چادر، یا مطالعه.

با استفاده از تنظیمات نور کم شما از کور شدن ناگهانی همراهانتان هر بار که به آنها نگاه می‌کنید جلوگیری می‌کنید همچنین با استفاده از نور کم در شرایط مناسب شما به طول عمر بیشتر باطری‌های هدلامپتان کمک می‌کنید.

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

۲- تمرکز نور ( spotlight )

در حالی که یک نور گسترده برای حوالی کمپ مناسب است، اما وقتی شما نیاز به دیدن چیزی در فاصله‌های دور را دارید یک نور فوکوس شده برای شما ایده آل خواهد بود.

بهترین چراغ پیشانی‌ها طول یک زمین فوتبال را روشن می‌کنند (حدود ۱۰۰ متر) و تعداد کمی هم پرتاب نوری بالای ۱۵۰ متر دارند. این پرتوهای روشنایی برای یافتن مسیر در تاریکی بسیار مناسب است.

۳- نور قرمز ( red light )

حدود نصف هدلامپ‌های تست شده دارای قابلیت نور قرمز LED هستند. چند دلیل هست که نور قرمز را سودمند می‌سازد.

اولین دلیل عمر باطری است: نور قرمز دارای کارایی بیشتری است و می‌تواند طول عمر باطری را به شکل چشمگیری افزایش دهد. همچنین این قابلیت می‌تواند برای برنامه‌های جستجو و نجات بسیار مفید باشد.

چرا که نور قرمز می‌تواند تا مسافت‌های بسیار دوری رویت شود و برای مدت طولانی ماندگاری دارد. خیلی از مردم از نور قرمز برای حفظ دید در شب استفاده می‌کنند تا بتوانند درخشش ستارگان را بهتر ببینند.

همینطور شکارچیان نیز نور قرمز را به منظور حفظ دیدشان در شب به نور روشن ترجیح می‌دهند ضمن اینکه نور قرمز حیوانات را نمی‌ترساند. شکارچیان ماهر می‌توانند حیوانات را با درخشش یا حالت چشمانشان در عکس‌العمل نور قرمز تشخیص دهند.

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

۴- ضد آب ( waterproof )

هدلامپ‌های ارزان قیمت ضدآب نیستند اما بیشتر هدلامپ‌ها دارای قابلیت IPX4 هستند، به این معنی که در مقابل پاشش آب و نفوذ به بدنه هدلامپ از هر جهتی مقاوم است.

درجه IPX4 مقاومت در برابر آب مناسبی برای استفاده از هدلامپ در شرایط بارانی و طوفانی به طور مداوم مهیا می‌کند. در یک آزمایش ۲۰ عدد چراغ پیشانی IPX4 را در یک جعبه قرار داده شد و به مدت ۳۰ دقیقه آب روی آنها اسپری گردید. هیچ کدام دچار مشکل نشد.

چراغ‌های حرفه‌ای دارای رده IPX7 هستند که به معنای ضدآب بودن تا عمق یک متریست. برای تست آن کافیست هدلامپ را برای مدت ۳۰ دقیقه در عمق یک متری آب شناور کنید.

یکی از چراغ پیشانی‌ها، پتزل مدل e+LITE، دارای رده IP67 است. ۷ به همان معنای ضد آب بودن تا عمق یک متری است. ۶ به این معناست که این هدلامپ علاوه بر دوام آوردن در این شرایط، برای شرایط بدتر هم بسیار سرسخت است.

به طور اتفاقی ما یک چراغ پتزل e+LITE را در یک ماشین لباسشویی قرار دادیم (که اتفاقا تست خیلی خوبی از آب در آمد). هیچ اتفاقی برای آن نیفتاده بود.

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

۵- نوع باطری ( battery type )

بیشتر هدلامپ‌هایی که تست شده با باتری‌های AAA یا AA آلکالاین (alkaline) عمل می‌کنند. بعضی دیگر با باتری‌های شارژی و بعضی دیگر با باتری‌های غیر معمول عرضه می‌شوند. مثل پتزل E+LITE که برای کوچکی و دوام بیشتر از نوع خاصی از باتری استفاده کرده است.

تمام مدل‌هایی که با باتری‌های AA یا AAA کار می‌کنند با باتری‌های قابل شارژ نیز کار می‌کنند اما شدت نور و دوام باتری در آنها کاهش می‌یابد.

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

ویژگی‌های کاربردی

برای هر هدلامپی که در بازار رقابتی وجود دارد، سه مشخصه کاربردی وجود دارد:

  • لومن (Lumens)
  • پرتاب اشعه (Beam distance)
  • زمان مصرف باتری ( Battery Run-Time )

لومن ( واحد فیزیکی شدت نور )

هر تولید کننده هدلامپ باید این مشخصه را تعیین نماید. لومن واحد شدت نور است که توسط آزمایش‌های فیزیکی در آزمایشگاه به دست می‌آید.

اگرچه این ویژگی به شما میزان کل خروجی نور را می‌دهد و برای چراغ‌های خانگی با اهمیت است، اما به تنهایی به شما نمی‌گوید که یک چراغ پیشانی تا چه حد برای شما مفید خواهد بود.

چرا؟ چون در تحقیقات میدانی ما دریافتیم که بهترین چراغ پیشانی آنهایی هستند که سیستم اپتیک (نورافشانی) بهتری دارند و می‌توانند بهترین نورهای فوکوس و گسترده را ارائه دهند.

لومن فاکتوری برای تعیین کیفیت الگوی کارکرد نور یک چراغ پیشانی نیست، بلکه جمع کل نور خارج شده از هدلامپ در تمامی جهات را به دست می‌دهد.

دو چراغ پیشانی با لومن یکسان می‌توانند عملکردی کاملا متفاوت در کیفیت نور داشته باشند. بسته به گستردگی اشعه و کیفیت نورافشانی سیستم لنز هدلامپ. در پایان ما بر این باوریم که لومن به تنهایی مشخص کننده عملکرد یک هدلامپ نیست. به جای آن بهتر است به ویژگی فاصله پرتاب نور دقت کنید.

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

پرتاب نور

پرتاب نور در درون خود دو فاکتور درخشش نور و قابلیت لنز در فوکوس نور در جهتی خاص را دارا می‌باشد. متاسفانه، این به تنهایی تصویری واضح از کیفیت اپتیک به شما نمی‌دهد.

شما معمولا قدرت پرتاب نور یک هدلامپ را برای دو حالت بیشترین فاصله پرتاب نور برای حالت فوکوس و کمترین فاصله پرتاب نور برای حالت نور گسترده مشاهده می‌کنید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به عدد ماکزیمم پرتاب نور به عنوان یک مشخصه عملکردی مهم توجه کنید.

اگر چه در ذهن داشته باشید در تست‌های ما مشخص شد که معمولا سازندگان این اعداد را به طور میانگین ۹% بیشتر از واقعیت بیان می‌کنند. توصیه می‌کنیم از تست‌های واقعی انجام شده در سایت‌های معتبر جهانی برای یافتن اعداد واقعی استفاده کنید.

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

دوره مصرف باتری

دوره مصرف باتری از ویژگی‌های بسیار مهم یک هدلامپ است و از یک هدلامپ تا هدلامپ مشابه دیگر گاهی بسیار متفاوت است.

مشکل اینجاست که هر سازنده تعریف خود را از دوره مصرف باتری دارد به جای اینکه از استاندارد تعریف شده در این رابطه استفاده کنند. گاهی سازندگان با تعاریف اینچنینی بازی می‌کنند و دوره مصرف باتری محصول خود را به طور غیر واقعی بالا جلوه می‌دهند.

پیشنهاد ما این است که از جدول موجود در سایت‌های معتبر (outdoorgearlab.com) برای تعیین میزان واقعی دوره مصرف باتری هدلامپ‌ها استفاده کنید.

با اینکه ممکن است بعضی خبرگان در زمینه نور در مورد نحوه آزمایش ما بحث داشته باشند اما حداقل این ویژگی در تست‌های ما وجود دارد که شرایط و نوع تست برای همه هدلامپ‌ها یکسان بوده و از نتایج آن به طور قابل اطمینانی می‌توان برای مقایسه استفاده کرد.

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

چگونه بهترین هدلامپ را برای نیاز خود انتخاب کنید؟

قدرت پرتاب نور ( Beam Distance ) را در نظر بگیرید

ما اول شرایطی را در نظر می‌گیریم که در جایی هستید که چیزی گم و یا دچار اشتباه شده است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که پس از غروب آفتاب همچنان در مسیرهای پیچیده به سر می‌برید، پرتاب نور برای شما بسیار ضروری است.

این مهمترین فاکتور برای مسیریابی است (کیفیت سیستم نوردهی در درجه بعدی اهمیت است). راهی جز دیدن دوردست برای جلوگیری از گم شدن وجود ندارد.

البته ممکن است شما در مسیرهایی قدم بردارید که به خوبی مشخص هستند و نیاز به نور با مسافت بالا نداشته باشید.

همچنین شاید شما فقط از چراغ پیشانی در کمپ استفاده می‌کنید که در آن صورت می‌توانید از چراغ پیشانی‌هایی با قدرت پرتاب نور کمتر استفاده کنید که قیمت ارزان‌تری هم دارند.

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

دوام

ما بر این باوریم که دومین فاکتور با اهمیت دوام یک هدلامپ است. دوباره شرایطی را تصور می‌کنیم که چیزهایی به هم ریخته است و یکی از آن شرایط آب و هوای بد است.

تصور کنید که شما در حال پیمایش در یک منطقه هستید و باران شروع به باریدن می‌کند. آیا هدلامپ شما کماکان کار خواهد کرد؟

اینجاست که شما باید از چراغ پیشانی‌هایی استفاده کنید که حداقل درجه IPX4 را داشته باشند تا در برابر طوفان مقاومت نشان دهند. البته بعضی دیگر از چراغ‌های فاقد این درجه هم با مدیریت درست در برابر طوفان‌ها مقاومند اما انتخاب یک هدلامپ با نشان IPX4 راهی ایمن‌تر است.

گاهی استفاده از چراغ پیشانی‌های پشتیبان برای شرایط اضطراری ضروری است. پیشنهاد ما به شما پتزل e+LITE است که دارای نشان IP67 بوده و علاوه بر ضدآب بودن تا عمق یک متر، نگهداری باتری فوق‌العاده بالایی داشته و در مقابل ضربه نیز بسیار مقاوم است.

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

عمر باتری

عمر باتری معمولا مورد توجه کسی قرار نمی‌گیرد. اگر شما با ماشین به کمپینگ می‌روید معمولا با همراه آوردن باتری اضافه دیگر مشکلی بابت عمر باتری ندارید.

اما وقتی همه چیز به هم می‌ریزد عمر باتری اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. اگر در طول شب‌مانی در یک برنامه کوهنوردی مصدوم بدهید، تجهیزاتی را گم کنید و یا هوا طوری به هم بریزد که برنامه بیشتر از مدت مورد انتظار طول بکشد، شما به عمر بیشتر باتری نیاز خواهید داشت.

چراغ بلک دیاموند Icon و Spot از جمله هدلامپ‌هایی هستند که دارای عمر طولانی باتری هستند و در برنامه‌های طولانی می‌توان به آنها اتکا کرد. اما باز هم پیشنهاد ما به شما این است که باتری اضافه در هر شرایطی به همراه داشته باشید.

خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب خرید و نگهداری از هدلامپ | عاشقان طبیعت ایران | انتخاب یک هدلامپ مناسب

هدلامپ‌هایی که با باتری قابل شارژ کار می‌کنند گزینه مناسبی برای برنامه‌های طولانی نیستند. اما بعضی چراغ‌ها که با باتری‌های غیرقابل شارژ هم سازگار هستند می‌توان استفاده کرد. مثل چراغ بلک دیاموند ReVolt.

توصیه مهم اینکه حتما سعی کنید از باتری‌های AAA آلکالاین استفاده کنید چرا که در این شرایط است که ویژگی‌های یک چراغ پیشانی در مصرف باتری و شدت نور در واقعیت عمل می‌کنند.

منبع: outdoorgearlab.com

ترجمه: دوبی‌سل

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عاشقان طبیعت ایران