متن کامل بيانيه تیرول UIAA

متن کامل بيانيه تیرول UIAA

بيانيه تیرول UIAA به منظور مشخص نمودن بهترین شیوه عملكرد و رفتار در ورزش‌های كوهستان در 8 سپتامبر سال 2002 طی نشستی كه به آینده این ورزش‌ها نظر داشت، منعقد شد.

بيانيه تیرول UIAA شامل مجموعه‌ای از ارزش‌ها و نكات اخلاقی می‌باشد كه برای كمک به عملكرد صحیح علاقمندان رشته‌های مرتبط با طبیعت و كوهستان تدوین شده است.

در سرتاسر دنیا میلیون‌ها نفر به كوهنوردی، كوهگردی، گلگشت و صخره‌نوردی می‌پردازند. در بسیاری از كشورها ورزش‌های كوهستان بخش قابل توجهی از زندگی روزانه را تشكیل می‌دهد. از نظر انگیزه‌های لازم برای پرداختن به یك فعالیت، كمتر فعالیتی را می‌توان یافت كه تا این حد جذابیت و كشش داشته باشد.

این رشته از ورزش‌ها، برای علاقمندانشان این فرصت را بوجود می‌آورند تا برای خود اهداف مشخصی را در نظر گرفته و بر اساس آن فعالیتی بلندمدت و با ارزش را دنبال نمایند. از جمله جذابیت‌ها و انگیره‌های موجود در این رشته از فعالیت‌ها می‌توان به؛ تامین سلامت، تحرك، ارتباط با طبیعت، انگیزه‌های اجتماعی و در نهایت لذت كشف و ماجراجوئی اشاره كرد.

بيانيه تیرول UIAA به منظور مشخص نمودن بهترین شیوه عملكرد و رفتار در ورزش‌های كوهستان در 8 سپتامبر سال 2002 طی نشستی كه به آینده این ورزش‌ها نظر داشت، منعقد شد.

بيانيه تیرول UIAA شامل مجموعه‌ای از ارزش‌ها و نكات اخلاقی می‌باشد كه برای كمک به عملكرد صحیح علاقمندان رشته‌های مرتبط با طبیعت و كوهستان تدوین شده است.

بيانيه تیرول UIAA

بيانيه تیرول UIAA در واقع مجموعه‌ای از قوانین یا دستورالعمل‌های جزء به جزء نیست بلكه:

 • به ارزش‌های اساسی و بنیادین این گروه از ورزش‌ها در دنیای امروزی می‌پردازد.
 • اصول و استانداردهای كلی سرپرستی و هدایت‌های تیمی را بیان می‌كند.
 • الگوئی از معیارهای اخلاقی در شرایط نامعین را به تصمیم‌گیرندگان ارائه می‌دهد.
 • اصول اخلاقی را كه مردم عادی می‌توانند این گونه از ورزش‌ها را با آن قضاوت كنند در اختیار می‌گذارد.
 • برای مبتدیان این ورزشها از بایدها و نبایدهای اخلاقی این فعالیت‌ها می‌گوید.
 • هدف بيانيه تیرول UIAA آن است كه امكان شناسائی استعداد و كشش درونی نسبت به ورزش‌های كوهستانی؛ رشد شخصی و اجتماعی؛ همچنین درك فرهنگی و آگاهی از محیط را برای علاقمندان ایجاد كند و در همین راستا از ارزش‌های نا نوشته سنتی و جذابیت‌های ذاتی این فعالیت‌ها استفاده كرده و درجهت تامین نیازها و مقتضیات زمان بهره‌برداری نماید.

ارزش‌های بنیادینی كه بیانیه تیرول بر اساس آن نوشته شده است، طیف وسیعی از ورزش‌های كوهستان از گلگشت گرفته تا فعالیت در ارتفاعات بالا را پوشش می‌دهد. اگرچه ممكن است راهكارهای این بیانیه برای نخبگان ورزش‌های كوهستان اندک به نظر برسد، اما بخش عمده‌ی این توصیه‌ها متوجه تمامی علاقمندان به این دسته از فعالیت‌ها می‌باشد.

بيانيه تیرول UIAA

بيانيه تیرول UIAA نظر مخاطبین خود را به درك مفاهیم زیر جلب می‌نماید:

 • پذیرش خطرات و مسئولیت‌ها
 • برقراری توازن بین اهداف، مهارت‌ها و تجهیزات موجود
 • عملكرد صحیح و گزارش صادقانه
 • تلاش برای انجام بهینه‌ی این ورزش و عدم توقف در یادگیری و آموزش
 • داشتن صبر، توجه و كمک به یكدیگر
 • مراقبت از اجزای طبیعی و وحشی محیط كوهستان
 • حمایت و توجه به گروه‌های محلی، بومی و تلاش درجهت كسب رضایت آنها

بيانيه تیرول UIAA براساس سلسله مراتب ارزشی زیر استوار می‌باشد:

1 – شأن انسانی: بیانیه تیرول بر این باور است كه انسان آزاد آفریده شده است و از نظر شأن و مرتبه تمامی انسان‌ها برابر و بدون در نظر گرفتن جنسیت دارای حقوقی مساوی هستند و می بایست رفتاری برادرانه با هم داشته باشند.

زندگی، آزادی و خوشبختی: به عنوان اصلی غیر قابل انكار در حقوق انسانی و با نظر گرفتن مسئولیت‌های خاص در ورزش‌های كوهستانی، این بیانیه قصد دارد در سه زمینه “زندگی، آزادی و خوشبختی” و در جهت حفظ حقوق انسانها در جوامع كوهستانی موثر باشد.

2 – دست‌نخورگی طبیعت: این بیانیه پیمان نامه‌ای است درجهت امنیت ارزش‌های زیست محیطی، حفظ ویژگی‌های دنیای وسیع كوهستان، حفاظت و حمایت از گونه‌های گیاهی و جانوری كه در معرض هستند.

3 – همبستگی و اتفاق نظر: پرداختن به ورزش‌های كوهستان فرصتی مغتنم در جهت مشاركت و گسترش فعالیت‌های گروهی، ایجاد تفاهم و غلبه بر موانع ناشی از تبعیضات جنسی، تفاوت‌های سنی، ملیتی، اخلاقی، اعتقادی و سطح توانائی اجتماعی را بوجود می‌آورد.

4 – خودباوری: این ورزش‌ها دارای قابلیت لازم برای پیشرفت‌هائی قابل توجه و با ارزش در جهت نیل به اهداف و خواسته‌های شخصی می‌باشد.

5 – حقیقت: لزوم وجود صداقت و راستی برای رسیدن به اهداف مورد نظردر ورزش‌های كوهستانی و صعودها ضروری است. اگر فریب و دورنگی جایگزین حقیقت شود، رسیدن به هدف ناممكن و یا بی‌اعتبار می‌شود.

6 – رسیدن به درجات عالی‌تر: یكی از ویژگی‌های این رشته ورزش‌ها در آن است كه با پرداختن به آنها می‌توان به اهدافی كه پیش از این قابل دسترس نبودند، دست‌یافت و مجموعه‌ای از اهداف اصولی و عالی‌تر را برای خود تعیین كرد.

7 – ماجراجوئی: برای اداره خطر در ورزش‌های كوهستان قضاوت‌های صحیح، مسئولیت‌پذیری و داشتن مهارت ضروری است. تنوع حاكم بر این ورزش‌ها این امكان را فراهم می‌سازد تا هر كس بنابر علایق ماجراجویانه خاص خود و با در نظرگیری مهارت‌هایش در مقابل خطرات موجود، بدان بپردازد. (تناسب و تعادل بین خطر و مهارت)

بيانيه تیرول UIAA

بندهای ببيانيه تیرول UIAA

بند 1 – مسئولیت‌های فردی

اصل اخلاقی

“كوهنوردان و صخره‌نوردان در وضعیتی به این ورزش می‌پردازند كه احتمال خطر و حوادث در محیط برای آنان وجود داشته و ممكن است امكان كمك موجود نباشد. با در نظرگیری این واقعیت، آنان به این فعالیت پرداخته و خود مسئول سلامت و حفظ جانشان هستند. فعالیت‌های آنان نباید اطرافیان یا محیط پیرامون آنها را به خطر اندازد.”

توصیه‌های بيانيه تیرول UIAA

 • ما اهداف ورزشی‌مان را بر مبنای مهارت‌های واقعی خودمان و نفرات تیم و بر اساس وضعیت كوهستان انتخاب می‌كنیم. انجام ندادن صعود می‌بایست یك گزینه‌ی ارزشمند به حساب آید.
 • اطمینان حاصل می‌كنیم كه آموزش‌های لازم جهت هدفی كه با دقت طراحی كرده و محیای آن هستیم؛ را داریم.
 • اطمینان حاصل می‌كنیم تجهیزات كامل را داریم و نحوه استفاده از آن را می‌دانیم.

بند 2 – روحیه‌ی تیمی

اصل اخلاقی

“اعضای گروه در برنامه‌های كوهنوردی و … باید آمادگی پذیرش شرایط تیم را داشته و منافع و توانائی‌های جمع را مد نظر داشته باشند.”

توصیه‌های بيانيه تیرول UIAA

 • هر عضو گروه می‌بایست مسئولیت سلامت اعضای تیم را در نظر گرفته و آن را بر عهده گیرد.
 • هیچ عضو تیم را نباید تنها رها كرد. در صورتیكه این جدائی خطر داشته باشد و زندگی شخص را تهدید كند.

بند 3 – گروه‌های كوهنوردی

اصل اخلاقی

“به تمام افرادی كه در محیط كوهستان برخورد می‌كنیم به یك میزان احترام می‌گذاریم. حتی در شرایط بحرانی و تنش‌زا هم فراموش نمیكنیم كه با سایرین آنگونه رفتار كنیم كه دوست داریم با ما رفتار شود.”

توصیه‌های بيانيه تیرول UIAA

 • هر آنچه می‌توانیم انجام می‌دهیم تا كسی را به خطر نیندازیم و سایرین را از خطرات احتمالی مطلع سازیم.
 • به عنوان یك بازدیدكننده به قوانین محلی احترام می‌گذاریم.
 • بیش از حد نیاز مزاحم دیگران نمی‌شویم و اجازه می‌دهیم گروه‌هایی كه سریعتر حركت می‌كنند از ما بگذرند و مسیر را اشغال نكرده و دیگران را منتظر نمی‌گذاریم. (سد معبر نمی‌كنیم.)
 • گزارش صعود ما بدرستی تنظیم شده و ناظر بر جزئیات وقایع می‌باشد.

بند 4 – حضور و بازدید از كشورهای خارجی

اصل اخلاقی

“به عنوان مهمانی در فرهنگ‌های بیگانه می‌بایست همواره با ادب و بردباری با آن مردم رفتار كنیم. (با میزبان‌های خود). به كوه‌های مقدس و سایر امكان مقدس احترام بگذاریم. همواره آماده همكاری و همراهی با مردم و جوامع محلی باشیم. درك فرهنگ‌های بیگانه بخشی از تكمیل تجارب صعود است.”

توصیه‌های بيانيه تیرول UIAA

 • همواره با مردم كشور میزبان با مهربانی، صبر و احترام رفتار می‌كنیم.
 • به شدت نسبت به قوانین وضع شده توسط كشور میزبان پای‌بند می‌مانیم.
 • بهتر است پیش از شروع سفر، در زمینه‌ی تاریخ، جامعه، ساختار سیاسی، هنر و مذهب كشوری كه به آن وارد می‌شویم، اطلاعات كسب نمائیم تا درك بیشتری از مردم آنجا و محیط پیرامون خود داشته باشیم. در شرایط سیاسی ناپایدار و نامشخص از مشورت با افراد رسمی استفاده می‌كنیم.
 • بهتر است كمی درمورد لغات و جملات كلیدی زبان آن مردم بدانیم. نحوه سلام و احوالپرسی، تشكر و قدردانی، روزهای هفته، زمان، اعداد، … . گاهی اوقات شگفت‌زده می‌شوید كه تا چه حد این سرمایه‌گذاری اندك در كیفیت ارتباط‌تان موثر است. به این شیوه ما به درك متقابل فرهنگی كمك می‌كنیم.
 • هرگز از فرصت تبادل مهارت‌های صعود خود با افراد مشتاق محلی غافل نشوید. ملحق شدن به اردوهایی كه نفرات كشور میزبان در آن شركت دارند بهترین راه برای تبادل تجارب است.
 • تحت هیچ شرایط و به هیچ قیمتی با احساسات مذهب میزبانان خود مخالفت نمی‌كنیم. برای مثال نباید برهنه در جائی حاضر شویم. (بخصوص در جائی كه از نظر مذهبی یا دلایل اجتماعی این كار قابل قبول نیست.) اگر برخی از نظرات و بیانات مذهبی دیگران خارج از درك ماست، صبر می‌كنیم و از قضاوت پرهیز می‌نمائیم.
 • به تمام ساكنین محلی در صورت نیاز ایشان كمك می‌دهیم. پزشك تیم گاهی در شرایطی خاص می‌تواند تغییرات سرنوشت‌سازی در وضعیت زندگی هر شخص بیمار بوجود آورد.
 • درصورت مناسب بودن شرایط و به منظور كمك به اقتصاد مردم بومی از خدمات محلی موجود استفاده می‌كنیم.
 • تمایل ما همواره بر همكاری با اجتماعات محلی كوهنوردی به وسیله كمك به شكل‌گیری زیرساخت‌ها و حمایت از توسعه‌های احتمالی، می‌باشد. برای مثال از همكاری در امور آموزش و خدمات آموزشی یا سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی هماهنگ با محیط زیست و حفظ آن می‌توان یاد كرد.

بند 5 – مسئولیت راهنمایان كوهستان و سایر سر پرستان

اصل اخلاقی

راهنمایان حرفه‌ای كوهستان، سایر سرپرستان و اعضای گروه هر كدام باید به درك متقابلی از یكدیگر برسند و به خواسته‌ها و حقوق دیگری احترام بگذارد. برای رسیدن به درجه‌ی یك راهنما، سرپرست یا عضو خوب باید خطرات و ریسك‌های هدف مورد نظر را شناخته و مهارت‌ها، تجارب و تجهیزات لازم برای رسیدن به آنها را فراهم نمود. بررسی شرایط جوی جزء لاینفك یك برنامه می‌باشد.

توصیه‌های بيانيه تیرول UIAA

راهنما یا سرپرست گروه می‌بایست مشتری یا عضو تیم را در مورد خطر ذاتی هر صعود و سطح خطر صعود مورد نظر مطلع سازد و اگر تجربه لازم درمورد آن كار را داشتند آنان را در روند تصمیم‌گیری مشاركت داد.

 • مسیر صعود و فعالیت باید بر اساس تجارب و مهارت‌های مشتری یا اعضای تیم انتخاب شود. با انتخاب مسیر مناسب می‌بایست ضمن ایجاد حس نشاط و لذت كافی از برنامه موجب ارتقاء سطح تجربه و آگاهی‌ها نیز شد.
 • اگر لازم باشد راهنما یا سرپرست می‌بایست به محدودیت‌های توان خود اشاره كرده و در شرایط مناسب از اعضای تیم یا مشتریان همراهی بیشتری طلب كند. و همچنین مشتریان و اعضای تیم هم در صورتیكه فكر می‌كنند میزان خطر و ریسك انجام برنامه‌ای، بیشتر از توان و مهارت آنهاست، می‌بایست وضعیت خود را اعلام دارند تا جایگزین مناسب برای آنان در نظر گرفته شود.
 • در شرایط صعودهای سخت و ارتفاعات بالا، سرپرستان و راهنمایان می‌بایست با دقت نفرات تیم را در حداقل تعداد انتخاب كنند. ایشان باید مطمئن باشند كه همه اعضاء كاملا نسبت به وجود محدودیت در حمایت و مراقبت از طرف سرپرست و راهنما (در شرایط خاص) آگاهی دارند.
 • راهنمایان محلی همراهان بازدیدكننده را از ویژگی‌های منطقه و شرایط موجود مطلع می‌سازد.

بيانيه تیرول UIAA

بند 6 – حوادث و مرگ و میر

اصل اخلاقی

“به جهت آمادگی برای رویاروئی با شرایط و وضعیت‌های اضطراری، حوادث جوی و خطرات احتمالی كوهستان كلیه‌ی شركت‌كنندگان در برنامه باید درك صحیحی از خطرات بالقوه داشته و از مهارت لازم و تجهییرات مناسب برای این شرایط برخوردار باشند و همچنین آمادگی كمك به یكدیگر و رویارویی با عواقب ناشی از یك واقعه‌ی ناگوار را داشته باشند.”

توصیه‌های بيانيه تیرول UIAA

كمک به فردی كه دچار مشكل شده است قطعا بررسیدن به هدف مقدم است. حفظ زندگی یك فرد یا كم كردن آسیب فرد مصدوم بسیار ارزشمند تر از تلاش و سختی نخستین صعود است.

 • در شرایط اضطراری و زمانی كه تیم نیازمند كمک می‌باشد و امكان دستیابی به كمک از بیرون وجود ندارد، باید تمام توان و امكانات را متوجه كمک به فردی كه دچار مشكل شده است سازیم. تا جائیكه خود را به خطر نیندازیم.
 • شخصی كه به شدت آسیب دیده یا در حال مرگ است را باید تا حد ممكن آرام نگاه داشته و به او كمک‌های زندگی بخش داد.
 • در صورت فوت فرد سانحه دیده و در هنگامیكه امكان رسیدگی و انتقال فرد مصدوم و نجات آن بخاطر دورافتاده بودن منطقه وجود ندارد، می‌بایست موقعیت و محل مورد نظر را دقیقا ثبت و تا حد امكان نشانه‌گذاری نمود تا یافتن مكان مورد نظر امكان پذیر باشد.
 • وسایل شخصی، همچون دوربین فیلم‌برداری و عكاسی، نوت بوک، نامه‌ها و سایر وسایل شخصی فرد فوت‌شده می‌بایست برای تحویل به بستگان متوفی كاملا مراقبت شوند.
 • تحت هیچ شرایطی نباید عكس‌های متوفی بدون اجازه و رضایت خانواده‌اش منتشر شود.

بند 7 – دست‌یابی به مناطق كوهستانی و حفظ آنها

اصل اخلاقی

“معتقدیم كه آزادی دست‌یابی به مناطق كوهستانی و رشته‌های صخره‌ای با نگرشی مسئولانه حق ماست. می‌بایست همواره درحین اجرای برنامه‌ها نسبت به محیط پیرامون با حساسیت برخورد كنیم و مراقب طبیعت باشیم. ما به قوانین، بایدها و نبایدهایی كه در مناطق كوهستانی مورد توافق كوهنوردان است احترام می‌گذاریم و به سازمان‌ها و مسئولین حفظ این مناطق توجه می‌كنیم.”

توصیه‌های بيانيه تیرول UIAA

 • از اقداماتی كه برای حفظ محیط كوهستان و حیات‌وحش آن لازم است، حمایت می‌كنیم. ضمن پرهیز از ایجاد سر و صدا در محیط بكر طبیعت، مزاحمت برای حیات‌وحش را به حداقل می‌رسانیم و سایر كوهنوردان را به انجام این امر ترغیب می‌كنیم.
 • در صورت امكان برای رسیدن به مقصد از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌كنیم تا ترافیك جاده‌ای را به حداقل برسانیم.
 • به منظور پرهیز از تخریب و ایجاد مزاحمت برای محیط وحشی كوهستان، در حین صعود و فرود روی مسیرهای مشخص حركت می‌كنیم. در مناطق وحشی، برای حفظ محیط زیست، بهترین مسیر را انتخاب می‌كنیم.
 • در زمان آشیانه‌سازی و زاد و ولد گونه‌های زیستی به محدودیت‌های دسترسی فصلی احترام می‌گذاریم و به محض مطلع شدن از زمان آن سایر كوهنوردان را هم مطلع می‌سازیم تا اطمینان حاصل كنیم آنان نیز وارد آن منطقه نمی‌شوند.
 • در اولین صعود، مراقب هستیم تا به گونه‌های نادر جانوری و گیاهی آسیب نرسانیم. در زمان ابزارگذاری‌ها و گشایش مسیرها تمام دقت خود را می‌كنیم تا حداقل تاثیر را روی محیط بگذاریم.
 • افزایش نفرات در یك منطقه و عمومی‌سازی مسیرها با امكانات و شیوه‌های قدیمی می‌بایست با ملاحظات دقیق انجام شود. چرا كه افزایش نفرات ممكن است حركت بر روی مسیر را با دشواری همراه سازد.
 • با استفاده از حداقل تكنیك‌های حمایتی آسیب‌رسان، كمترین آسیب را به صخره‌ها می‌رسانیم.
 • نه تنها زباله‌های خود را به مناطق شهری باز می‌گردانیم، بلكه زباله‌های برجای‌مانده از سایرین را هم با خود می‌آوریم.
 • در غیاب سرویس‌های بهداشتی، فاصله مناسب از خانه‌ها، محل‌های كمپ، نهرها، دریاچه‌ها و چشمه‌ها را گرفته و تمام اقدامات لازم جهت پرهیز از آسیب به اكوسیستم را انجام می‌دهیم. از آنچه باعث آسیب به حس زیبایی‌شناسی سایرین می‌شود پرهیز می‌كنیم.
 • ما محل كمپ‌ها را تمیز نگه می‌داریم، از ریختن مواد دفعی تا حد امكان اجتناب می‌كنیم و یا بطور شایسته زباله‌هایمان را منهدم می‌سازیم.
 • مصرف انرژی را به حداقل می‌رسانیم. خصوصا در كشورهائی كه كمبود جنگل دارند و از فعالیت‌هائی كه می‌تواند به كاهش آتی جنگل‌ها منجر شود، پرهیز می‌كنیم.
 • در هنگام برگزاری اردوها و بخصوص در شرایطی كه جنگل‌ها در معرض خطر می‌باشند، سوخت به میزان كافی برای تهیه غذای تمامی شركت‌كنندگان را به همراه خواهیم داشت.
 • گردشگری با هلی‌كوپتر می‌بایست در جائی كه به طبیعت و فرهنگ منطقه‌ای آسیب می‌رساند به حداقل برسد.
 • می‌بایست برای یافتن راه حل مناسب و مورد توافق طرفین در اختلافاتی كه بر سر موضوع دست‌یابی به مسیر صعود با مالكین زمین‌ها و مسئولین و گروه‌ها به وجود می‌آید، مذاكره كرد.
 • فعالانه در راه تحكیم و عمومی‌سازی قوانین حامی محیط زیست و بوجود آوردن زیر ساخت‌های ضروری اقدام می‌كنیم.
 • با گروه‌های كوهنوردی و سایر تشكل‌های زیست محیطی در مسائل سیاسی كه به حفظ طبیعت و حوزه‌های پیرامون آن مربوط می‌شود، همراه می‌شویم.

بند 8 – سبک و شیوه

اصل اخلاقی

“مشخص بودن كیفیت اجرای یك برنامه و روش‌های حل مشكلات موجود درآن، بسیار مهمتر از پرداختن به خود مشكل است. اینكه چگونه به مسائل بپردازیم مهمتر از آن است كه صرفا به یك مسئله (بصورت موردی) پرداخته شود. ما سعی داریم اثری از خود در طبیعت بر جای نگذاریم.”

توصیه‌های بيانيه تیرول UIAA

 • سعی داریم ویژگی‌های اصلی و ذاتی مناطق صعود را حفظ كنیم. خصوصا آنهائی كه ارزش تاریخی دارند. این موضوع بدین معناست كه كوهنوردان نباید حمایت‌های ثابت را در مسیرهای موجود افزایش دهند. مگر در مواردی كه با مردم محلی اتفاق نظر بدست آید و از طریق توافق‌نامه، نخستین صعودكنندگان سطح ثابت‌گذاری، جایگزین كردن ابزار جدید یا خارج كردن ابزار موجود را تغییر دهند.
 • ما به گوناگونی رفتارها و رسوم منطقه‌ای احترام می‌گذاریم و قصد نداریم دیدگاه‌های خود را بر فرهنگ كوهنوردی دیگران تحمیل كرده یا انتظار نداریم روش آنها روی ما تحمیل شود.
 • صخره‌ها و كوه‌ها منابع محدودی برای فعالیت و ماجراجوئی هستند و می‌بایست بین كوهنوردانی كه دارای علایق فراوان و متنوع می‌باشند و همچنین نسل‌های آینده بدرستی تقسیم شوند. ما می‌دانیم كه نسل‌های آینده نیازمند یافتن راه‌های نو ماجراجوئی خود در این منابع محدود هستند. سعی می‌كنیم راه‌ها و مسیرها را به گونه‌ای باز كنیم كه فرصتی را از آیندگان نگیریم.
 • در مناطق سنگنوردی كه برای رول‌كوبی مانعی وجود ندارد، مطلوب آن است كه حتی در این گونه مسیرها از حداقل رول‌كوبی استفاده شود تا بدینوسیله به تمام سلیقه‌های گوناگون در صعود احترام گذاشته و فضای ایمن برای ماجراجویی‌های آتی راحفظ كنیم.
 • مسیرهایی كه از حمایت‌های میانی سازگار با طبیعت برخوردار هستند نیز می‌توانند به اندازه مسیرهایی كه نیازمند به رول‌كوبی می‌باشند، برای كوهنوردان خلاق جذاب و امن باشند. بیشتر كوهنوردان می‌توانند در مورد جایگزین كردن حمایت امن طبیعی بجای استفاده از رول‌كوبی آموزش ببینند و باید بیاموزند كه این روش در واقع ماجراجوئی بیشتری را برای آنها فراهم می‌كند و تجارب طبیعی و ارزشمندی را همراه دارد در عین حالیكه از نظر امنیت هم در همان سطح است، البته فراموش نشود ایمنی زمانی بدست می‌آید كه تكنیك‌های روش‌های صعود بدرستی آموزش داده شده باشد.
 • در شرایط بحث و جدل میان گروه‌هایی با سلیقه‌ها و علایق مختلف، كوهنوردان باید از طریق مذاكره و بررسی موضوع اختلافات را حل كنند تا این تفاوت‌ها باعث ایجاد مشكلاتی نگردد كه در نهایت امكان دسترسی آنها به منطقه را از بین ببرد.
 • هرگز نباید فشارهای اقتصادی روی مسائل اخلاقی صعود مردم یك منطقه تاثیر گذارد.
 • داشتن سبك و روش خوب در مسیرهای ارتفاعات بالای كوهستان به معنای استفاده از طناب ثابت، استفاده از داروی انرژی زا یا كپسول اكسیژن نیست.

بند 9 – نخستین پیمایش

اصل اخلاقی

“نخستین صعودها و گشایش مسیرها فعالیتی خلاقانه است و می‌بایست در حد امكان از نظر شیوه و سبك خوب و متناسب با سنت‌ها و معیارهای آن منطقه انجام شود و در برابر كوهنوردی محلی متعهدانه عمل نماید. در این كار نو می‌بایست نیازهای نسل‌های آینده‌ی كوهنوردی را هم در نظر داشت.”

توصیه‌های بيانيه تیرول UIAA

 • نخستین صعود باید از نظر زیست محیطی بی‌عیب و نقص انجام شود. این تلاش‌های نو می‌بایست با قوانین محلی، خواست مالكین زمین‌های منطقه و ارزش‌های معنوی جامعه بومی هماهنگ باشد.
 • با برش دادن سنگ‌ها و افزودن گیره‌ها قصد تخریت آنها را نداریم.
 • در منطقه آلپ نخستین صعودها باید منحصرا بصورت سرطناب انجام گیرد.
 • بعد از احترام كامل به قواعد و رسوم محلی، تعیین نوع و سطح حمایت‌ها و ثابت‌گذاری در مسیر بر عهده نخستین گشاینده و صعودكننده است.
 • در مناطقی كه توسط گروه‌های محلی به عنوان زیستگاه حیات‌وحش یا محدوده‌های حفاظت شده مشخص شده‌اند، به منظور بوجود آمدن كمترین آسیب محیطی، می‌بایست از حداقل رول‌كوبی استفاده كرد.
 • در نخستین گشایش‌ها و پیمایش‌ها می‌بایست با كمترین میزان سوراخ‌كردن و ابزارگذاری ثابت در مسیر صعود همراه باشد. (حتی در كارگاه‌های ثابت هم از رول‌كوبی استفاده نشود، مگر واقعا ضروری باشد.)
 • مسیرهائی كه شرایط انجام صعود و ماجراجویی را دارند، می‌بایست تا حد امكان به شكل طبیعی خود باقی بمانند. باید به حمایت‌های میانی متحرك اعتماد كرد (در جائیكه امكان آن وجود دارد.) و رول‌كوبی فقط در زمان ضرورت و آنهم بر اساس شرایط مسیر استفاده نمود.
 • ویژگی مستقل بودن مسیرهای مجاور نباید در اثر صعود ما در معرض خطر قرار گیرد.
 • در زمان گزارش اولین صعود می‌بایست به جزئیات كار تا حد امكان با صحت و درستی پرداخته شود. صداقت كوهنورد و صحت گفته‌هایش تا زمانیكه مدارك مستدل ارائه ندهد به اثبات نمی‌رسد.
 • كوه‌های ارتفاع بالا منابع محدودی هستند، ما در مورد آنها بطور ویژه كوهنوردان را تشویق می‌كنیم تا بهترین روش‌ها را انتخاب كنند.

بند 10 – حمایت مالی، تبلیغات و روابط عمومی

اصل اخلاقی

“همكاری بین حامیان مالی و ورزشكاران می‌بایست بصورت رابطه‌ای حرفه‌ای و در جهت منافع كوهنوردان تعریف شود. وظیفه‌ی جامعه كوهنوردی آموزش و اطلاع‌رسانی به افكار عمومی و رسانه‌ها در تمامی جنبه‌ها و به شیوه‌ای فعال می‌باشد.”

توصیه‌های بيانيه تیرول UIAA

درك متقابل حامی مالی و ورزشكار برای معین كردن اهداف مشترك ضروری است. بسیاری از جنبه‌های ورزش‌های كوهستان نیازمند مشخص شدن داشته‌های هر دو طرف (ورزشكار و حامی مالی) به گونه‌ای روشن و شفاف است تا بدین روش فرصت‌ها افزایش یابد.

برای حفظ و افزایش سطح عملكرد، كوهنوردان نیازمند حمایت مداوم از سوی حامیان مالی‌شان هستند. به همین دلیل ضروری است كه حامیان حتی بعد از مجموعه‌ای از شكست‌ها و عدم موفقیت‌ها همچنان به حمایت خود از كوهنوردان ادامه دهند. تحت هیچ شرایطی حامی مالی نمی‌تواند كوهنورد را مجبور به اجرای كاری كند.

برای حضور دائم در رسانه‌ها می‌بایست مجاری ارتباطی ایجاد و ارتباط با آنها حفظ شود.

گزارش واقع‌گرایانه‌ی كوهنوردان از فعالیت‌هایشان آنها را به زحمت خواهد انداخت اما گزارش صحیح و صادقانه نه تنها اعتبار صعود آنان را افزایش می‌دهد بلكه به اعتبار این ورزش در نزد افكار عمومی نیز می‌افزاید.

ورزشكار نهایتا خودش مسئول به نمایش گذاشتن اصول اخلاقی و روش‌های عملكرد (ذكر شده در بیانیه تیرول) در رابطه با جوامع و محیط طبیعت نزد حامی مالی و رسانه‌ها و افكار عمومی است.

ترجمه و تلخیص: مینو ضابطیان و سعید صبور

منبع: سایت فدراسیون جهانی كوهنوردی و صعودهای ورزشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *