اهمیت رنگ در کوهنوردی

اهمیت رنگ در کوهنوردی

در اهمیت رنگ در کوهنوردی همین بس که کوهنوردی ورزشی است که مکان انجام آن طبیعت بی انتها، وسیع، پرخطر و دارای موانع بسیار است.

بنابراین در صورت بروز حادثه در این میدان ورزشی وسیع مهمترین مسئله امدادرسانی سریع و به موقع به فرد مصدوم و نجات او از شرایط دشوار حاکم بر طبیعت می باشد.

این در گرو شناسایی سریع و دقیق محل بروز مشکل و یافتن فرد مصدوم در محیط کوهستان و طبیعت می باشد. هرچه شخص متمایزتر و مشخص تر از محیط باشد یافتن او سهل تر و امدادرسانی به او آسان تر وسریع تر انجام می پذیرد.

اهمیت رنگ در کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران

همانطور که می‌دانید بستر کوهستان گسترده و دارای رنگ خاص است.

اگر برنامه زمستانی را اجرا می‌کنید محیط کوهستان با سفیدی برف آذین‌بندی می‌شود، رنگ پاکی‌ها، رنگ صداقت و رنگ یکرنگی، با آن شرایط زیبا و فریبنده می‌تواند هشداری باشد برای ما.

در آموزه‌های کوهنوردی عنصر رنگ به عنوان یک علامت هشدار دهند در امدادرسانی‌ها نقش حیاتی را ایفا می‌کند.

در برنامه‌های تابستانی رنگ سنگ و خاک نیز رنگ خاکی است، رنگ بی ریایی و رنگ فعالیت در محیط تنهایی، محیطی که هیچ تماشاگری را در اطرافت نمی‌بینی، در این محیط‌ها نیز نقش رنگ را جستجو خواهیم کرد.

اهمیت رنگ در کوهنوردی | عاشقان طبیعت ایران

بشر اولیه پس از آموختن چگونگی به دست آوردن رنگ از طبیعت و علم رنگرزی از رنگ در مصارف مختلف بهره جسته است. از لباس و زیورآلات گرفته تا وسایل شکار خود را رنگ‌آمیزی نموده و اهداف مختلفی را در استفاده از آن دنبال نموده است.

رنگ از دیر باز بعنوان ابزاری برای شناسایی و تشخیص در نزد بشر اولیه مورد استفاده قرار گرفته شده است.

امروزه نیز از این خاصیت رنگ در موارد مختلف استفاده می‌شود. در کوهنوردی صرف‌نظر از زیباسازی البسه و ابزار و تجهیزات کوهنوردی، اولین و مهمترین استفاده از این عامل مهم، مسئله تشخیص و شناسایی و امدادرسانی می‌باشد.

برداشت از وبلاگ نشاط کوهستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.