استاندارد UPF | عاشقان طبیعت ایران | اشعه UV | اشعه ماوراء بنفش

استاندارد UPF و بهترین پوشش برای روزهای آفتابی

استاندارد UPF و بهترین پوشش برای روزهای آفتابی

استاندارد UPF چیست؟ دانشمندان در محیط آزمایشگاه میزان اشعه UV را که از پارچه می‌تواند عبور کند اندازه‌گیری می‌کنند. به این منظور از یک سو این اشعه به پارچه تابیده شده و از سوی دیگر میزان عبور آن را ثبت می‌کنند.

در نتیجه UPF شاخص درصد مقاومت هر پارچه در برابر عبور اشعه UV می‌باشد.

استاندارد UPF به معنای عامل حفاظت در برابر اشعه ماوراء بنفش اشاره دارد. این استاندارد معیاری است که برای اندازه‌گیری قابلیت حفاظتی از پوشاک و مواد نساجی در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) استفاده می‌شود.

استاندارد UPF نشان‌دهنده توانایی یک پوشاک در محافظت از پوست در برابر اشعه‌های UV است. به عبارت دیگر، UPF بیانگر مقداری از اشعه UV که توسط یک پارچه عبور می‌یابد و به پوست شما می‌رسد. مقادیر UPF بالاتر به معنای حفاظت بیشتر هستند.

استاندارد UPF | عاشقان طبیعت ایران | اشعه UV | اشعه ماوراء بنفش

به عنوان مثال اگر روی یک لباس کوهنوردی این شاخص معادل ۳۰+ درج شده باشد، یعنی پارپه این لباس ۲۹ واحد از اشعه ماوراء بنفش را جذب و تنها یک واحد آن به پوست زیرین لباس برخورد می‌کند (یعنی در حدود ۹۷% مقاومت) اکثر لباس‌های کوهنوردی که قادر به حفاظت پوست در برابر ۹۸% این اشعه مضر هستند با شاخص ۵۰+ مشخص می‌شوند.

یکی از مواردی که در کوهنوردی مورد توجه قرار می‌گیرد محافظت از پوست بدن در برابر اشعه مخرب ماوراء‌بنفش یا همان UV می‌باشد.

همانگونه که می‌دانید برای محافظت و نگهداری از پوست دستان و نیز صورت می‌توانید از پمادها و کرم‌های ضدآفتاب با شاخص حفاظتی (SPF) بالا استفاده کنید.

استاندارد UPF | عاشقان طبیعت ایران | اشعه UV | اشعه ماوراء بنفش

اما سوال اینجاست که آیا هر نوع پوشش و لباسی، حتی آستین‌بلند قادر به جلوگیری از تابش این اشعه مضر به پوست سایر نقاط بدن می‌باشد یا خیر؟

به این منظور باید با شاخصی به نام استاندارد UPF و کاربرد آن در تهیه لباس‌های کوهنوردی آشنا شویم.

بهترین پوشش برای روزهای آفتابی

بهترین پوشش برای روزهای آفتابی، پوشاکی است که دارای UPF بالاتری باشد. این پوشاک می‌تواند از جنس‌ها و طرح‌های مختلفی باشد، از جمله پیراهن‌ها، شلوارها، کلاه‌ها و عینک‌های آفتابی.

همچنین مهم است که در هنگام استفاده از کرم‌ها و اسپری‌های ضد آفتاب به درجه‌بندی SPF آنها توجه شود. این اقدامات همگرا با سلامتی پوست در برابر تابش‌های مضر UV است.

چه نوع پارچه‌هایی قادر به محافظت از پوست در برابر UV هستند؟

پارچه‌های نخی به دلیل وجود حفره‌های فراوان گزینه مناسبی برای محافظت پوست شما نیستند. امروزه بزرگترین تولیدکنندگان و برندهای لوازم کوهنوردی اقدام به طراحی، تولید و استفاده از پارچه‌هایی می‌کنند که در برابر این اشعه مقاومت بالایی دارند.
معمولا حفره‌های این پارچه‌ها یا توسط مواد رنگی مخصوصی غیرقابل نفوذ می‌شوند یا از ابتدا چنان بافته می‌شوند که راه نفوذ اشعه UV را مسدود می‌کنند و البته در برخی نیز از هر دو تکنولوژی استفاده می‌شود.

استاندارد UPF | عاشقان طبیعت ایران | اشعه UV | اشعه ماوراء بنفش

این لباس‌ها قادر هستند تا ۹۸% اشعه UV را فیلتر و مانع از برخورد آن با پوست بدن شما شود، از لحاظ قیمت نیز این نوع پارچه‌ها تفاوت عمده‌ای با پارچه‌های معمولی ندارند.

نتیجه تحقیقات بیانگر این نکته بوده‌اند که استفاده از لباس‌‌هایی با پوشش ۱۰۰% نخ برای کوهنوردی، به ویژه در روزهای تابستان مناسب نیستند. در واقع این نوع پارچه‌ها به علت جذب عرق و رطوبت، هم موجب ایجاد حس سرما می‌شوند و هم به دلیل نوع و ساختار بافت موجب عبور مقدار زیادی از اشعه UV و برخورد آن با سطح پوست بدن شما می‌شوند.

همچنین بهتر آن است که هنگام خرید شلوار و لباس، حتما از استاندارد UPF آن مطلع شوید.

استاندارد UPF | عاشقان طبیعت ایران | اشعه UV | اشعه ماوراء بنفش

نکته‌ای که ممکن است در اینجا موجب ایجاد تعارض شود آن است که چنین پوشش‌هایی با ایزوله کردن بدن شما موجب عدم برخورد نورخورشید با بدن و در نتیجه اخلال در فرایند جذب ویتامین D می‌شود.

در جواب باید گفت که مدت زمان مجاز برای قرار گرفتن در برابر نور خورشید و بدون استفاده از اینگونه ابزار محافظتی، زمانی ما بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه است و متاسفانه پس از این مدت بدون استفاده از ابزار محافظتی، شما به سوی ایجاد بیماری‌های پوستی خطرناک به پیش می‌روید.

ترجمه: پویا سلیمانی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۳.۷]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *