آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین

آبشار شیرآباد – مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین

آبشار شیرآباد – مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین

آبشار شیرآباد واقع در استان گلستان یکی از هزار جلوه از طبیعت شگفت‌انگیز کشورمان ایران است که با به نمایش گذاشتن سقوط آب از ارتفاع بسیاری را به سوی خود می‌­کشاند. نام دیگر این آبشار، آبشار خان ببین می‌باشد.

هر گوشه از استان گلستان، زیبایی‌های خاص خود را دارد. وجود جنگل‌های انبوه، کوهستان‌هایی مرتفع، رودخانه‌­ها و دریاچه‌های بکر و زیبا و آبشارهای فراوان در این استان، آنرا به یکی از بهترین مناطق کشور برای طبیعتگردی و گردشگری تبدیل کرده است.

آبشار شیرآباد گلستان، از زیباترین مجموعه‌های آبشاری در ایران است. به همین سبب نام آن به عنوان یک اثر طبیعی و ملی در فهرست سازمان محیط زیست قرار دارد.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
آبشار خان ببین (آبشار شیرآباد) / عکس از محسن کرامتی

آبشارهای هفتگانه شیرآباد واقع در روستای شیرآباد از توابع شهرستان رامیان استان گلستان می‌باشد. با نزدیک شدن به پل چوبی رودخانه شیرآباد، دو آبشار اول این مجموعه نمایان می­‌شود، آبشارهایی که به دلیل دسترسی آسانشان محل استراحت اکثر گردشگران است.

خان به بین یکی از شهرهای استان گلستان و زادگاه حکیم ابوالقاسم میرفندرسکی، است. این شهر مرکز بخش فندرسک از توابع شهرستان رامیان است و از سوی غرب ۵۵ کیلومتر از شهر گرگان و از سوی شرق ۳۰ کیلومتر از شهر گنبد کاووس فاصله دارد.

مجموعه آبشارهای شیرآباد در ۶ کیلومتری جنوب شهر خان‌ببین و در میان جنگلی بسیار زیبا واقع شده است. تعداد این آبشارها به هفت می‌رسد. در نزدیکی آنها چندین غار نیز وجود دارد. غارهای این جنگل به دیو سپید و سمندر معروف‌اند. ارتفاع بلندترین آبشار ۲۵ متر است.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
آبشار خان ببین (آبشار شیرآباد)

اگر کمی ماجراجو باشید و سکوت و تنهایی در طبیعت از برنامه‌های سفرتان باشد نیاز به جنگلنوردی بیشتری برای رسیدن به دیگر آبشارها دارید. این نکته ضروری را در نظر داشته باشید که برای ادامه مسیر احتیاج به استفاده از تجهیزات مناسب و تجربه کافی در زمینه کوهنوردی است.

هریک از آبشارهای پلکانی شیرآباد با فواصل متفاوتی از یکدیگر قرار گرفته‌­اند و تقریبا برای بازدید از هرکدام به ۱۵ دقیقه پیاده‌روی نیاز است. آبشار اول برای همه در دسترس است اما برای رسیدن به باقی آبشارها نیاز به آمادگی جسمانی و کمی تجربه­ جنگل نوردی است.

ارتفاع آبشار اول شیرآباد ۲۵ متر و ارتفاع آبشار دوم ۱۲ متر می‌باشد، همچنین عمق حوضچه‌های آنها به ترتیب به ۸۱ و ۸۰ متر می‌رسد و آخرین آبشار با ارتفاعی نزدیک به ۳۰ متر از همه بلندتر است که حوضچه‌هایی به عمق ۴۰ و ۸۰ متر در پای‌ دیواره‌ خود دارد.

جریان زلال آب از میان صخره‌های سنگی و درختان شیرآباد سبب به وجود آمدن منظره‌های منحصر به فردی شده و بینندگانش را مجبور به صرف حداقل ۲ ساعت در کنار هر یک از آنها می‌­کند. عکاسی در طبیعت چشم‌نواز شیرآباد، صخره‌نوردی در کنار آبشار و آبتنی در حوضچه‌های مملو از آب آن، بهترین تفریحات سفر به این منطقه است.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
عمق حوضچه آبشار اول شیرآباد به ۸۱ متر می‌رسد

پوشش گیاهی و جانوری منطقه شیرآباد

محیط پیرامون آبشارها، کوهستانی و جنگلی است و گونه‌هایی از گیاهان مانند ممرز، افرا، انجیلی، توسکا، همیشک، داردوست، خزه، سرخس و قارچ‌های گارنگ در آن دیده می­‌شود. این منطقه زیستگاهی طبیعی برای جاندارانی همچون مرال، شوکا، خرس، پلنگ، گراز و گربه جنگلی می‌­باشد و تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

طبیعت بکر منطقه شیرآباد به جز آبشارهای کوچک و بزرگ و طبیعت چشم‌نواز جنگلش، غار ارزشمند شیرآباد را در ارتفاع ۳۵۰ متری از سطح دریا و پس از آبشار اول در دل خود جای داده است.

برای ورود به غار شیرآباد باید از دهانه ۹ الی ۱۵ متری که آب سردی در کف آن جریان دارد عبور کرد و سپس به ادامه مسیر پرداخت این آب به رودخانه شیرآباد می‌­ریزد.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
خفاش غار دیو سپید شیرآباد

به دلیل داشتن شرایط مطلوب و وجود آب در درون غار، گونه‌هایی از مهره‌داران و بی‌مهرگان نظیر گاماروس، عنکبوت، خرچنگ آب شیرین، خفاش، قورباغه جنگلی و گونه در حال انقراض سمندر گرگانی (سمندر غارزی ایرانی) در آن زندگی می­‌کنند.

علاوه بر غار شیرآباد غار دیگری به نام دیو سپید در میان آبشارها قرار گرفته است و نزدیک به ۲۳۵ متر طول دارد.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
گونه در حال انقراض سمندر گرگانی (سمندر غارزی ایرانی) / غار دیو سپید

دسترسی به آبشار شیرآباد

شیرآباد، روستایی‌ست در ۵۵ کیلومتری شرق استان گرگان که بین شهرهای علی‌آباد کتول و آزادشهر قرار گرفته و به عنوان آبشار شیرآباد رامیان هم شناخته می‌شود. دلیل این موضوع هم به دلیل فاصله ۱۱ کیلومتری آبشار تا رامیان می‌باشد.

برای رسیدن به این آبشارها به ۶ کیلومتری جنوب شهرستان خان ببین رفته و از طریق جاده آسفالته خود را به روستای شیرآباد می‌رسانیم. با گذر از روستا و طی مسافتی در حدود ۳ کیلومتر به پایان جاده آسفالته می‌رسیم.

پس از حدود یک کیلومتر جاده خاکی به یک پارکینگ خواهیم رسید که باید ماشین را پارک کنیم.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
مسیر علی آباد کتول به سمت خان ببین

حال از طریق مسیری پاکوب و مالرو وارد جنگل می‌شویم که ما را به آبشار اول می‌­رساند. شیب مسیر پیاده‌روی کمی تند است اما به صورت پاکوب می‌باشد.

پس از ۱۵ دقیقه پیاده‌روی به آبشار اول می­‌رسیم و پس از آن می‌توانیم با پیش‌روی در جنگل و حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی خود را به آبشار دوم رسانیم.

از آبشار دوم به بعد، مسیر سخت‌تر می‌­شود و حدود ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید تا به آبشار سوم برسیم. اگر باز هم توانستیم مسیر را ادامه دهیم، بهتر است بدانیم که آبشارهای بعدی هرکدام بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه از هم فاصله دارند.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
مسیر دسترسی از شهر خان ببین تا روستا و آبشار شیرآباد

ماجراجویی در جنگل شیرآباد

پیاده‌روی در دل جنگل‌های بکر و زیبای شیرآباد در کنار رودخانه‌ خروشان و تماشای آبشارهای حیرت‌انگیز شیرآباد، روحتان را جلا خواهد داد و خاطراتی خوش را برایتان رقم خواهد زد.

فراموش نکنید که دوربین عکاسی خود را به همراه داشته باشید. چرا که در این طبیعتگردی، مناظری را خواهید دید که شاید دیگر فرصت دیدنشان را نداشته باشید.

مجموعه آبشارهای شیرآباد بهترین مکان برای علاقمندان به عکاسی از طبیعت است. اما اصلی‌­ترین فعالیتی که گردشگران و طبیعتگردان در این مکان انجام می‌­دهند، شنا و آب‌تنی است. آب‌بازی در حوضچه­‌های پر از آب این منطقه، لحظات بسیار شادی را برایتان رقم خواهد زد.

اگر با اصول دره‌نوردی و صخره‌نوردی آشنایی دارید و پیش از این وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای این کار را تهیه کرده‌­اید، می‌توانید کمی چاشنی هیجان را به این سفر اضافه کنید و تجربه‌­ی متفاوتی را برای خود خلق کنید.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
آبشار هفتگانه خان ببین (آبشار شیرآباد)

بهترین فصل بازدید از آبشارهای شیرآباد

شیرآباد در تمامی فصول سال زیبا و رویاییست و در تمام ایام سفر به این منطقه امکانپذیر است. به دلیل گرمای هوا در اواسط تابستان و البته روزهای سرد سال، امکان برخورد با جاده‌­های پر از برف و آب و هوای سرد وجود دارد.

به دلیل اقلیم کوهستانی منطقه بهترین زمان سفر به شیرآباد از فروردین ماه تا اواسط خرداد است. بهار با رویش دوباره گیاهان، جلوه تازه‌­ای را به شیرآباد می‌­بخشد.

این منطقه از اهمیت زیست محیطی بالایی برخوردار است و تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفته است. احترام گذاشتن به طبیعت آن و بازگرداندن زباله‌هایمان به شهر، کمترین کاریست که می­‌توانیم در قبال این طبیعت زیبا و دوست داشتنی انجام دهیم.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
پل چوبی و پلکان پیش از رسیدن به آبشار خان ببین

امکانات گردشگری و رفاهی منطقه شیرآباد

قبل از ورود به جنگل پارکینگی برای استفاده گردشگران وجود دارد و در آن امکاناتی همچون آب آشامیدنی، سوپرمارکت و سرویس بهداشتی و آلاچیق در دسترس هستند.

در محوطه پارک جنگلی نیز آلاچیق‌هایی برای گردشگران ساخته شده است. گردشگران و طبیعتگردان می‌توانند از خانه‌های محلی، هتل‌های شهرهای اطراف و کمپینگ در طبیعت برای اقامت استفاده نمایند.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
سکوهای اقامتی در محدوده آبشار شیرآباد

ملزومات سفر به شیرآباد

پیاده‌روی جزئی جدانشدنی در این سفر است پس کفش مناسب را فراموش نکنید. یک دست لباس اضافه نیز در کوله‌بارتان بگنجانید که اگر هوس آب‌بازی به سرتان زد به راحتی بتوانید آن را انجام دهید.

برای دیدن آبشارها نیازی به ابزار فنی ندارید اما برای عبور از میان دره و یا صعود و فرود از آبشارها باید حداقل ۷۰ متر طناب و ابزارهای کامل دره‌نوردی و صخره‌نوردی را به همراه داشته باشید.

اگر با هدف تماشای تمام آبشارها راهی این سفر می‌­شوید بهتر است لوازمی همچون چادر مسافرتی، لباس و کفش مناسب، سیستم مکان‌یاب (جی پی اس)، آب، غذا و هدلامپ به همراه داشته باشید تا با آرامش بیشتری در کنار آبشارها و غار­های زیبایش بمانید.

آب، مواد غذایی و خوراکی‌­های مورد نیاز خود را به همراه ببرید تا در صورت نیاز از آنها استفاده کنید.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
دهانه غار دیو سپید شیرآباد

غار دیو سپید شیرآباد

با حدود ۴۰ دقیقه جنگل‌نوردی نسبتا سخت، به غار دیو سپید خواهید رسید. این غار در میانه‌­های مسیر آبشارهای شیرآباد قرار دارد و یکی از مطرح­‌ترین جاذبه‌­های گردشگری این مجموعه محسوب می‌شود. این غار حدود ۲۳۵ متر طول دارد و در ارتفاع ۳۱۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

اگر تمایل دارید تا از این غار هم بازدید داشته باشید، پیشنهاد می‌­کنیم که هدلامپ به همراه داشته باشید. برای بازدید از این غار، نیازی به تجهیزات حرفه‌­ای غارنوردی نیست.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
غار دیو سپید / آبشار شیرآباد

آبشارهای شیرآباد گلستان، یکی از زیباترین جاذبه‌­های گردشگری این استان هستند. به دلیل شلوغی این مجموعه در ایام تعطیلات، پیشنهاد می‌­کنیم در صورت امکان، در روزهای کاری هفته به دیدن این آبشارهای زیبا بروید.

هرچه که در دل جنگل پیش بروید، آبشارها و طبیعت اطرافش زیباتر خواهند شد.

بنابراین اگر توان فیزیکی مناسب برای جنگل‌نوردی در شیب تند را دارید، از تمامی آبشارهای این مجموعه دیدن کنید. اگر قصد برپایی کمپ را داشتید حتما فاصله‌­ی مناسب از رودخانه را رعایت فرمایید. مسیر پیاده‌­روی در برخی نقاط مشکل، لغزنده و پرتگاهی است پس بسیار مراقب باشید.

برخی از حوضچه‌­های زیر آبشارها عمیق‌­تر از آن چیزی که تصور می‌­کنید، هستند. برای آب­‌تنی حتما جوانب احتیاط را در نظر بگیرید.

آبشار شیرآباد | عاشقان طبیعت ایران | مجموعه آبشارهای هفتگانه خان ببین
آبتنی و شیرجه در آبشار شیرآباد

منابع: الی‌گشت، کارناوال

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عاشقان طبیعت ایران