آبشار آتشگاه | عاشقان طبیعت ایران | طولانی‌ترین آبشار ایران

آبشار آتشگاه طولانی‌ترین آبشار ایران

آبشار آتشگاه طولانی‌ترین آبشار ایران

آبشار آتشگاه این معجزه زیبای طبیعت که به آبشار مینیاتوری نیز شهرت دارد، در استان چهارمحال و بختیاری و در شهر لردگان در روستایی به نام آتشگاه واقع شده است. آبشار آتشگاه متشکل از چندین آبشار است که حدودا ۳ کیلومتر را روی زمین طی می‌کند که به همین دلیل لقب طولانی‌ترین آبشار ایران را از آن خود ساخته است.

با تغییر حجم آب در فصول مختلف سال، تعداد آبشارها بین ۷ تا ۱۰ عدد تغییر می‌کند. زمینی که آبشار از آن عبور می‌کند در دل کوه‌ها قرار دارد و پر از پستی‌ها و بلندی‌ها است و همین امر باعث شکل گرفتن آبشارهای آتشگاه در لردگان شده است.

برای رسیدن به آبشار یک پیاده‌روی طولانی در پیش دارید که در طی این مسیر مناظر چشم‌نواز، آبشارهای پلکانی و درختانی تنومند را مشاهده خواهید کرد. ابتدای مسیر هموار است و عموم طبیعتگران قادر به طی آن هستند. ولیکن در ادامه راه برای رسیدن به آبشارهای پلکانی بایستی مسیر نسبتا زیادی را پیاده‌روی نمایید که این مسیر را از نظر درجه سختی به درجه متوسط می‌رساند.

آبشار آتشگاه | عاشقان طبیعت ایران | طولانی‌ترین آبشار ایران
طولانی‌ترین آبشار ایران

موقعیت جغرافیایی آبشار آتشگاه

آبشار آتشگاه لردگان در موقعیت جغرافیایی E510027 N31144 قرار گرفته است. این آبشار در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر لردگان و ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد و ۲۰ کیلومتری روستای سردشت در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. در مسیر رسیدن به آن با خودرو از روستاهای میلاس، سردشت و از کنار رودخانه خرسان عبور خواهید کرد که سرانجام به روستای آتشگاه منتهی می‌شود.

آتشگاه نام روستایی است که در پایین رود این آبشارها و سرچشمه‌ها قرار دارد و طبق گفته‌ها هیچ ارتباطی به آتشگاه زرتشتیان ندارد. از جمله جاذبه‌های طبیعی روستا درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط، زبان ‌گنجشک، بادام کوهی و زالزالک هستند که در سراسر روستا دیده می‌شوند. این طبیعت زیبا گردشگران زیادی را در بهار و تابستان به روستای آتشگاه می‌کشانند.

این آبشار در دره‌ای به طول سه کیلومتر قرار دارد که مسیر آن از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته‌است و شیب زیاد و پستی و بلندی‌های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده است.

آبشار آتشگاه | عاشقان طبیعت ایران | طولانی‌ترین آبشار ایران
موقعیت مکانی آبشار آتشگاه

رود خرسان نیز که از سرچشمه‌های اصلی رودخانه بزرگ کارون و از ارتفاعات برفگیر دنا و زاگرس مرکزی در جنوب استان اصفهان و شمال کهگیلویه و بویر احمد سرچشمه می‌گیرد، پس از الحاق چندین رود و چشمه دیگر در چهار محال بختیاری وارد استان خوزستان می‌شود. جاده آسفالته، نشیمن‌گاه، آلاچیق، سرویس بهداشتی و دسترسی به روستاهای اطراف از امکانات موجود در آبشار آتشگاه لردگان است.

آبشار آتشگاه شامل ۷ آبشار اصلی است که هر یک زیبایی‌های خاص خود را دارد. پیوند عناصر زیبای طبیعی مانند دره، سبزه‌زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح‌بخشی را جهت تفرج برای گردشگری و طبیعتگردی در این مکان فراهم می‌آورد. درختان بلوط و چنار مسیر آبشار تا محل اتصال به رودخانه خرسان، چنان این منطقه را مزین کرده‌اند که آتشگاه به یکی از دیدنی‌ترین مناطق گردشگری استان چهارمحال و بختیاری تبدیل شده است.

این موضوع زمانی اهمیت بیشتری می‌یابد که بدانیم این منطقه به خوزستان گرمسیر نزدیک است و به همین دلیل در تمامی طول سال پذیرای طبیعتگردان و گردشگران است. رودخانه خرسان یکی از پرآب‌ترین سرشاخه‌های کارون بزرگ پس از حرکت از کوه‌های دنای سمیرم وارد شهرستان لردگان شده و در نهایت به دریاچه سد کارون ۳ خوزستان می‌ریزد.

آبشار آتشگاه | عاشقان طبیعت ایران | طولانی‌ترین آبشار ایران
روستای آتشگاه لردگان

روستای آتشگاه

روستای آتشگاه از جنوب و جنوب‌غربی به کوه شورم جلاله و از شمال به کوه ریگ محدود است. ارتفاع روستای آتشگاه از سطح دریا ۱۳۰۰ متر است و آب و هوای آن در اکثر مواقع سال معتدل است تنها تابستان‌های آن گرم می‌شود. این روستا در گذشته محل ییلاق عشایر بختیاری بوده و در طول زمان کم‌کم تبدیل به روستا شده است.

دره آتشگاه یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین مکان‌های طبیعتگردی است که از ناهمواری‌های آن آبشارهای آتشگاه لردگان جاری هستند. علاوه بر آبشار، کوه‌های اطراف که از نوع آهکی هستند و در دل آنها غارهای متعددی شکل گرفته است، هر ساله کوهنوردان و غارنوردان زیادی را برای کوهنوردی و غارنوردی به سوی این روستای زیبا می‌کشاند.

فعالیت‌های اقتصادی مردم روستای آتشگاه عموما زراعت و دامداری است. گروهی از مردم روستا در بخش خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند. از دیگر جاذبه‌های دیدنی این منطقه می‌توان به چشمه برم، چشمه سندگان، امامزاده شهسوار در ۴۵ کیلومتری غرب لردگان، امامزاده جعفر در ۵ کیلومتری غرب لردگان و امامزاده حسن در ۷۵ کیلومتری غرب لردگان اشاره کرد.

آبشار آتشگاه | عاشقان طبیعت ایران | طولانی‌ترین آبشار ایران
آبشار آتشگاه / لردگان / استان چهارمحال بختیاری

امکانات روستای آتشگاه

در ابتدای روستا چندین پارکینگ به گردشگران اختصاص داده شده فقط پیش از پارک کردن هزینه پارکینگ را با آنها مشخص نمایید تا بعدا به مشکل برنخورید.

در سال‌های اخیر یک اقامتگاه بومگردی و چندین سوپرمارکت در در روستا ایجاد شده و اتاق‌هایی را نیز با قیمت‌های متفاوت به گردشگران کرایه می‌دهند. مانند قیمت پارکینگ پیشنهاد می‌شود که هزینه کرایه اتاق را نیز از پیش طی نمایید.

آبشار آتشگاه | عاشقان طبیعت ایران | طولانی‌ترین آبشار ایران
آبشار پلکانی آتشگاه

نکات سفر به روستای آتشگاه لردگان

آسفالت جاده روستای آتشگاه خراب است و دارای پیچ و خم بسیار می‌باشد همچنین تابلوهای هشدار زیادی ندارد، پس سعی کنید با احتیاط و آهسته برانید. بعد از شهر لردگان دیگر سوپر مارکت در دسترس نخواهد بود و امکانات نیز محدود می‌شود پس حتی‌الأمکان وسایل مورد نیاز خود را همراه داشته باشید.

به وقتِ رسیدن به روستا، متاسفانه بسیار مشاهده شده که کودکان زیادی به سمت ماشین می‌آیند و از شما تقاضای خوراکی می‌کنند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم سفر خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که صبح زود به روستا برسید. از تورهای موجود استفاده کنید و یا از قبل با محلی‌ها هماهنگ کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

در راه پس از پارک خودرو پیاده‌روی طولانی را در پیش خواهید داشت پس کفش مناسب بپوشید و سعی کنید آمادگی بدنی لازم را داشته باشید.

آبشار آتشگاه | عاشقان طبیعت ایران | طولانی‌ترین آبشار ایران
آبشار زیبای آتشگاه / لردگان

بهترین زمان سفر به روستای آتشگاه لردگان

آب و هوای روستای آتشگاه در تابستان خنک و دلچسب است. در فصل بهار و پاییز هم که واقعا هوای عالی و مناظر زیباتری را دارد. البته باید در نظر داشت با اینکه لردگان در استان چهارمحال و بختیاری واقع است لذا به دلیل نزدیکی به جنوب کشور و استان خوزستان دارای هوایی گرمتر نسبت به سایر شهرهای استان چهارمحال و بختیاری است.

آبشار آتشگاه | عاشقان طبیعت ایران | طولانی‌ترین آبشار ایران
آبشار آتشگاه / طولانی‌ترین آبشار ایران

منابع: لست‌سکند، الی‌گشت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۴.۵]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *